category-icon

ŚLADAMI GINĄCYCH MIEJSCOWOŚCI SYRYNIA-KAMIEŃ-LIGOTA TWORKOWSKA-NIEBOCZOWY-SYRYNIA. ksanna

36 km
6 h 21 min
728 m
Polska, śląskie, Syrynia

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-08-14
Polska, śląskie, Syrynia
category-icon
36 km
728 m
735 m
6 h 21 min
5.2/6
W Syrynii zebrało się nas 12 na miejscu zbiórki obok boiska. Wycieczka zaczęła się nietypowo. Po słowach Prezesa pojechaliśmy zwiedzić 'Muzeum Szkolne w Syryni'. Zostaliśmy powitani i oprowadzeni prez dyrekcję szkoły łącznie z Dyrektorką p.Joanną Frydrych.Zgromadzono w muzeum bardzo dużą ilość pamiątek. Barwne opowiadania, uroda oprowadzających młodych dziewczyn oraz końcowy poczęstunek spowodował, że dalsza część wycieczki była zagrożona. Dopiero obietnica ponownego odwiedzenia muzeum doprowadziła do tego że "towarzystwo' wsiadło na rowery. Mimo rozkojarzenia uczestników dojechaliśmy do części Syryni zwanej Dąbrowy, gdzie budują domy (na nieprzygotowanym terenie- brak infrastruktury) przesiedleńcy z Nieboczów. Następnie pojechaliśmy do Olzy, gdzie znajdował się ośrodek wypoczynkowy kop.'Anna' obecnie kompletnie zdewastowany i zarosnięty zielskami. Podczas przejazdu przez polder Buków zapoznaliśmy się ze sposobem działania polderu przy zagrożeniu powodzią. Postój w Bukowie na kawie, zjedzenie "wałówek" spowodował, że dalsza część trasy przebiegła bezboleśnie. W Nieboczowach a zwłaszcza w Ligocie Tworkowskiej widać, że istnienie tych miejscowości dobiega kresu. Dalej przez groblę na Wielikącie pojechaliśmy do Grabówki. Buduje sie tam nowa kaplica na wzór zburzonej w Ligocie Tworkowskiej (część elementów i wyposażenia zostanie przeniesiona). Miejsce budowy jest "bajkowe",ze wzgórza widać całą okolicę ze stawami na Wielikącie, na horyzońcie Beskidy, Bramę Morawską oraz Sudety. Podczas przejazdu do Syrynii zatrzymaliśmy się obok grobowca "Pani Bordynowskiej", gdzie Zygmunt opowiedział legendy o tym miejscu. Zakończenie wycieczki nastąpiło u Antka A.. gdzie zostaliśmy wspaniale ugoszczeni przez niego i jego żonę. Przy poczęstunku i piwie, po długim "fedrowaniu" rozjechaliśmy się do domów.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ostrava i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice

Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.

Rok wydania: 2016/2017

Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Miejscowości na trasie