Mało znana rzeka nizinna w centralnej Polsce. Oleśnica to lewobrzeżny dopływ Warty. Uchodzi do niej w Małej Wsi na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Ogólnodostępne dane podaja, że rzeka liczy 38 km długości z dorzeczem o powierzchni 604 km2. Swoje początki bierze koło Wielunia w północno zachodniej części Wysoczyzny Złoczewskiej. Przepływa przez Kotlinę Szczercowską po drodze mijając następujące miejscowości: Wiktorów, Dobrosław, Oleśnicę, Dąbrowę Miętką, Stolec Poduchowny, Stolec, Niechmirów, Małą Wieś. Największym dopływem Oleśnicy jest Pyszna. Uchodzi do niej przed Stolcem. Prawdopodobnie rozległa dolina Oleśnicy została utworzona w okresie zlodowaceń plejstoceńskich kiedy Warta szukała odpływu w kierunku zachodnim. Rzeka charakteryzuje się naturalnym przebiegiem. W początkowym biegu płynie polami oraz łąkami. Koryto jest wąskie i bardzo kręte. Od Stolca Poduchownego rzeka silnie meandruje. Brzegi porośnięte są drzewami oraz gęstą roślinnością. Na odcinku Stolec – Niechmirów bardzo malownicza. Podmywa wysokie, piaszczyste skarpy płynąc przez las. Miejscami uciążliwa ze względu na powalone drzewa oraz mostki. Po drodze przepływa przez stare młyny wodne w Stolcu oraz Niechmirowie.
OPIS SZCZEGÓŁOWY:
Spływ kajakowy Oleśnicą możemy rozpocząć w trzech miejscach. Pierwsze – Stolec Poduchowny, mostek w polach. Dojazd drogą polną. Kajakarze rzadko tu bywają. Powyżej tego miejsca rzeka jest zmeliorowana i przypomina kanał. Druga opcja – most na Pysznej w Kuźnicach. Rzeka niesie sporą ilość wody, nurt szybki. Koryto dobrze dostępne. Niedaleko nieczynny młyn w Kuźnicach i kilka zabudowań w lesie. Pyszna płynie polami i łąkami. Mało terenów zalesionych, aż do połączenia z Oleśnicą. Trzecia możliwość – most nad Oleśnicą w Stolcu (trasa Złoczew – Szynkielów). Niskie brzegi, łatwo dostępne.
Od Stolca Poduchownego (mostek w polach) rzeka silnie meandruje, brzegi porośnięte drzewami i krzakami. Woda powyżej kolan, płynie szybko. Na odcinku Stolec Poduchowny – ujście rzeki Pysznej, spływy kajakowe możliwe tylko przy wyższych, wiosennych stanach wody. Oleśnica odkrywa przed nami swoje tajemnice. Jest wyjątkowo kręta. Co chwila raczy nas pająkami spadającymi z chaszczy, które są wszędzie. Ilość drzew tarasujących drogę robi wrażenie Mieszkańcy okolicznych wsi wybudowali prowizoryczne przeprawy przez rzeczkę. Do Stolca mijamy przynajmniej trzy takie konstrukcje. Trafiają się również zatory, które zmuszają do obejścia przeszkody brzegiem. Wreszcie docieramy do miejsca gdzie uchodzi Pyszna. Miejsce połączenia rzek tworzy kształt litery „Y” z niewielkim rozlewiskiem. Koryto Oleśnicy znacznie się powiększyło a wody przybyło. Do Stolca docieramy bez większych utrudnień po drodze mijając młyn wodny. Wita nas widok Kościoła Parafialnego górującego na horyzoncie. Odcinek do Niechmirowa wyjątkowo malowniczy. Wysokie skarpy, lasy, łąki. Powalone drzewa nie pozwalają się nudzić. Przed Niechmirowem krajobraz ulega zmianie. Znikają lasy. Przeważają zadrzewione brzegi oraz łąki. Pod mostem drogowym na trasie Burzenin – Szynkielów wodowskaz. Niestety przy moście po przebudowie nie ma możliwości swobodnego wodowania kajaków. Dalej płyniemy zwartym korytem. Brzegi wysokie i niedostępne. W kilku miejscach kamieniste bystrza. Mijamy pompę zasilającą stawy rybne. Hoduje się w nich pstrągi. Młyński próg wodny w Niechmirowie wyraźnie hałasuje. Szum przelewającej się wody nie zachęca do spływania. Zalecamy obejście lewym brzegiem. Za młynem dogodne zejście, łagodny brzeg. Jednak trzeba uważać na prądy wsteczne. Woda mocno się pieni i gotuje. Odradzamy spływanie progu. W takim miejscu nie trudno o nieszczęśliwy wypadek. W lesie most na drodze między Niechmirowem a Małą Wsią w kierunku Rychłocic. Za lasem napotkaliśmy drzewo tarasujące drogę. Brzegi wysokie na ok. 2 metry. Woda głęboka. Wiosłem dna nie sięgnęliśmy. Wychodzimy i wyciągamy kajaki. Aby zwodować je ponownie przedzieramy się przez pokrzywy. Zejście wąskie i strome. Do mety w Małej Wsi docieramy bezproblemowo. Wychodzimy na brzeg przy drewnianym moście w Małej Wsi.
DLA KOGO:
Rzeka dla doświadczonych kajakarzy. Ze względu na swój naturalny charakter i słabo przekształcone koryto charakteryzuje się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Szczególnie w początkowym biegu, tj. od Stolca Poduchownego uciążliwa (duża liczba naturalnych zwałek). Szybki nurt oraz kręte koryto wymagają wprawy w manewrowaniu kajakiem. Ciekawa alternatywa dla spływów po Grabi oraz Widawce.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie
Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.