Trasa: Budachów- pętla leśnymi ścieżkami - rezerwat „Stary Las"- Budachów
Rodzaj trasy: Krajobrazowo-przyrodnicza
Stopień trudności: Łatwa
Walory: Trasa prowadzi wśród sosnowych lasów. Na trasie rezerwat „Start las".
Szlak zaczyna się przy stacji kolejowej w Budachowie, mija starą Kuźnię i łąkami prowadzi do rezerwatu Stary Las, aby po odwiedzeniu leśniczówki w Łasinie, wrócić do Budachowa.
Budachów
Wieś ma długą i tajemniczą historię. Na jej terenie i okolicy znajduje się szereg skupisk archeologicznych , cmentarzysk, śladów i punktów osadniczych, świadczących o bogatej historii od epoka brązu i kultury łużyckiej, przez okres wpływów rzymskich i późne średniowiecze po nowożytność. Pierwsza pisemna wzmianka o Budachowie pochodzi z 1304 roku. Wieś należała do rodów von Loben i von Lessing. Ewidencją zabytków objęty też jest układ przestrzenny (owalnica) Budachowa.
Kościół
Kościół p.w. św. Józefa w Budachowie został wzniesiony w latach 1782 - 1784. Jest to budowla na rzucie prostokąta, murowana z cegły, jednonawowy. Wystrój barokowy, ołtarz klasycystyczny z XVIII w. w kształcie niszy z baldachimem, po bokach dwa filary profilowane przechodzące w pilaster z głowicą w kształcie szlimacznicy, baldachim zwieńczony krzyżem, w niszy rzeźba św. Józefa trzymającego Dzieciątko Jezus.
Inne zabytki
We wsi był pałac, ale został zniszczony podczas wojny. Pozostał po nim park założony pod koniec XVIII jako krajobrazowy z bogatym gatunkowo drzewostanem, w skład którego wchodzą magnolie sercowate, klony jesionolistne oraz białopstre. Ponadto w Budachowie objęta jest prawną ochroną Stara Kuźnia, wybudowana w połowie XIX, parterowa, murowana z cegły, z wysokim dachem. Kiedyś we wsi stał dom winiarski, co świadczy o bogatej winiarskiej tradycji, ale został przeniesiony w 1979 roku do Muzeum Etnograficznego w Ochli koło Zielonej Góry gdzie stanowi wielka atrakcję. W połowie XIX wieku wybudowano linię kolejową Czerwińsk - Rzepin a stacja w Budachowie jest czynna do dzisiaj.
Rezerwat „Stary Las"
Niedaleko osady Łasiczyn znajduje się rezerwat przyrody "Stary las". Na terenie rezerwatu znajduje się 11 drzew pomnikowych, między innymi: 550 letni dąb szypułkowy, o obwodzie w tzw pierśnicy (na wysokości 1,5 m) 6,70 m i wysokości 25 m). Jest tam też okazały 300 letni buk zwyczajny o obwodzie w pierśnicy 3,30 m oraz grupa 200 letnie sosen zwyczajnych.
Leśniczówka Łasiczyn
W Leśniczówce Łasiczyn prowadzone jest gospodarstwo agroturystyczne. Przy leśniczówce 100- letnia winorośl oplata pergolę, pod którą znajduje się dębowy stół biesiadny. Jak deklarują gospodarze goście lubią wsłuchiwać się w odgłosy puszczy, która przemawia śpiewem ptaków, jesiennym porykiwaniem jeleni i czasami wyciem wilków. Niekiedy Goście pójdą lub pojadą rowerami na wyprawę w głąb kniei za śladami wilków i innych mieszkańców lasu. Leśniczówka oferuje domowy klimat i atmosferę oraz, co za tym idzie, familijne warunki, a w tym staropolską kuchnię i własne wino.
Trasę poleca:Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska
Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.