category-icon

Skarżyce - Złoty Potok - Skarżyce

86 km
8 h 5 min
1.7 km
Polska, śląskie, Zawiercie, Park Krajobrazowy Orlich Gniazd
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-06-26
Polska, śląskie, Zawiercie, Park Krajobrazowy Orlich Gniazd
category-icon
86 km
1696 m
1756 m
Łatwy
8 h 5 min
5.9/6
Jura Krakowsko Częstochowska to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika malowniczych krajobrazów, nieskażonej przyrody i unikatowych zabytków. Każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie ot tego czy porusza się pieszo, rowerem czy samochodem. Z racji zamieszkania najczęściej poruszam się po jurze w okolicach Krakowa, tym razem, po kilkuletniej przerwie wybrałem się na jurę w okolicy Zawiercia a moim miejscem docelowym był Złoty Potok. Na trasie wycieczki znajdowało się wiele miejsc, gdzie można spędzić nawet cały dzień (np. Złoty Potok, Żarki, Bobolice+Mirów) ja jednak, z uwagi ograniczenie czasowe oraz dużą ilość miejsc wytypowanych do obejrzenia, musiałem się sprężać i ograniczać czas poświęcony poszczególnym miejscom. Było to o tyle łatwiejsze, że teren znałem a wycieczka miała na celu przypomnienie sobie miejsc widzianych już w przeszłości. W zasadzie jedynym miejscem, którego jeszcze nie znalem były Żarki. Pomimo ograniczenia czasu przeznaczonego na oglądaniu atrakcji i tak stanowił on dużą część ogólnego czasu wycieczki. Cała wycieczka trwała 8 godzin i 5 minut natomiast czas samej jazdy wynosił 4 godziny 18 minut. Wnika więc z tego, że czas poświęcony atrakcjom na trasie wynosił prawie połowę ogólnego czasu trwania wycieczki. Ale nie stanowiło to dla mnie problemu albowiem celem moich wycieczek jest to żeby coś zobaczyć a nie sama jazda. W czasie tej wycieczki nie zauważyłem większych zmian, które zaszły od mojego ostatniego pobytu w tych okolicach. Największą zmianą, która mnie trochę zaskoczyła był obowiązek kupienia biletu na błonia wokół zamków w Bobolicach i Mirowie oraz na przejście Grzędą Mirowską znajdującą się pomiędzy tymi zamkami. Pozytywnie zaskoczyła mnie ilość atrakcji znajdujących się w Żarkach. Co natomiast mnie trochę zdziwiło to totalne pustki i to pomimo tego, że rozpoczęły się wakacje. Na błoniach wokół zamków w Mirowie i Bobolicach zwiedzających można było policzyć na palcach, Złoty Potok też świecił pustkami. Nie lepiej było w innych miejscach, jednak prawdę mówiąc aż tak bardzo mi to nie przeszkadzało bo nie było tłumów i nikt nie wchodził mi w obiektyw. Podczas wycieczki poruszałem się głównie asfaltowymi lokalnymi drogami jak również ścieżkami rowerowymi odseparowanych od ruchu pojazdów. Część tych ścieżek była asfaltowa, część jednak była polnymi lub leśnymi drogami, które obfitowały w kamienie lub piaszczyste pułapki. A tych polnych i leśnych dróg jak na moje preferencje było wyjątkowo dużo bo ok. 18 kilometrów, czyli niewiele brakowało do 1/4 całego dystansu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Wszystkie szlaki (piesze, rowerowe, konne) posiadają między punktami węzłowymi odległości– dzięki temu można zaplanować wycieczkę.

Mapa przygotowana wyłącznie w wersji cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Wydanie 2022