Stary Szlak Kolejowy – mapa i przebieg
Przebieg Starego Szlaku Kolejowego odkrywa przed rowerzystami północne rejony Polski, od wybrzeża Morza Bałtyckiego, aż po mniej znane, aczkolwiek niezwykle urokliwe Pojezierze Wałeckie. Spoglądając na mapę Starego Szlaku Kolejowego dojrzeć można szereg różnych atrakcji, zabytków i malowniczych zakątków, położonych na trasie lub w jej pobliżu. Dzięki niewielkiej różnicy terenu wynikając z przebiegu Starego Szlaku Kolejowego jest on ciekawą propozycją dla początkujących rowerzystów. Nie znaczy to jednak, że bardziej wprawione osoby nie będą usatysfakcjonowane podróżą – malowniczość Starego Szlaku Kolejowego zachwyci każdego!
Długość Starego Szlaku Kolejowego
Przebieg Starego Szlaku Kolejowego wynika z historii, z czasów, gdy linie kolejowe były głównym środkiem transportu. Połączenie kolejowe, biegnące od wybrzeży Morza Bałtyckiego, zapewniało nie tylko transport pasażerski, ale także odegrało kluczową rolę w przewozie towarów i rozwoju gospodarczym regionu. Wraz z rozwojem innych środków transportu, znaczenie szlaku zmalało, a linie kolejowe stopniowo wygasły. Dzięki determinacji lokalnych społeczności, szlak został ocalony od zapomnienia. Zaczęto go przekształcać na wyjątkowe trasy rowerowe, zachowując jednocześnie jego unikalny charakter i dziedzictwo historyczne. Dzięki tej transformacji Stary Szlak Kolejowy stał się nie tylko atrakcją turystyczną, ale także miejscem, gdzie można odkrywać piękno regionu w zrównoważony i aktywny sposób. Długość Starego Szlaku Kolejowego wynosi 190 km, dzięki czemu często jest on wybierany na dwudniową, weekendową podróż. Przy sporej determinacji i dobrej kondycji możliwe jest pokonanie długości Starego Szlaku Kolejowego w jeden dzień, zdecydowanie jednak warto poświęcić mu nieco więcej czasu, aby dogłębnie poznać okolicę i atrakcje, jakie oferuje.
Gdzie zacząć Stary Szlak Kolejowy
Podróż Starym Szlakiem Kolejowym to niezwykła przygoda, która zapewnia różnorodne doznania dla każdego rowerzysty. Trasa prowadzi przez malownicze krajobrazy, od lasów i łąk po wzgórza i jeziora. Dzięki wykorzystaniu dawnych torów kolejowych, podróż tym szlakiem staje się łatwa i przyjemna, nawet dla mniej doświadczonych rowerzystów. Odpowiadając na pytanie gdzie zacząć Stary Szlak Kolejowy, wskazać można kilka lokalizacji. Na wybrzeżu Bałtyku możliwe jest rozpoczęcie Starego Szlaku Kolejowego w Mielnie lub w Kołobrzegu. Obie trasy oferują niezapomniane wrażenia, ale decyzja należy do każdego rowerzysty, w zależności np. od możliwości dojazdu. Te dwie drogi prowadzą do Białogardu, z którego trasa wiedzie w głąb lądu, kończąc się za Wałczem. Warto tutaj wspomnieć, że nie wszystkie fragmenty Starego Szlaku Kolejowego są ukończone, w niedalekiej przyszłości w całości będzie on prowadził dawnymi torami, obecnie odcinki są zróżnicowane.
Stary Szlak Kolejowy – atrakcje na trasie
Niezależnie od wyboru przebiegu Starego Szlaku Rowerowego, podczas wyprawy można odkryć wiele ciekawych miejsc. Na szlaku znajdują się dawne dworce kolejowe, które zachwycają swoim historycznym urokiem zamki i kościoły. Wśród atrakcji Starego Szlaku Kolejowego warto wymienić dworek w Rębinie, park dworski w Cieszynie, deptak w Połczynie-Zdroju, rynek w Białogardzie czy latarnię morską w Kołobrzegu. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji Starego Szlaki Kolejowego, rozmieszczonych w wielu urokliwych miasteczkach. Szlak prowadzi też malowniczymi zakątkami, przejeżdżając przez lasy, łąki i pojezierze, ukazując piękno regionu. W wielu miejscach na trasie znajdują się także funkcjonalne wiaty, zapewniające schronienie nie tylko przed deszczem, ale i przed słońcem.