category-icon

Ślaski Ogród Botaniczny i wapienniki.

86 km
10 h 46 min
592 m
Rybnik

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-03-08
Rybnik
category-icon
86 km
592 m
587 m
10 h 46 min
5.3/6
Pogoda wymarzona na wyjazd, więc ruszyłem w stronę Mikołowa by odszukać wapienniki (piece do wypalania wapna) a przy okazji zwiedzić Śląski Ogród Botaniczny na Sośniej Górze, dawnym terenie wojskowym, należącym do jednostki rakietowej. Na początek dwór z XIX wieku w Palowicach, dwór z 1886r w Gardawicach, Ośrodek Leczenia Zaburzeń Nerwicowych dla Dzieci i Młodzieży w barokowym pałacu z I poł. XVIII w Orzeszu-Zawiści, tunel pod torami, pierwszy wapiennik, Śląski Ogród Botaniczny (ŚOB) w Mikołowie w dzielnicy Mokre, kolejnym celem była Fiołkowa Góra - roślinność gęsta, ścieżka zanika w gęstwinie, okolica poprzecinana wąwozami, zaraz przy wlocie pamiątkowa tablica w "Hołdzie Obrońcom Ojczyzny walczących na wzgórzu 341 Fiołkowa Góra" tu też miałem zamiar znaleźć ok 100m ceglany tunel, lecz nie odnalazłem bez przybliżonych namiarów nie do odszukania. Po opuszczeniu Fiołkowej Góry odszukałem wapienniki i ruiny zabudowań z nimi związane, jest ich tam dosyć sporo a jak wapienniki to i kamieniołomy, w których ściany dochodzą do 20m wysokości na niektórych są punkty widokowe. Jadąc z powrotem przez Bujaków odwiedziłem stary cmentarz z 1867roku (tabliczka z tą datą we wnętrzu cmentarza), Sanktuarium Matki Bożej, legendarne miejsce pobytu św. Wojciecha w 997 roku, lipy-pomniki przyrody krzyż pokutny i ogród parafialny z pawiami. Następnie parą zdjęć przy słoniu-sklep z ozdobnym kamieniem, pałac Hegenscheidtów w Ornontowicach, dawny dwór zwany zamkiem, wzniesiony w 1882 r Czerwionce. Więcej: https://www.janham.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=27:marzec-2015&catid=2&Itemid=131

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Miejscowości na trasie