category-icon

Szlak konny po Wzgórzach Dalkowskich

154 km
1033 h 4 min
1.6 km
Nowe Miasteczko

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-09-17
Nowe Miasteczko
category-icon
154 km
1564 m
1560 m
1033 h 4 min
2.9/6
Fundacja „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich”, Stowarzyszenie LGD Bory Dolnośląskie wspólnie ze Stowarzyszeniem LGD „Partnerstwo Izerskie”, we wrześniu 2012 roku rozpoczęło realizację Projektu Współpracy o akronimie SZKOT, czyli „Szlaki Konne Orężem Turystyki”. W ramach projektu powstał szlak konny o dużym zasięgu geograficznym i infrastrukturalnym - wiatami wypoczynkowymi i zagrodami dla koni.

Mezoregion Wzgórz Dalkowskich położony jest na terenie południowo-zachodniej Polski. W większości pokrywa się z obszarem na którym działa Lokalna Grupa Działania Fundacja „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich”. Jest to sześć gmin w województwie dolnośląskim (Gaworzyce, Grębocice, Jerzmanowa, Polkowice, Radwanice, Żukowice) oraz sześć gmin w województwie lubuskim (Brzeźnica, Bytom Odrzański, Kożuchów, Niegosławice, Nowe Miasteczko, Szprotawa).
Wzgórza rozciągają się na długości ok 90 km ze wschodu na zachód, pasmem o szerokości od 10 do 15 km. Wysokości bezwzględne osiągają 220-230 m n.p.m. w części dolnośląskiej i 196 m n.p.m. w części lubuskiej. Jest to obszar posiadający wysokie walory przyrodnicze m.in. rezerwaty przyrody: "Buczyna Jakubowska", "Uroczysko Obiszów", "Anabrzeskie Wąwozy", "Dalkowskie Jary" oraz "Dąbrowa Brzeźnicka", a także Obszar Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Dalkowskie”, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Grodowiec”.
Rozmaitość pejzaży wzbogacają zabytki z wszystkich nieomal epok minionego tysiąclecia. Najczęściej występują zabytki sakralne, nierzadko o średniowiecznej metryce (kościoły, kaplice, krzyże pokutne). W wielu miastach można zobaczyć dobrze zachowany, dawny układ przestrzenny (rynki z ratuszami). Nie brakuje zabytkowych obiektów kultury dworskiej (pałace, zamki).

Niniejsza mapa prezentuje przebieg szlaku konnego na terenie Wzgórz Dalkowskich. Szlak jest oznakowany w terenie kolorem pomarańczowym, z wyjątkiem odcinka od miejscowości Gostyń do Mierzowa – gdzie zmienia kolor na niebieski. Jego łączna długość, to 154 km. Przebiega przez obszar czterech powiatów: polkowickiego, głogowskiego, nowosolskiego i żagańskiego.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pojezierze Sławskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Sławskie

Turystyczna mapa Pojezierza Sławskiego z aktualnymi szlakami pieszymi, rowerowymi i kajakowymi. Obszar mapy zawiera się pomiędzy Zieloną Górą a Lesznem obejmując obszar m.in. Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich

Aktualizowana w terenie mapa Krainy Łęgów Odrzańskiech obejmuje obszar od Wrocławia do Głogowa. Osią mapy jest rzeka Odra. Na mapie umieszczono aktualne szlaki piesze i rowerowe.

Bory Dolnośląskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Dolnośląskie

Mapa Borów Dolnośląskich swoim zasięgiem obejmuje obszar samych Borów, Dolne Łużyce (także z częścią niemiecką) oraz Przemkowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Łuku Mużakowa. Wschodnią granicę mapy wyznaczają Głogów i Chojnów.

Ziemia Lubuska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Miejscowości na trasie