category-icon

Szlak Kanału Elbląskiego - zielony

130 km
221 m
Polska, warmińsko-mazurskie, Elbląg
Oficjalny przebieg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-08-24
Polska, warmińsko-mazurskie, Elbląg
category-icon
130 km
221 m
111 m
Średni
2.5/6
Rodzaj nawierzchni: drogi asfaltowe - 104,20 km drogi szutrowe - 7,40 km drogi gruntowe - 10,15 km płyty betonowe - 7,20 km polbruk - 0,45 km bruk - 0,55 km Charakterystyka szlaku: Jest to szlak regionalny prowadzący turystę przez całą Krainę Kanału Elbląskiego. Łatwy i dostępny dla każdego turysty, najlepiej podczas kilkudniowej wycieczki. Prowadzi głównie drogami asfaltowymi, na niewielkich odcinkach drogami gruntowymi, głównie w lasach. Atrakcje szlaku: Rubno Wielkie - dzielnica Elbląga i wrota Wyspy Nowakowskiej i Żuław Elbląskich. Jegłownik – wieś na Wzniesieniu Jegłownickim, najwyższym punktem Żuław. We wsi jest zabytkowy kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z 1804 roku z bogatym wyposażeniem, obelisk upamiętniający poległych w latach I wojny światowej, budynek dawnej karczmy z 1795 roku, XIX wieczne budynki mieszkalne. Gronowo Elbląskie – wieża z XV wieku z linią kolejową od 1852 roku z zabytkowym budynkiem dworca, domami z XIX wieku i pomnikami przyrody. Kwietniewo – wieś z lokacją z 1299 roku i kościołem wybudowanym w latach 1330-1350 z cegieł i kamieni oraz 25 metrową, izbicową, drewnianą wieżą z 1770 roku. Rychliki – wieś z XIV wiecznym rodowodem, kościołem z 1875-77 roku i rzeźbami miejscowego artysty z 1867 roku. Pochylnie w Jelonkach, Oleśnicy, Kątach i Buczyńcu – największe atrakcje Krainy Kanału Elbląskiego. Budowę Kanału Elbląskiego rozpoczęto w 1844 roku. Cztery pochylnie budowano przez 16 lat. Pozwalają pokonać różnice poziomów wody o blisko 100 metrów na długości około 10 km. To tu statki o ciężarze do 80 ton „pływają po trawie” i taką atrakcję można podziwiać czterokrotnie z siodełka roweru, pokonując tę samą różnicę wysokości. Jarnołtowo – wieś z 1301 roku z kościołem pw. Chrystusa Króla z 1329 roku. W Jarnołtowie nauczycielem dworskim był Immanuel Kant. Dobrzyki – wieś z 1287 roku. We wsi neogotycki kościół z XIV wieku. W pobliżu jest Kanał Dobrzycki z 1331-1334 roku łączący jeziora Ewingi i Jeziorak. Jerzwałd – z metryką z 1330 roku. Tu mieszkał Zbigniew Nienacki autor przygód „Pana Samochodzika”. Znajduje się tu siedziba Dyrekcji Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich z ogródkiem botanicznym. W leśniczówce urządzono Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt. Siemiany – atrakcyjna miejscowość turystyczna nad Jeziorkiem. Powstała w XVIII wieku. Stanowi przystań dla żeglarzy. Co roku w połowie lipca odbywa się tu festiwal poezji śpiewanej „Nad Jeziorakiem”. Szymbark – ponad 700 letnia wieś nad Jeziorem Szymbarskim z ruinami XIV - wiecznego zamku kapituły pomezańskiej. Mury obronne mają wymiary 75 x 92 metry z zachowanymi 8 basztami i wieżami. Do bramy prowadzi stały arkadowy most, do zamku przylega park z XVIII wieku i inne budynki z XIX wieku. Kamionka – ośrodek manewrowania statkami Politechniki Gdańskiej na jeziorze Silm. Iława – leśna ścieżka dydaktyczna kończąca szlak rowerowy z pomnikiem dębu. źródło: www.kanalelblaski.eu
Trasę poleca:Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Mapa turystyczna "Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana" została opracowana we współpracy z pracownikami tegoż Parku, dzięki czemu stanowi dokładne i rzetelne źródło informacji na temat tego obszaru. Mapa Mierzei Wiślanej doskonale nadaje się do uprawiania zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej. Mapa swoim obszarem zamyka się na zachodzie przy Mikoszewie, na wschodzie zaś przy Fromborku.

Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części wschodniej obejmuje obszar zamknięty przez Białą Górę na zachodzie, Kwidzyn na południu i Elbląd na północnym wschodzie. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Żuław Szlak Kopernikowski, Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Pojezierze Iławskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Iławskie
Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych, kajakowych oraz rowerowych. Znajdują się tu także informacji dla żeglujących po Jezioraku.
Kanał Elbląski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kanał Elbląski i okolice

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.

Rok wydania: 2012

Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023

Okolice Elbląga
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Elbląga

Mapa turystyczna "Elbląg i okolice" w skali 1:55 000, opracowana w ramach bliskiej współpracy z Oddziałem PTTK w Elblągu. Tytuł "Okolice Elbląga" to tylko hasło, bo mapa obejmuje obszar szeroko pojętych okolic Elbląga. Sięga oczywiście po Frombork, Krynicę Morską, Pasłęk, Braniewo, a na wschodzie aż po Pieniężno, Ornetę, Miłakowo. Zatem niezwykle atrakcyjne, ale może niezbyt popularne turystycznie tereny Wysoczyzny Elbląskiej i północnej Warmii.