category-icon

Słowacki Raj : Stratenská Jaskyňa

5.3 km
2 h 4 min
356 m
Stratená

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-10-13
Stratená
category-icon
5.3 km
356 m
379 m
Średni
2 h 4 min
5.3/6
Celem tej wycieczki było odnalezienie jednego z otworów Jaskini Stratenskiej. Na trasie mijamy Dobszyńską Jaskinię Lodową, którą niestety zastałem już zamkniętą. Idąc w górę szlakiem niebieskim natkniemy się na ogromne zapadlisko po jaskini Duča. Znajdziemy w nim jedyne wejście do jaskini, które odkrywa przed nami niewielką część komór i korytarzy (obecnie 136m). Po około 2km wędrówki lasem na skalistym terenie dotrzemy do Jaskini Zielonej (Zelená jaskyňa). Dalsza wycieczka po trasie prowadzi rzekomo do jednego z otworów ogromnej Jaskini Stratenskiej (ponad 19km korytarzy). Mimo dokładnych współrzędnych, otworu wejściowego nie udało się odnaleźć.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Słowacki Raj
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Słowacki Raj

To pierwsza mapa tego terenu wydana przez polskie wydawnictwo. Mapa przedstawia cały Słowacki Raj oraz jego okolice. Zawiera także opis turystyczno-krajoznawczy oraz mapę okolic pozwalającą na dotarcie do Spiskiego Zamku, Spiskiej Kapituły i Lewoczy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023

Słowacki Raj
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Słowacki Raj

Słowacki Raj to krasowy płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m, będący częścią Słowackich Rudaw. Liczne głębokie doliny, będące wynikiem erozyjnej działalności płynących nimi potoków, w środkowych i dolnych częściach przyjmują formę wąskich, krętych wąwozów o wysokich, prawie pionowych ścianach, zwanych po słowacku roklinami, w których potoki (niektóre okresowe) utworzyły liczne progi skalne, wodospady i marmity. Różnice poziomów pomiędzy górnymi a dolnymi wylotami tych wąwozów wynoszą od 180 do 470 m. Najbardziej znane rokliny Słowackiego Raju to Veľký Kyseľ, Malý Kyseľ, Veľký Sokol, Malý Sokol, Kamenné vráta, Piecky, Suchá Belá i Zejmarská roklina. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem roklin, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów). Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki. Dla turystów pieszych wyznakowano ponad 300 km szlaków. Rowerzyści mogą korzystać z ok.150 km tras we wnętrzu masywu i w jego otoczeniu.

Tatry Niżne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Niżne

Mapa turystyczna Niżne Tatry obejmuje swoim zasięgiem cały łańcuch górski Tatr Niżnych. Rozległe pasmo obfituje w przepiękne panoramy, do odwiedzin zachęca coraz lepsza infrastruktura i stosunkowo mała liczba turystów. Rok wydania 2019

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020