Szlak Stu Jezior to jeden z pierwszych szlaków rowerowych w Wielkopolsce (powstał w 1999 r.). Bezsprzecznie jest to jedna z najpiękniejszych widokowo tras. Wiedzie w kierunku Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego, jednego z ulubionych regionów letniskowych mieszkańców Poznania. Trasa połączona jest z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1 (Calais – Sankt Petersburg).
Co warto zobaczyć:
KIEKRZ – do niedawna wieś, obecnie w granicach Poznania. Późnobarokowy kościół pw. św. Michała z II poł. XVIII w. Nad Jeziorem Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.
SOBOTA – późnogotycki pw. kościół Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w.
PAMIĄTKOWO – duży zakład ogrodniczy z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu rynnowego Jez. Pamiątkowskiego – kąpielisko oraz pole biwakowe.
BABORÓWKO – pałac neorenesansowy z końca XIX w., dziś pensjonat jeździecki.
SZAMOTUŁY – dawny zamek Szamotulskich z 2 poł. XV w., przebudowany w pocz. XVI wieku przez Górków. Gotycki kształt odzyskał w latach 1976-89. Muzeum z wyposażeniem wnętrz zamkowych z XVI – XVIII w., bogata kolekcja ikon. W jednej z oficyn zamkowych z końca XVIII w. – zbiory etnograficzne.
Tzw. Baszta Halszki z XVI w. nazwana imieniem żony wojewody poznańskiego Łukasza Górki – Halszki z Ostroga, więzionej tu przez okrutnego męża. W pobliskim spichrzu z XIX wieku – wystawa archeologiczna zabytków pochodzących z terenów budowy gazociągu jamalskiego.
OSTRORÓG – miejsce pochodzenia Jana Ostroroga (ok. 1436 – 1501), wojewody poznańskiego, publicysty politycznego, autora dzieła „O urządzeniu Rzeczypospolitej”. Późnogotycki kościół pw. NMP Wniebowziętej z 1 poł. XV w., obecnie barokowy (przebudowa – 2 poł. XVIII w.).
ZAJĄCZKOWO – na półwyspie nad Jez. Zajączkowskim – późnobarokowy dwór z końca XVIII w., najprawdopodobniej zbudowany w miejscu dawnego grodu obronnego. Rozbudowany na pocz. XX w., w latach 80. XX w. przekształcony w ośrodek wypoczynkowy poznańskiego kuratorium oświaty.
ŁĘŻECZKI – zabudowania folwarczne z 2 poł. XIX w oraz dwór z pocz. XX w. Na polodowcowym wzniesieniu przy drodze do Pniew – punkt widokowy powstały w 1994 r.
CHRZYPSKO WIELKIE – późnogotycki kościół pw. św. Wojciecha z pocz. XVII w. z drewnianym stropem i wystrojem wnętrza z przełomu XVII/XVIII w. Taka sama nazwę, jak wieś, nosi także pobliskie jezioro.
SIERAKOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY – utworzony w 1991 roku w celu ochrony krajobrazu polodowcowego wschodniej części pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego. Liczne moreny, wydmy, jeziora, rzeczne doliny i ciekawe przyrodniczo lasy. Na północ od Warty przeważają wydmy Puszczy Noteckiej porośnięte lasem sosnowym, na południe – mocno zróżnicowany teren, pocięty głębokimi rynnami jeziornymi, pokryty lasami bukowymi i mieszanymi. Ciekawe rezerwaty przyrody.
SIERAKÓW – popularny nie tylko wśród mieszkańców Wielkopolski ośrodek letniskowy. Przy ul. Poznańskiej – późnorenesansowy kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej z 1 poł. XVII w. Przy ul. Zamkowej – jedno ze skrzydeł dawnego zamku Opalińskich, odbudowane w 1995 r., z przeznaczeniem na muzeum. Z kościoła pobernardyńskiego przeniesiono do niego pięć XVII-wiecznych sarkofagów członków rodu.
Nieco dalej w kierunku wschodnim – Stado Ogierów z ciekawie wyposażoną powozownią, w otoczeniu parku krajobrazowego z XIX w. z ciekawym drzewostanem.
CHALIN – w zabudowaniach podworskich z poł. XIX w. – otwarty w 1995 r. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej z ciekawą wystawą przyrodniczą, dużą salą konferencyjną oraz pokojami gościnnymi. Wokół – park krajobrazowy. W jego obrębie – 3 ścieżki dydaktyczne.
KAMIONNA – gotycki kościół pw. Narodzenia NMP z końca XV w., jednonawowy, z dzwonnica w formie wieży. Od strony wschodniej – ciekawy, trójkondygnacyjny, bogato dekorowany szczyt.
MIĘDZYCHÓD – na wschód od Rynku – kościół pw. św. Jana Chrzciciela z końca XVI w., pierwotnie późnogotycki, obecnie w kształcie nadanym w XVIII-XIX w. W ścianie budowli ciekawostka – cegła, przedstawiająca maskę lub twarz. Po przeciwnej stronie ulicy – tzw. laufpompa, z której można napić się wody o znacznej zawartości siarkowodoru – stąd charakterystyczny zapach. Przy ul. 17 Stycznia – niewielkie Muzeum Regionalne, a przy ul. Lipowiec – późnoklasycystyczny kościół poewangelicki pw. Niepokalanego Serca Maryi z 1 poł. XIX w. Międzychód jest doskonałym miejscem wypadowym w region Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego i Puszczy Noteckiej.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część północna
Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część Południowa
Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlak Piastowski
Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje praktyczne. Rok Wydania 2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska
Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.