category-icon

Stary Kolejowy Szlak odcinek Białogard - Złocieniec

67 km
320 m
Polska, zachodniopomorskie, Białogard, powiat białogardzki

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-06-29
Polska, zachodniopomorskie, Białogard, powiat białogardzki
category-icon
67 km
320 m
211 m
4.3/6
Do punktów początkowych tego etapu najłatwiej się dostać pociągiem. Stacja Białogard jest dużym węzłem kolejowym na którym zatrzymują się zarówno regionalne pociągi relacji Szczecin – Słupsk i Kołobrzeg – Poznań oraz pociągi dalekobieżne. Z kolei ze Złocieńca możemy dostać się do Szczecina lub Szczecinka pociągami regionalnymi gdzie przesiądziemy się na inne relacje.
Na przebieg trasy składają się dwa podobnej długości etapy: wyjeżdżając z Białogardu poruszamy się lokalną drogą powiatową o znikomym ruchu. Mijamy małe wioski, przemierzając pagórkowaty teren. Dookoła otacza nas urozmaicony krajobraz łąk, pól i lasów. W Rąbinie blisko trasy możemy zobaczyć pałac z początku XX w. , w Lipiu średniowieczny kościół z 1462 r.
Drugi etap podróży wyznacza moment w którym docieramy do końca drogi powiatowej i po około 30km od Białogardu przekraczamy drogę wojewódzką nr 152. Stąd rozpoczyna się droga rowerowa wybudowana w 2020 r. na linii kolejowej Świdwin – Połczyn-Zdrój. Po niecałych 6km docieramy do miejsca odpoczynku. Jadąc dalej prosto z górki po drodze wojewódzkiej wjedziemy do Połczyna-Zdroju, klimatycznego miasteczka znanego z wód zdrojowych oraz... browaru. Jeżeli skręcimy w prawo, czeka nas 30km podróż po szlaku zwiniętych torów do Złocieńca. Droga rowerowa, którą jedziemy jest jedną z pierwszych tego typu inwestycji w Polsce, a jej początki sięgają lat 90-tych. Asfalt trzyma się bardzo dobrze i pokonując niewielkie nachylenia możemy podziwiać roztaczające się wokół nas widoki na mocno pofalowane tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego.
Wzdłuż linii kolejowej regularnie rozmieszczone są punkty odpoczynku, zwykle w miejscach w których niegdyś zatrzymywały się pociągi. Po tych czasach pozostały budynki stacji utrzymane w podobnym stylu. W jednym z nich możemy przenocować. W mijanych rejonach możemy odnaleźć dużo agroturystyk oraz restauracji. W Cieszynie położonym nad jez. Siecino jest duża plaża oraz hotel w pałacu. Zaraz za tą miejscowością mijamy miejsce gdzie miała przechodzić "berlinka" - autostrada mająca połączyć Berlin z Królewcem. Do jej ukończenia nigdy nie doszło choć prace były zaawansowane.
Po paru kolejnych kilometrach dojeżdżamy do Złocieńca gdzie warto odwiedzić Park Żubra z jedną z kilku zachowanych na Pomorzu alei grabowych.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pojezierze Drawskie część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Drawskie część zachodnia

Mapa obejmująca zachodnią część Pojezierza Drawskiego, obszar do Czaplinka na wschodzie (gminy: Barwice, Borne Sulinowo, Czaplinek, Okonek, Szczecinek). Na mapie uwględnione zostały informacje niezbędne turyście. Są tu: zabytki, baza noclegowa, granice parków narodowych i rezerwatów, przystanie żeglarskie, wypożyczalnie sprzętu wodnego, przystanie statków spacerowych, a także szkoły nurkowania. Oznaczono przebieg szlaków turystycznych z podziałem na szlaki: pieszye, rowerowe, nordic walking i konne, łącznie z kilometrażem.

Pojezierze Drawskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Drawskie

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Pojezierza Drawskiego. Mapa zamknięta jest na wschodzie przez Jezioro Dołgie, na zachodzie zaś przez Łobez. Zaznaczono tu informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, Nordic Walking i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę.

Miejscowości na trasie