category-icon

Śluza Łabędy i Dzierżno.

94 km
7 h 21 min
411 m
Rybnik

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-03-29
Rybnik
category-icon
94 km
411 m
388 m
7 h 21 min
5.3/6
Pogoda dopisała, więc ruszyłem do zwiedzenia kolejnych dwóch z sześciu śluz na Kanale Gliwickim, czyli śluzy Łabędy i Dzierżno. Śluzy te również są w remoncie i nie wiadomo, kiedy ich remont się zakończy. Miałem też cichą nadzieję by zwiedzić Port Gliwicki okazało się to niemożliwe, wprawdzie organizują wycieczki po porcie, ale tylko za zgodą kierownictwa i w wyznaczony dzień. Przed Pilchowicami natrafiłem na trzy bunkry (dwa duże i jeden mały), które już wcześniej zwiedziłem. W Pilchowicach moją uwagę przykuł niedużych rozmiarów kamień z niemieckim napisem. Tłumaczenia podjął się mój znajomy pan Adam z Torunia. Okazało się, że napis jest nieco niepoprawny. Napis głosi: Tę drogę wybudowała Służba Pracy (Arbeitsdienst) z Pilchowic, czerwiec -- lipiec 1933. Te kamienie zdarzają się także w innych miejscach "czynów społecznych" III Rzeszy. W Smolnicy jest kamień, na którym zostały wypisane nazwy Smolnicy na przestrzeni wieków. Jadąc dalej zatrzymałem się przy jazie na Kłodnicy następnie śluza Łabędy, śluza Dzierżno, jaz na zbiorniku Dzierżno Duże. W Taciszowie na placu przykościelnym jest pamiątkowy kamień upamiętniający poświęcenie nasion świerku przez Ojca Świętego Benedykta VI w 2008 roku. W Kleszczowie na prywatnej posesji znajduje się schron obserwacyjny tzw.Einmannschutzbunker, jest to obiekt w bardzo dobrym stanie. Wyjazd zaliczam do udanych, pozostała mi do zwiedzenia ostatnia szósta śluza w Sławięcicach. Więcej: https://www.janham.cba.pl/index.php/wyjazdy/rok-2015/marzec-2015

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Góra Świętej Anny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góra Świętej Anny

Obszar naniesiony na mapę Góry Świętej Anny przedstawia dużo większy obszar niż jej tytuł, ograniczona jest miejscowościami: Strzeleczki, Walce, Kędzierzyn-Koźle, Toszek i Opole. Na mapie zaznaczono: szlaki piesze oraz rowerowe (mają podane długości). Są tu również szlaki konne i kajakowe. Dzięki informacjom zawartym na mapie planowanie wycieczki z jakiejkolwiek formy turystyki staje się proste.

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Miejscowości na trasie