category-icon

Śladem Kolejki Sowiogórskiej

7.2 km
199 m
Polska, dolnośląskie, Srebrna Góra

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-11-06
Polska, dolnośląskie, Srebrna Góra
category-icon
7.2 km
199 m
91 m
4/6
Trasa wiedzie śladem dawnej Kolejki Sowiogórskiej, przecinającej Góry Sowie przez Przełęcz Srebrną, tuż przy Srebrnej Górze. Unikalną atrakcją tej trasy jest pokonanie przełęczy górskiej śladem pociągu, czyli po najmniejszych różnicach wysokości. Oznacza to płynny przejazd przez góry, poprzez na przemian następujące, imponujace wysokie nasypy, wykute w litej skale wąwozy oraz ponad dwudziestometrowe zabytkowe wiadukty.



Warto wspomnieć iż owa kolejka, zwana Sową, swą wyjątkowość zawdzięczała trzeciej, zębatej szynie, po której „wspinała się” po bardziej stromych odcinkach.



Trasę zaczynamy niedaleko między wioskami Wolibórz i Dzikowiec – na polnej drodze pod kilkoma charakterystycznymi sosnami. Pierwsze 100m może być męczące, gdyż pod trawiastą drogą zostały resztki podkładów kolejowych, dalej droga jest ładna, zmierzająca przez łąki w stronę gór.
Kawałek twardej drogi szutrowej i wjeżdżamy wysokim nasypem w las, gdzie szybko znajdujemy się w głębokim wąwozie pomiędzy dwoma wzniesieniami – tutaj krótki odcinek mocno grząskiej drogi. Potem mamy kolejny nasyp i kolejny wąwóz, po którym przecinamy drogę 385 wjeżdżając do niewielkiego wąwozu. Następnie po długim, łagodnym nasypie przejeżdżamy małym wiaduktem nad wspomnianą już drogą i teraz stromiej pniemy się brzegiem zbocza na Przełęcz Srebrną.
Na przełęczy wykuty jest głęboki wąwóz, nad którym przerzucono zabytkowy most. Wyjazd z wąwozu na przełęczy jest grząski ale dalej mamy dobrą twardą nawierzchnię i to stąd zaczynamy tę bardziej ekscytującą część trasy - długiego łagodnego zjazdu aż do wsi Żdanów. Droga jest tu węższa, zarośnięta po bokach krzakami na szerokość ścieżki. Wiedzie przez 2 zabytkowe wysokie wiadukty, nasypy i wąskie głębokie wąwozy , wszystko porośnięte na około gęstym lasem. W wąwozach należy uważać na większe kamienie. W jednym z wąwozów jest niewielkie zwalisko skalne przez które musimy przeprowadzić rower – jednak łatwe do pokonania.
Po dojeździe do przecinającej nasyp drogi leśnej musimy skręcić i zjechać stromo w dół do Żdanowa gdyż dalej nasyp jest kompletnie zarośnięty i zablokowany, a szkoda bo można by dojechać tak aż do dolnych partii Srebrnej Góry.

Trasa jest niedługa lecz na tyle atrakcyjna, iż z przyjemnością można ją zrobić tam i z powrotem nie martwiąc się o monotonię.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Bardzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Bardzkie

Mapa obejmuje obszar Gór Bardzkich z miastami: Bardo, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie oraz Srebrna Góra. Dzięki dokładnej skali 1:25 000 wszystkie szlaki piesze i rowerowe mają podane długości oraz czas przejścia szlaków pieszych. Na mapie znajdują się również informacje praktyczne i turystyczne przydatne turystom: zabytki, noclegi, punkty gastronomiczna, granice obszarów chronionych i rezerwatów. Ciekawe obiekty wyróżniono kolorem żółtym. Mapa przygotowana tylko dla urządzeń cyfrowych – brak dostępnej wersji papierowej.

Góry Sowie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Sowie

Mapa Gór Sowich Wydawnictwa Galileos z aktualnym przebiegiem szlaków turystycznych, zarówno pieszych jak i rowerowych. Wraz z czasem przejść. Zasięg mapy na północy wyznacza Świdnica, na wschodzie Bielawa, na południu Srebrna Góra i Nowa Ruda, na zachodzie Jedlina Zdrój. Rok wydania 2020

Góry Sowie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Sowie

Mapa turystyczna "Góry Sowie" zamknięta jest przez: Wałbrzych na północnym-zachodzie, Broumov na zachodzie, Radków na południu, Srebrna Góra na południowym-wschodzie. Prawdziwą osobliwością tego obszaru są podziemne obiekty militarne. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Są tu dobre warunki dla miłośników MTB, narciarstwa zjazdowego i biegowego, jazdy konnej. Na mapie oznaczono szlaki turystyczne: piesze i rowerowe. Rok wydania 2024

Góry Bardzkie i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Bardzkie i okolice

Mapa przedstawia najdalej na wschód wysunięte pasmo górskie w Sudetach Środkowych, a także dodatkowo część Gór Sowich i Gór Złotych. Zasięg mapy wyznaczają: Ząbkowice Śląskie na północy, Ołdrzychowice Kłodzkie i Złoty Stok na południu, Wolibórz na zachodzie i Paczków na wschodzie. Na mapie znalazły się także plany miast: Kłodzko centrum, Bardo, Złoty Stok, Ząbkowice Śląskie, Paczków, Kamieniec Ząbkowicki, Ziębice. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

  

Mapa tras Strefy MTB Sudety
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras Strefy MTB Sudety

Mapa przedstawia zbiór 26 górskich tras Strefy MTB Sudety, w tym tras singletrack, enduro i torów pumptrack, wiodących po terenach Gór Sowich, Suchych oraz Kamiennych. Dodatkowo na mapie zaznaczono punkty dostępu do tras Strefy, serwisy i myjnie rowerowe oraz certyfikowane punkty noclegowe i gastronomiczne Strefy MTB.

Mapa tras rowerowych MTB swym zasięgiem obejmuje obszar od Boguszowa-Gorców na północnym zachodzie, po Bardo na południowym wschodzie. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Rok wydania: 2018

Ziemia Ząbkowicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Ząbkowicka

Mapa jest w zasięgu: od Kłodzka do Nysy, na północ do Strzelina i Dzierżoniowa. Opracowanie zawiera informacje niezbędne każdemu turyście m.in. położenie zabytków, bazę noclegową oraz przebieg wszystkich szlaków pieszych, ścieżek dydaktycznych, tras rowerowych oraz modnych ostatnio Singletraków. Dla łatwego czytania podano ich długości. Mapa opisana na siatce WGS 84, zgodna z polskimi systemami nawigacyjnymi.

Miejscowości na trasie