category-icon

Śladem miłosnych uczuć

17 km
333542 h 51 min
120 m
Polska, wielkopolskie, Golęczewo - Oborniki Wielkopolskie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-10-07
Polska, wielkopolskie, Golęczewo - Oborniki Wielkopolskie
category-icon
17 km
120 m
65 m
Łatwy
333542 h 51 min
4.1/6
Trasa: Golęczewo - Zielątkowo - Wargowo - Objezierze - Oborniki

Dojazd:
Pociągiem: ze stacji Poznań Główny pociągiem osobowym w kierunku Piły do stacji Golęczewo. Powrót: ze stacji Oborniki Wielkopolskie Miasto pociągiem osobowym w kierunku Poznania.

Długość: 17 km

Czas przejazdu: ok. 2 h

Jazdę rozpoczynamy na stacji kolejowej w Golęczewie.

(4,0 km) Zielątkowo W tej niewielkiej wsi rolniczej urodziła się i mieszkała Bibianna Moraczewska, pisarka oraz działaczka społeczna, autorka podręczników historii Polski dla dzieci chłopskich oraz aktywna uczestniczka powstań 1848 i 1863 roku.

(5,8 km) Wargowo W toni stawu odbija się nieregularna sylwetka neobarokowego pałacu z końca XIX w. z charakterystyczną wieżą, nakrytą cebulastym hełmem. Obiekt, powstały z inicjatywy hr. Teodora Żółtowskiego, znanego wielkopolskiego polityka i społecznika, należy obecnie do jego potomków.

(9,9 km) Objezierze. Gdyby nie kilka niezbyt udanych przeróbek, w tym dodanie drugiego piętra, wczesnoklasycystyczny pałac w Objezierzu mógłby uchodzić za najpiękniejszy tego typu obiekt w Wielkopolsce. Łacińska inskrypcja pod tympanonem, wspartym na czterokolumnowym portyku, głosi: "Nie nam, Panie, nie nam, lecz Imieniu Twemu niech będzie chwała" i jest fragmentem psalmu. Obecnie w pomieszczeniach pałacu mieści się Zespół Szkół Rolniczych.
Zza drzew, otaczających pałac, wyłania się frapująca, gotycka sylwetka wieży kościoła św. Bartłomieja.

WIELKA MIŁOŚĆ PODRÓŻNIKA
Nie każdy wie, że Paweł Edmund Strzelecki (1797 - 1873), jeden z największych polskich odkrywców, eksplorator Wielkich Gór Wododziałowych w Australii i zdobywca najwyższego szczytu kontynentu, który nazwał Mt. Kosciuszko, w młodości zakochał się w Aleksandrze Turno, zwanej Adyną. Przez ojca panny, Adama Turno, przyszły podróżnik został jednak potraktowany dość obcesowo. Po nieudanej próbie wspólnej ucieczki drogi zakochanych rozeszły się na zawsze, jednak Paweł nigdy nie zapomniał tej, która okazała się dla niego zbyt wysoko urodzona. W trakcie swych podróży wysyłał do Adyny listy, a jeden ze szczytów australijskich Gór Błękitnych ochrzcił imieniem Mt. Adina.

(14,7 km) Oborniki to miasto z ciekawą przeszłością. To tu w 1409 r. Władysław Jagiełło przyjął posłów Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Ulrika Von Jungingena. Z tego okresu zachował się kościół parafialny oraz gotyckie mury obwodowe i filary. Przy ul. Paderewskiego - głaz, upamiętniający pierwsze, oficjalne powitanie w 1918 r. na ziemiach polskich pierwszego premiera i wybitnego pianisty. W rozwidleniu ulic Czarnkowskiej i Obrzyckiej - uroczy, szachulcowy kościółek Świętego Krzyża z XVIII w.
Z Rynku wyjeżdżamy ulicą Piłsudskiego, a następnie skręcamy w prawo, w ul. Lipową, którą docieramy do stacji PKP.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Poznania. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część północna

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Szlak Piastowski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlak Piastowski

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje praktyczne. Rok Wydania 2017