category-icon

Słońsk pompownia i cmentarz jeniecki

73 km
9 h 30 min
1 km
Polska, lubuskie, Rzepin, powiat słubicki

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-06-05
Polska, lubuskie, Rzepin, powiat słubicki
category-icon
73 km
1005 m
1002 m
9 h 30 min
4/6
Będąc w Słońsku tym razem skupiliśmy uwagę na:
1. Ruiny zamku Joanitów. Historia jego zaczyna się w 1341 roku kiedy Ludwik von Wittelsbach przekazał Słońsk na własność rodu von Uchtenhagen. W tym samym roku Henning i Arnold von Uchtenhagen stawiają dwór obronny na terenie wsi. W latach 1426/27 drogą kupna Słońsk przechodzi w ręce Zakonu Joannitów, będąc ich siedzibą do 1945 roku. Przed 1460 rokiem, za czasów baliwa Mikołaja von Thierbach zakończono budowę zamku z kilkukondygnacyjnym domem mieszkalnym z wewnętrznym dziedzińcem.
Po zdobyciu Słońska przez armię sowiecką zamek został splądrowany a cenna zawartość wywieziona. W 1975 roku zabytek spłonął i odtąd pozostaje w ruinie. Po roku 1989 zabytkiem ponownie zainteresował się Zakon Joannitów z Brandenburgii, którego przedstawiciele corocznie przyjeżdżają do Słońska.
2. Pompownię wody, która powstała w 1910 r. podczas akcji wielkiej melioracji dolnej Warty przeprowadzonej już w końcu XVIII w. Wybudowane wówczas wysokie wały przeciwpowodziowe nie rozwiązały problemu kolonizatorów, którzy nadal borykali się z cyklicznymi podtopieniami swoich pól i gospodarstw. Pompownia powstała w miejscu dawnej śluzy wałowej, czyli specjalnych „wrót” umożliwiających grawitacyjny odpływ w okresie stanów niskich. Dzięki wynalezieniu maszyny parowej udało się zainstalować tu pompy przelewające wodę na drugą stronę wałów ochronnych. W 1928 r. silniki parowe zastąpiono elektrycznymi. W zlokalizowanej obok przedwojennej wodomistrzówce znajdziecie gospodarstwo agroturystyczne B&B.
3. Cmentarz jeniecki niemieckiego obozu koncentracyjnego SONNENBURG. Istotne: W nocy z 30 na 31 stycznia 1945 r. oddział SS i grupa gestapowców z Frankfurtu nad Odrą dokonała bezprecedensowej masakry i mordu na pozostałych 819 więźniach: Zostali oni około 22 w nocy wyprowadzeni po 10 ze swoich cel, rozstrzelani po murem więziennym z pistoletów maszynowych i dobici strzałami w tył głowy.. Po latach, 18 grudnia 1970 roku przed Sądem Przysięgłych w Kilonii na ławie oskarżonych zasiedli dwaj zbrodniarze, sprawcy tej masakry: Richter i Nickel, którzy 2 sierpnia 1971 roku zostali uniewinnieni, wobec przedawnienia czynu.
W 1974 roku zostało otwarte muzeum, które pielęgnuje pamięć ofiar hitlerowskiego terroru.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ziemia Lubuska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Miejscowości na trasie