category-icon

SZLAK BIZONÓW – GODKOWO

30 km
168 m
Polska, warmińsko-mazurskie, Godkowo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-08-24
Polska, warmińsko-mazurskie, Godkowo
category-icon
30 km
168 m
158 m
Łatwy
2.3/6
Szlak ma charakter pętli zaczynającej się w centrum Godkowa (0,0 km), przy tablicy sieci szlaków rowerowych przy skrzyżowaniu drój wojewódzkiej nr 513 i powiatowej nr 1162N. Prowadzi głównie drogami asfaltowymi, ale zdarzają się odcinki piaszczyste (Kolonia Szymbory) lub gliniaste (Osiek-Kwitajny Wielkie – Dobry). Zalecane są rowery o szerokich oponach. Natężenie ruchu jest niewielkie poza odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 513 w Godkowie. Szlak Bizonów – czerwony jest doskonałą propozycją na jedniodniową wycieczkę rowerową. Na szlaku czekają wspaniałe punkty widokowe z rozległymi panoramami, piękne lasy i aleje pomnikowych drzew. Rowerzystom towarzyszy cisza i spokój. Wszędzie można spotkać ślady bogatej historii tych okolic.


Godkowo – wieś z początków XIV wieku powstała z wydzielonych łanów wsi Skowrony. Po wojnach polsko-krzyżackich odnowiono lokację w 1417 roku i zasiedlali je osadnicy z Niderlandów. Kolejne zniszczenia przyniosły wojny polsko-szwedzkie, potem dżuma i wojny napoleońskie. W 1866 roku założono placówkę pocztową, w 1904 roku uruchomiono wahadłową pocztę Morąg – Godkowo – stacja PKP Słobity, a w 1905 roku agenturę pocztową. W 1924 roku wieś zelektryfikowano. W okresie międzywojennym we wsi był cieśla, kowal, szewc, murarz, rzeźnik, dróżnik. Funkcjonowała straż pożarna, szkoła, cegielnia, waga i duża „ława mleczna”. Był plac festynów, boisko sportowe, strzelnica broni małokalibrowej, gospoda, stacja paliw, przystanek omnibusu. II wojna światowa przyniosła wiele zniszczeń i strat. W Godkowie od 2012 roku rekonstruowana jest cerkiew grekokatolicka pw. Opieki Matki Boskiej z Kupnej (województwo podkarpackie) z 1729 roku. Obiekt o konstrukcji drewniano-zrębowej jest budowany z zachowanych fragmentów zniszczonej cerkwi i nowych elementów. W 2009 roku we wsi było zameldowanych 378 osób, w tym 185 mężczyzn i 193 kobiety. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku w Godkowie były 52 budynki mieszkalne, w których było 98 zamieszkałych mieszkań, w tym: 4 mieszkania pochodzą sprzed 1918 roku, 35 z lat 1918-44, 5 z lat 1945-70, 20 z lat 1971-88, 34 z lat 1989 – 2002. We wsi w 2002 roku funkcjonowało 99 gospodarstw domowych. W 2011 roku zarejestrowane były 33 podmioty gospodarcze, w tym 6 w sektorze publicznym i 27 w sektorze prywatnym (17 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, 2 spółdzielnie i 5 organizacji społecznych). Z ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych 6 działa w rolnictwie, 1 w budownictwie oraz 26 w usługach. We wsi jest szkoła podstawowa, przedszkole, biblioteka, ponadlokalna świetlica środowiskowa i 2 kluby sportowe.

źródło: www.kanalelblaski.eu
Trasę poleca:Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kanał Elbląski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kanał Elbląski i okolice

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.

Rok wydania: 2012

Okolice Elbląga
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Elbląga

Mapa turystyczna "Elbląg i okolice" w skali 1:55 000, opracowana w ramach bliskiej współpracy z Oddziałem PTTK w Elblągu. Tytuł "Okolice Elbląga" to tylko hasło, bo mapa obejmuje obszar szeroko pojętych okolic Elbląga. Sięga oczywiście po Frombork, Krynicę Morską, Pasłęk, Braniewo, a na wschodzie aż po Pieniężno, Ornetę, Miłakowo. Zatem niezwykle atrakcyjne, ale może niezbyt popularne turystycznie tereny Wysoczyzny Elbląskiej i północnej Warmii.

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022