category-icon

Spływ Nidą Bocheniec-Choiny

8.9 km
215 m
Polska, świętokrzyskie, Bocheniec

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2006-05-14
Polska, świętokrzyskie, Bocheniec
category-icon
8.9 km
215 m
240 m
4.8/6
Nida to lewy dopływ górnej Wisły. Biała Nida i Czarna Nida to jej dwa odcinki źródłowe, na których można rozpoczynać spływy kajakowe. Za początek Nidy uznaje się Białą Nidę. Jej długość, razem z Białą Nidą wynosi 151km. Głębokość waha się od 40 cm do 2,6m zaś szerokość od 6 do blisko 80m (w okolicach Motkowic).
Kilkugodzinny spływ Nidą - kajakiem lub pontonem. Obcowanie z naturą w ten sposób pomaga naprawdę odpocząć od zgiełku miasta, pracy i codziennego życia w pogoni za brakiem czasu. Duża ilość zwalonych drzew w górnym odcinku rzeki sprawia, że wielokrotnie trzeba wysiadać z kajaka, lub przenosić ponton. Nida jest bardzo czystą i jedną z najbardziej nasłonecznionych polskich rzek, a co za tym idzie - jedną z najcieplejszych (latem temperatura wody dochodzi tu nawet do 27 stopni Celsjusza), znakomicie nadającą się do kąpieli. Spadek rzeki jest niewielki - nurt rzeki dość słaby, co czyni ją stosunkowo bezpieczną i dostępną dla osób z małym doświadczeniem pontonowym lub kajakowym. Koryto rzeki otaczają głównie pola, łąki i lasy, co daje urokliwy klimat podczas spływu. Wiosną często Nida wylewa, znacznie zwiększając swoją głębokość i szerokość. Dlatego też większość wiosek zbudowana jest w bezpiecznej odległości, co powoduje, że pływając po Nidzie czujemy "dzikość" tego rejonu. W wielu miejscach rzeka silnie meandruje, zdarzają się również boczne koryta rzeki, starorzecza, a na okolicznych łąkach bagna. Nida przepływa przez tereny niezwykle cenne przyrodniczo, dla ochrony których powołano między innymi dwa parki krajobrazowe oraz kilka rezerwatów przyrody. Obszar dolnego odcinka Nidy (wraz z okolicznymi terenami) tworzy Nadnidziański Park Krajobrazowy, a w górnym odcinku utworzono Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy. Obszary najcenniejsze przyrodniczo objęto ochroną (sieci) obszarów Natura 2000.
Ponidzie znane jest również z licznych zabytków kultury materialnej, interesujących obiektów architektonicznych i archeologicznych oraz ciekawej historii (w IX w. powstało na tych obszarach pierwsze państwo Wiślan, z siedzibą w Wiślicy).
Na mecie jest miejsce w którym można zrobić sobie grilla lub zapalić ognisko na łonie natury. Jeśli zgłodniejecie wcześniej, też bez większych problemów można znaleźć odpowiednie miejsce do biwakowania, lub opalania się na łące... :)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Świętokrzyskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Świętokrzyskie

Mapa turystyczna "Góry Świętokrzyskie" przedstawia całość masywu, położonego w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Niezbyt wymagający teren sprawia, że jego ścieżki przemierzać mogą także mniej doświadczeni turyści. Obszar przedstawiony na mapie zamyka się w granicach: Końskie na północy, Raków na południu, Ostrowiec Świętokrzyski na wschodzie, Dobrzeszów na zachodzie. Rok wydania 2023

Ponidzie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024