category-icon

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Ptasim Raju

8.1 km
3 h
10 m
Gdańsk, Wyspa Sobieszewska, Górki Wschodnie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-02-15
Gdańsk, Wyspa Sobieszewska, Górki Wschodnie
category-icon
8.1 km
10 m
0 m
3 h
5.1/6
Przez Rezerwat Ptasi Raj wiedzie ciekawa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. 8 km pętla została wyznakowana w terenie pomarańczowymi kaczkami. Dla umilenia spaceru na szlaku znajduje się także dziesięć tablic informacyjnych oraz dwie drewniane platformy widokowe. Wybierając się na wędrówkę szlakiem ornitologicznym warto więc zabrać ze sobą lornetkę.

Rezerwat faunistyczny „Ptasi Raj”

Rezerwat Przyrody Ptasi Raj ma celu ochronę ostoi ptactwa wodnego i błotnego. Aktualnie wchodzi on w granice Obszaru Chronionego Krajobrazu Wyspy Sobieszewskiej, przy ujściu Wisły Śmiałej. Powierzchnia rezerwatu wynosi 198,07 ha. Z powodu zmian siedliskowych oraz nadmiernej ingerencji człowieka, rezerwat traci na znaczeniu jako lęgowisko ptaków związanych otwartymi terenami łąk i plaż nadmorskich. Wciąż jednak jest atrakcyjny dla ptaków wróblowatych oraz wodno – błotnych związanych z trzcinowiskiem i podmokłym olsem takich jak zausznik, bąk, bączek, gęgawa, wąsatka, brzęczka, strumieniówka, żuraw, zielonka, wodnik, błotniak stawowy. Podczas migracji i zimowania zaobserwować można tu różne gatunki kaczek, łabędzi i gęsi, a także mew, rybitw i ptaków siewkowatych. Bogactwo i różnorodność wędrownych ptaków przyciąga także drapieżniki: bieliki, sokoły wędrowne, myszołowy, jastrzębie i krogulce. Ze względu na bogactwo ptasiej fauny obszar ten ma wysoką rangę w skali międzynarodowej. Jest elementem Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 „Ujście Wisły” i Ostoi ptaków IBA (Important Bird Areas).

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza jako szlak ornitologiczny:

Na terenie rezerwatu utworzono ścieżkę edukacyjną, na trasie której znajdują się dwie wieże widokowe oraz dziesięć tablic informacyjnych omawiających najważniejsze elementy flory i fauny tego terenu, wyznaczających jednocześnie punkty przystankowe. Trasa prowadzi przez teren rezerwatu przyrody oraz częściowo po plaży. Długość pętli wynosi ok. 8 km, a jej spokojne przejście może trwać od 3 do 5 godz. Początek trasy i tablica informacyjna o ścieżce znajdują się przy wejściu do rezerwatu, w Górkach Wschodnich.

Kiedy najlepiej wybrać się na spacer / wędrówkę ?

Ścieżkę można odwiedzać przez cały rok. Każda pora foku ma swoje uroki. Np. latem i mroźną zimą, z pewnością ścieżkę pokonamy o suchych stopach. Najlepszym terminem pod kątem obserwacyjnym jest okres od kwietnia do października. Szczególnie wiosną i jesienią, podczas przelotów ptaków łatwo można zaobserwować wiele gatunków ptaków. Szkoda, że na odcinku od drugiej wieży widokowej z powrotem do głównej ścieżki nie pomyślano o dodatkowych kładkach, jak na wcześniejszych odcinkach szlaku.

Atrakcyjność ścieżki i jakość oznakowania szlak

Na pierwszym odcinku od Górek Wschodnich aż po plażę, ścieżka oznakowana jest bez zarzutów. Tu także znajdują się liczne przystanki z ciekawie opracowanymi tablicami edukacyjnymi oraz dwie wieże widokowe. Od momentu wejścia na plażę oznakowanie szlaku przestaje istnieć, dlatego chcąc nie przegapić zejścia z plaży warto sfotografować sobie schemat trasy na znajdującej się tam mapce. W drodze powrotnej nie dość że nie ma żadnego oznakowania, to ścieżka przez las jest bardzo zniszczona…. w szczególności przez nielegalnych poszukiwaczy bursztynu oraz stare, zaniedbanie tereny po dawnych ośrodkach wczasowych i kempingach. Szkoda, że planiści tej trasy nie do końca przemyśleli jej przebieg. Szlak z pewnością byłby znacznie bardziej atrakcyjny, gdyby podobnie jak wcześniej ustawić ciekawe tablice dydaktyczne związane np.: z przyrodą Wyspy Sobieszewskiej.
Trasę poleca:GR3miasto
GR3miasto

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi. 

Miejscowości na trasie