category-icon

Stříbrnická- sedlo czyli pierwszy krok narciarski w stronę Śnieżnika Kłodzkiego

11 km
2 h 1 min
529 m
Republika Czeska, Olomoucký, Stříbrnice
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-02-08
Republika Czeska, Olomoucký, Stříbrnice
category-icon
11 km
529 m
542 m
Łatwy
2 h 1 min
6/6
Samochodem dojeżdżam do Stribrinic. Jadę jak daleko się da aż pod znak zakaz wjazdu. Wiem, że Czesi jadą dalej, ale póki co jeszcze nie zmieniłem obywatelstwa. Samochód wbijam w zaspę aby nie tarasować drogi. Zdejmuję narty, włączam GPS i w górę. Najpierw do Chaty Navrsi. Wybieram żółty szlak, który od początku ostro pnie się w górę. Dzięki temu dość szybko dochodzę do Chaty. Dzięki temu też po raz pierwszy mam okazję oglądać Chatę z tej perspektywy. Za Chatą zaczyna się ratrakowana, równa, szeroka trasa biegowa. Biegnę kawałek pod górę i zaraz mam pierwszy szlakowskaz. W lewo trasa biegnie w stronę Dolni Morawa w prawo w stronę Śnieżnika. Wybieram tą w prawo. Trasa dobrze przygotowana, umiarkowany ruch, chociaż jak na piątek to i tak nieźle. Trasa biegnie w górę. Cały czas bardziej lub mniej, ale w górę. Im wyżej tym bardziej pejzaż zmienia się zimowy. Spada troszkę temperatura otoczenia, zaczyna powiewać lekki wiatr. Tylko mi jest ciągle bardziej gorąco. Dziś zamierzam dotrzeć tylko do Stribrinickiego Sedla, chcę się przekonać, jak wyglądają tam trasy biegowe. Pod koniec opada lekka mgła, ale i tak widok na góry i ośnieżone kikuty drzew robi wrażenie. Cały mokry docieram do Sedla. Stąd już około 3 km na Śnieżnik i 3 km na Sosinu. Trasy trochę gorsze, ale i ta w rewelacyjnym stanie. Czas zjechać w dół. Mknę na moich biegówkach. Widok teraz dopiero zaczyna zatykać dech w piersiach. Dobrze, że śnieg jest miękki, dwa upadki nie pozostawiają żadnych śladów.
Szybko docieram do miejsca, gdzie pozostawiłem auto.
To mi się nawet podobało, tyle tu tras do „zaliczenia”.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník

Mapa Masywu Śnieżnika przedstawia jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Zasięg mapy wyznaczają: Bystrzyca Kłodzka na północnym-zachodzie, Międzylesie na południowym-zachodzie oraz Jindrichov na południowym-wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnikiem (1426 m n.p.m.), Góry Bialskie, Kralicky Sneznik, częściowo także Rychlebske hory i Góry Złote oraz miasto Stronie Śląskie.
Duże zróżnicowanie krajobrazowe, doskonałe zagospodarowanie turystyczne podszczytowego rejonu Śnieżnika z jednej strony i „dzikość” Gór Bialskich z drugiej – to najlepsze atuty tego obszaru. Pobyt w tym regionie z pewnością miło wspominać będą nie tylko turyści piesi, ale także miłośnicy narciarstwa, jazdy rowerowej i konnej, wspinacze skałkowi oraz wędkarze. Rok wydania 2023

Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki

Mapa Masywu Śnieżnika, Gór Złotych i Bialskich oraz Krowiarek, z najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej - Śnieżnikiem i Ośrodkiem Narciarskim Czarna Góra. Znajdują się tu takie atrakcje jak Wodospad Wilczki i Jaskinia Niedźwiedzia. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych, szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia.

Jesioniki i Góry Złote
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki i Góry Złote

Mapa przedstawia dwa niewielkie pod względem wysokości pasma górskie Sudetów rozciągające się na granicy Polski i Czech, na pograniczu Moraw i Śląska. W Jesionikach najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) znajdujący się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, stanowiący jednocześnie najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie ustawiona jest charakterystyczna wieża telewizyjna przypominająca kształtem rakietę kosmiczną. Wierzchołek jest dobrze widoczny z wielu punktów widokowych oraz wyższych miejsc w promieniu nawet kilkuset kilometrów, nie tylko Czech, ale również południowo zachodnich województw: opolskiego czy dolnośląskiego. Góry Złote to jedno z najdłuższym pasm Sudetów, rozciągające się z Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiej. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione i bardzo atrakcyjne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Najsłynniejszą atrakcją regionu jest dawna podziemna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku.

Ziemia Kłodzka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka

Ziemi Kłodzkiej - historycznej krainy (teren dawnego hrabstwa kłodzkiego) obejmującej Kotlinę Kłodzką i otaczające ją tereny górskie: Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie. Zasięg mapy wyznaczają od wschodu Złoty Stok i Javornik po czeskiej stronie, od zachodu Kudowa-Zdrój, Nachod, Police, Teplice (zatem praktycznie całe Góry Stołowe) po czeskiej stronie. Od północy zasięg wyznaczają: Ząbkowice Śląskie i Srebrna Góra, od południa obrzeża miasta Zamberk po czeskiej stronie. Rok wydania: 2024