category-icon

Spacer dookoła Śródmieścia

11 km
2 h 3 min
339 m
Tarnobrzeg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-07-12
Tarnobrzeg
category-icon
11 km
339 m
124 m
Łatwy
2 h 3 min
4.5/6
Rozruch przed wyjazdem w Bieszczady, służący również rozbiciu nowych górskich botków Justysi. Trasa prowadzi bocznymi drogami o znikomym natężeniu ruchu, biorąc dodatkowo pod uwagę niedzielne przedpołudnie. Pierwszy etap wiedzie przez wręcz willową zabudowę Miechocina w kierunku ogródków działkowych. Tam asfalt na chwilę się urywa, aby powrócić w okolicy dworca kolejowego, przed skrzyżowaniem z Kopernika. Za wiaduktem znowuż schodzimy na szutrową nawierzchnię, prowadzącą do kompleksu stawów. O tej porze roku można spodziewać się tutaj plagi komarów. Tymczasem zamiast krwiopijców, których póki co jest mało, zauważamy "rój" wędkarzy medytujących nad niebieską taflą wody. Wąska ścieżyna wyprowadza nas znad stawów do płytowej drogi, która skrajem Zwierzyńca doprowadza nas do kolejnych ogródków działkowych na Wymysłowie. Działkowymi alejkami przebijamy się do osiedla Piastów i obieramy kierunek południowy w stronę terenów nadwiślańskich. Na ulicy Żabiej w obrębie Podłęża wchodzimy na kolejny odcinek szutru. Odtąd wędrujemy w kierunku Nadola pomiędzy łąkami i sadami. Dodatkowo możemy podziwiać najwyższe obiekty Tarnobrzega z wieżowcami, górną częścią Zamku Dzikowskiego, klasztorem Dominikanów, gmachem sądu, czy charakterystycznym grzybem - Wieżą Ciśnień. Na ul. Wałowej ponownie wchodzimy na wąską nitkę asfaltu, aby następnie, krótkim gruntowo-płytowym odcinkiem w sąsiedztwie kolejnych ogródków działkowych dotrzeć na nadwiślańskie błonia poprzecinane asfaltowymi alejkami spacerowymi. Drogą koło miasteczka ruchu drogowego wychodzimy na koronę wału i dane nam jest podziwiać szerokie koryto Wisły z licznymi łachami piachu. Ostatnie upały również rzece mocno dały się we znaki, a nie tak dawno prawie nie mieściła się w korycie. Ostatni odcinek spaceru prowadzi chodnikiem stromo pod górę na skarpę, na której usadowiło się nasze osiedle, czyli Skalna Góra. Stąd pożegnalna panorama Wisły z przeciwległym brzegiem i po chwili jesteśmy w domu. Justysia nie uniknęła minimalnych obtarć ale pierwsze koty za płoty.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016