category-icon

Ślęża_dookoła

24 km
1 h 28 min
337 m
Sobótka

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2014-08-29
Sobótka
category-icon
24 km
337 m
242 m
Łatwy
1 h 28 min
3.1/6
Bardzo przyjemna trasa na weekendowe popołudnie. Trochę jazdy pod góre i przyjemne zjazdy. Wiekszośc drogi w cieniu lasu, stąd mozna jechac gdy słupek rtci jest wysoko. Po drodze można zakupić produkty natury, niedaleko przełeczy Tąpadła. =============================================== Sanktuarium p.w. św. Anny Samotrzećiej Cudami słynąca od niepamietnych czasów figura św. Anny do Sobótki zostala prawdopodobnie przywieziona w XII wieku z Kijowa przez ksieżniczkę ruską Marię Wloskonissę, żonę Piotra Własta. Dla niej zbudowano kaplicę ( obecne prezbiterium), której dolne partie zachowały się do dnia dzisiejszego do wysokości okien prezbiterium. Wg. Historyków obecna figura pochodzi z przelomu XIII i XIV wieku, rzezbiona w drewnie lipowym w stylu romańskim z drobnymi elementami gotyckimi. Widoczne są na niej rownież przeróbki barkowe dokonane podczas renowacji w 1699 roku. W W511 roku bractwo pielgrzymów dobudowalo do „tylnej kaplicy Św Anny” gotycki kościól. Równiez w tym samym czasie powstala kapliczka św. Anny dobudowana z tyłu prezbiterium. Portal z piaskowca i ściana szczytowa pochodzi z XVI wieku, ale widoczne jest na niej duże zamurowane okno gotyckie. Świątynia ta pełniła dwie funkcje: koscioła pogrzebowego i odpustowego. Wskazują na to odprowadzanie zmarlych na przykoscielny cmentarz jak również liczne pielgrzymki do cudownego wizerunku Św Anny zarówno ze Śląska jak i z Czech, Moraw, Slowacji i Węgier. Coroczne głowne uroczystości miały miejsce w trzeci dzień Zielonych Świąt – rocznicę poświecenia kościoła. W czasie wojny trzydziestoletniej 10.VI. 1633 roku wojska Saskie spaliły kościół razem z całym miastem. Po pożarze cześć okien zamurowano, sklepień nie odbudowano lecz dano płaski sufit – drewniany strop. Prezbiterium zasklepiono kolebką z lunetami. W latach Kulturkampfu władze pruskie w roku 1875 odebraly kosciół katolikom i przekazały go gminie starokatolickiej, który odzyskano dopiero w 1893 roku. Od 2006 r. sanktuarium św. Anny jest również diecezjalnym sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji. Obraz Matki Boskiej sprowadzono z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Na uwagę w kosciele zasługują: - dwa piaskowcowe portale w zakrystii z 1701-1702 r. - portal kruchty południowej z XVIII wieku - cztery gotyckie rzeźby z 1500 roku. (wys. 2,5m) przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciatkiem; Sw. Annę Samotrzecią; Sw. Augustyna i Sw. Jadwigę. - barokowy ołtarz główny, Czternastu Świetych Wspomożycieli z 1720 roku i pięć figur Św. Janów. - ambona i kropielnica z 1726 roku.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Masyw Ślęży
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Ślęży

Cieniowana mapa turystyczna Masywu Ślęży z opisem turystycznym i fotografiami. Na mapie zaznaczono aktualny przebieg szlaków turystycznych pieszych i rowerowych wraz z czasami przejścia oraz najważniejsze atrakcje. Rok wydania 2020

Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia

Mapa Wrocławia i okolic na wschodzie sięga po centrum Wrocławia, na zachodzie do Środy Śląskiej, południowa granica określona jest przez wsie Słupice, Kełczyn, Oleszna, Radzików, północna przez Ligotę Piękną, Gosławice i Brodno. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°33’ - 17°01’ długości geograficznej wschodniej oraz 50°49’-51°14’ szerokości geograficznej północnej. Mapa obejmuje swym zasięgiem Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Zbiornik Mietkowski. Mapa aktualizowana w terenie, zawiera długości szlaków pieszych i rowerowych, nazwy ulic, rodzaje nawierzchni dróg, zabytki. Tak dokładnej mapy turystycznej tego obszaru jeszcze nie było!

Przedgórze Sudeckie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Przedgórze Sudeckie

Na mapie Przedgórza Sudeckiego zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia. Zaznaczono wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020