category-icon

Śladami Marianny Orańskiej – Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim.

75 km
4 h 29 min
847 m
Stronie Śląskie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-04-29
Stronie Śląskie
category-icon
75 km
847 m
847 m
Łatwy
4 h 29 min
6/6
Dziś wyruszam na krotką rowerową wycieczką . Jeszcze czuje trudy wczorajszego maratonu w Trzebnicy , ale dzień jest piękny i trzeba się trochę rozruszać.
Ze Stronia Śląska jadę w kierunku Lądka Zdroju a dalej w kierunku Złotego Stoku.
Na razie wiatr wieje w plecy więc jedzie się komfortowo i dość szybko dojeżdżam do Kamieńca .Jest to największy neogotycki pałac w Europie.Imponujące pod względem rozmachu romantyczne zamczysko powstało z inicjatywy skandalizującej księżnej niderlandzkiej Marianny Luisy Orańskiej, która po odziedziczeniu ogromnego majątku po swojej matce, królowej Wilhelminie i pomnożeniu go poprzez prestiżowe małżeństwo z synem króla Prus, wybrała Kamieniec jako miejsce dla swej wytęsknionej rodzinnej rezydencji.Na jej decyzję wpływ miały przede wszystkim niepodważalne walory krajobrazowe okolicy, ale również swoisty romantyczny historyzm, bowiem z kamienieckim przyczółkiem wiązały się przekazy o polskiej księżniczce i księciu ziębickim, ich wielkiej miłości, spełniającej się w legendarnej warowni, stojącej rzekomo na wybranej przez Mariannę Zamkowej Górze.Budowę zamku w Kamienieńcu Ząbkowickim rozpoczęto w 1838 roku. Zaprojektował go wybitny architekt, twórca Muzeum Pałacowego w Berlinie - Karl Schinkel. Był to największy tego typu obiekt w Europie Środkowej, większy od Malborka - inwestycja ta kosztowała równowartość trzech ton złota. Był to pałac prawdziwie bajkowy, z parkiem pełnym fontann, wodospadów, stawów, strumieni…Jego wystrój był tak bogaty, że podobno konie w stajni przeglądały się w kryształowych lustrach, wiszących nad żłobami.
Dziś z tego bogactwa nie zostało wiele, ale dość dobrze zachowane mury pozwalają domyślać się o dawnej świetności tego miejsca.
W drodze powrotnej odwiedzam jeszcze pocysterski kościół parafialny w tej miejscowości.

Do domu wracam przez wieś Mąkolno. Wiatr wieje w oczy , ale warto było odwiedzić to magiczne miejsce.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Góry Bardzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Bardzkie

Mapa obejmuje obszar Gór Bardzkich z miastami: Bardo, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie oraz Srebrna Góra. Dzięki dokładnej skali 1:25 000 wszystkie szlaki piesze i rowerowe mają podane długości oraz czas przejścia szlaków pieszych. Na mapie znajdują się również informacje praktyczne i turystyczne przydatne turystom: zabytki, noclegi, punkty gastronomiczna, granice obszarów chronionych i rezerwatów. Ciekawe obiekty wyróżniono kolorem żółtym. Mapa przygotowana tylko dla urządzeń cyfrowych – brak dostępnej wersji papierowej.

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Góry Złote - szczegółowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote - szczegółowa

Szczegółowa mapa turystyczna Gór Złotych z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem pasmo Gór Złotych oraz takie miejscowości jak Paczków, Javornik, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie.

Rok wydania: 2018

Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník

Mapa Masywu Śnieżnika przedstawia jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Zasięg mapy wyznaczają: Bystrzyca Kłodzka na północnym-zachodzie, Międzylesie na południowym-zachodzie oraz Jindrichov na południowym-wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnikiem (1426 m n.p.m.), Góry Bialskie, Kralicky Sneznik, częściowo także Rychlebske hory i Góry Złote oraz miasto Stronie Śląskie.
Duże zróżnicowanie krajobrazowe, doskonałe zagospodarowanie turystyczne podszczytowego rejonu Śnieżnika z jednej strony i „dzikość” Gór Bialskich z drugiej – to najlepsze atuty tego obszaru. Pobyt w tym regionie z pewnością miło wspominać będą nie tylko turyści piesi, ale także miłośnicy narciarstwa, jazdy rowerowej i konnej, wspinacze skałkowi oraz wędkarze. Rok wydania 2023

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022