category-icon

Ścieżka Przyrodnicza "Folusz"

10 km
3 h 28 min
229 m
Polska, podkarpackie, Folusz, powiat jasielski, Beskid Niski
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-06-15
Polska, podkarpackie, Folusz, powiat jasielski, Beskid Niski
category-icon
10 km
229 m
203 m
3 h 28 min
5.1/6
Z dużego parkingu w centrum wsi idziemy początkowo drogą asfaltową za zielonym szlakiem w kierunku wejścia do Magurskiego Parku Narodowego. Przy bramce kupujemy bilety i idziemy dalej drogą, której stan techniczny jest znacznie gorszy, ale wciąż asfaltowy. Droga prowadzi do nieistniejącej wsi Huta Pielgrzymska. Drogą wiedzie szlak pieszy zielony Gorlice-Kečkovce (Słow.) dł 82km oraz szlak rowerowy z Folusza do Świątkowej dł 12,5 km.
Zanim weszliśmy na ścieżkę wiodącą do pierwszej atrakcji poszliśmy dalej prosto w kierunku Huty, aby obejrzeć leśną kapliczkę.
Po drodze jednak Klara zaczęła "wochować" i Ela zawróciła, żeby zejść z tej asfaltowej drogi i zacząć wspinać się po "kamieniach i korzeniach". My z Zosią dotarliśmy do kapliczki, która stoi w lesie nad potokiem Potasówka tuż przed byłą Hutą Pielgrzymską.
Pierwsza atrakcja na ścieżce przyrodniczej to Wodospad Magurski.

Na leśnym dopływie do potoku Potasówka próg skalny daje 7 metrowy wodospad, który jest największym w całym Beskidzie Niskim. Niestety taki obrazek jak powyżej można obserwować jedynie po intensywnych opadach i to najlepiej po jakiejś burzy.

Idąc dalej pół godziny dochodzimy do kolejnej atrakcji czyli dużej wychodni skalnej zbudowanej z gruboławicowego piaskowca magurskiego na szczycie wzgórza. Jak bardzo często się zdarza w naszych Beskidach tego typu wychodnie mają wspólną legendę o jakimś diable, który upuścił kamienie niosąc je aby zbombardować jakiś pobliski kościół czy klasztor. Nie inaczej jest w tym przypadku, a diabeł chciał zburzyć nowo wzniesiony kościół w Cieklinie. Pianie kura jednak odebrało mu moc niezbędną do dźwigania ciężkiego kamienia i upuścił kamień. Dlatego szczyt i skalna wychodnia noszą nazwę Diabli Kamień. Skała jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Dookoła biegnie obarierowana ścieżka i odkąd terenem gospodaruje MPN nie można wchodzić na skałę. Skała jest imponująca, jak na warunki beskidzkie. Skała nie jest jednorodna, raczej to są liczne skałki nawzajem się przenikające, odłamy od macierzystej skały, itd.
Zejście z Diablego Kamienia w dół do doliny potoku Kłopotnica zajęło nam kilkanaście minut. Na potoku tym zlokalizowano ośrodek hodowlany pstrąga no i oczywiście dużą pstrągarnię. Opinie na googlach nie pozwalają nam przejść obojętnie i zahaczamy.
Gdy czekaliśmy na te pyszności, Klara wsiadła do stojącego starego Melexa i wzorem samochodzików w galeriach handlowych bawiła się w kierowcę. Jakież było nasze zdziwienie, a Jej przerażenie gdy w pewnym momencie Melex ruszył do przodu i uderzył o stojący przed nim kosz na śmieci. Na szczęście zatrzymał się, Klara wyszła w małym szoku i zaczęła wszystkich przepraszać. Sądziłem że któryś z panów z obsługi nie zabezpieczył pojazdu przed przypadkowym uruchomieniem, ale jak się okazało, to Klara sama przekręciła stosownych kluczyk i nacisnąwszy pedał gazu ruszyła do przodu. Na szczęście nic się nie stało, a i obsługa podeszła do tego ze stosownym dystansem. Ja to nawet sądziłem że ten Melex jest właśnie taką atrakcją dla dzieci jak te samochodziki w galeriach i specjalnie tam stoi żeby umilać dzieciom czas oczekiwania na zamówienie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego, przeznaczona jest dla wszystkich, którzy przybywają w góry puste i dzikie, aby aktywnie spędzić czas, jeździć na rowerze i zdobywać piesze odznaki W KRĘGU LACKOWEJ, o których dowiesz się więcej na stronie www.niski.pl. Znajdziesz na mapie największe atrakcje turystyczne i przyrodnicze regionu. Oznaczone są także cmentarze z okresu I wojny światowej oraz zabytkowe cerkwie. Wyznaczyliśmy trasy rowerowe, a trasy piesze można wyszukać w Traseo po wpisaniu hasła SIWEJKA i zaimportować do aplikacji. Ciesz się chwilą, wypoczywaj aktywnie – nocleg możesz zarezerwować u twórców mapy w gospodarstwie Siwejka. www.siwejka.pl

Pogórze Strzyżowskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pogórze Strzyżowskie

Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu. Rok wydania 2022

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz Gorlice na północy po polsko-słowackie pogranicze na południu. Rok wydawnia 2023

Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy mapach i wykresach przedstawione są kilometraże oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagały turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę. Zawarte zostały również: aktualny przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, informacje teleadresowe schronisk PTTK, ciekawostki krajoznawcze, przyrodnicze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020