W ciepłą niedzielę 9 lipca 2017 roku w południe znów wsiadłem na mojego dwukołowego rumaka i się zaczęło...
Tym razem pojechałem z domu w kierunku Pszczyny, przez wał Jeziora Goczałkowickiego w Goczałkowicach. W Pszczynie skierowałem się do Czarkowa w stronę lasu, gdzie kiedyś była jednostka wojskowa, po której nic nie zostało oprócz ruin wyrzutni rakietowych. Stamtąd leśną dróżką skierowałem się do Suszca i rudzicki, gdzie niestety wjechałem na niebezpieczną drogę do Żor, gdzie później zawitałem. Samo miasto odwiedzałem wiele razy, toteż nie zabawiłem tam długo i po kilku kilometrach zawitałem w dobrze znanych mi Świerklanach. Tam niedawno była meta i start kolarskiego maratonu "Tour de Silesia", który jechał dookoła województwa śląskiego. Ze Świerklan podjechałem do Połomii, gdzie odwiedziłem grób wujka Romka, który do 2015 roku wiele razy towarzyszył mi w wyprawach rowerowych, a zwłaszcza po tamtych terenach. Następnie przejeżdżając przez Jego i mojego taty, rodzinną miejscowość Gogołowa, wybrałem się na ulicę przy której stoi dom wujka, gdzie przez ponad 30 lat wiele razy miałem okazję gościć. Dziś owy dom ma już nowego właściciela. Przyznam szczerze, że kiedy przejeżdża się obok takiego miejsca, będącego teraz w obcych rękach to jest to dziwne uczucie, ale i ulga bo dom służy komuś innemu i mam nadzieję, że będzie on z niego zadowolony. Z Gogolowej skierowałem się tuż obok hałdy w stronę kopalni "Borynia" mieszczącej się w dzielnicy-sołectwie Jastrzębia-Zdroju zwanej Szeroka, gdzie też wiele razy bywałem, bo mieszka tam moja rodzina. Z Szerokiej pojechałem drogą przez Krzyżowice (częściowo jadąc obok Pszczynki) do Pawłowic Śląskich, a potem do Golasowic i Zbytkowa. Zbytków to miejscowość w której zasłynął jeden z moich filmów dotyczących znajdującej się tam dawnej prusko-austriackiej granicy państwowej. Następnie zawitałem w Strumieniu skąd już szybko przejechałem południowym krańcem Jeziora Goczałkowickiego (Frelichów i Zarzecze) do Chybia, a potem przez las do Landeka i Bronowa. Przy domu licznik pokazał 101 km.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice
Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice
Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.
Rok wydania: 2016/2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice
Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad
Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.
Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd
Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu.
Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".