category-icon

Szlak Kopernikowski czerwony na rower: od Olsztyna do Elbląga

223 km
206 h 36 min
2 km
Polska, warmińsko-mazurskie, Olsztyn

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-10-16
Polska, warmińsko-mazurskie, Olsztyn
category-icon
223 km
2041 m
2143 m
206 h 36 min
4/6
Jak tytuł podaje jest to rowerowa wariacja na temat pieszego szlaku turystycznego Kopernikowskiego. Oryginalnie prowadzi z Olsztyna przez Lidzbark Warmiński, Braniewo, Elbląg, Malbork do Grudziądza. Oznakowany jest kolorem czerwonym. Trasa odnosi się do fragmentu Olsztyn - Elbląg. Jako że niektóre fragmenty szlaku są trudne nawet dla turysty pieszego przebieg został zmodyfikowany tak, żeby nie trzeba było za dużo pchać roweru. W szczególności Wysoczyzna Elbląska jest takim miejscem, gdzie wąskie i strome wąwozy są raczej nieprzejezdne dla roweru przełajowego. Na taki właśnie rower była planowana ta wyprawa, z noclegiem w lesie. Ot, taki bikepacking. Już na trasie okazało się, że do Dobrego Miasta z Olsztyna można dostać się rowerową trasą o nazwie Łynostrada. Biegnie bardzo blisko szlaku czerwonego, ale wydaje się, że ma lepszego szutry. Bo właśnie ilość piasku na Warmii bardzo mnie zaskoczyła. I to nie o piaskownice chodzi, ale ilość piasku na szutrach. Ta piaszczysta dominanta mocno dawała popalić. Owszem, to szlak pieszy i nie oczekiwałem wiele, ale ciężko było. Tak więc Łynostrada może się okazać pewnym wyjściem z piaszczystego problemu. A od Pieniężna do Elbląga można się też dostać Green Velo, który to szlak na Wysoczyźnie Elbląskiej często miał wspólny przebieg ze szlakiem Kopernikowskim.
Muszę się przyznać, że szlak robiłem na dwa razy, bo za pierwszym nie doceniłem przeciwnika. Piach, gorąco i wilgoć pokonały mnie za pierwszym razem, pod koniec sierpnia. Dokrętkę zrobiłem już w październiku, no było chłodniej ????.
Całość trasy przejezdna w sierpniu, październiku 2022 roku.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Mapa turystyczna "Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana" została opracowana we współpracy z pracownikami tegoż Parku, dzięki czemu stanowi dokładne i rzetelne źródło informacji na temat tego obszaru. Mapa Mierzei Wiślanej doskonale nadaje się do uprawiania zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej. Mapa swoim obszarem zamyka się na zachodzie przy Mikoszewie, na wschodzie zaś przy Fromborku.

Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części wschodniej obejmuje obszar zamknięty przez Białą Górę na zachodzie, Kwidzyn na południu i Elbląd na północnym wschodzie. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Żuław Szlak Kopernikowski, Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Pojezierze Olsztyńskie. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Olsztyńskie. Część północna

Mapa Olsztyna i okolic przedstawia północną część Pojezierza Olszyńskiego oraz fragment Pojezierza Iławskiego i Mrągowskiego. Zasięg mapy wyznaczają: Lubomino i Dobre Miasto na północy, Reszel i Sorkwity na wschodzie, Olsztyn na południu oraz Morąg na zachodzie. Malowniczy krajobraz, ukształtowany w czasie ostatniego zlodowacenia, tworzą liczne jeziora, rzeki, wzgórza morenowe i rozległe kompleksy leśne (Lasy Taborskie, Las Wichrowski). Do największych atrakcji kulturowych regionu należą zabytki gotyckie, w tym zamki krzyżackie (m.in. w Olsztynie, Reszlu, Dobrym Mieście, Morągu). Mapa doskonała do wszelkich form aktywności turystycznej, także dla żeglarzy ze względu na naniesione szlaki żeglarskie i batymetrię jezior. Uzupełnieniem mapy jest "Pojezierze Olsztyńskie - część południowa". Rok wydania 2023

Kanał Elbląski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kanał Elbląski i okolice

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.

Rok wydania: 2012

Pojezierze Olsztyńskie. Część południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Olsztyńskie. Część południowa

Mapa Olsztyna i okolic przedstawia południową część Pojezierza Olszyńskiego, fragment Pojezierza Iławskiego i Mrągowskiego oraz Garb Lubawski na południowym zachodzie. Zasięg mapy wyznaczają: Olsztyn na północy, Szczytno na wschodzie, Olsztynek na południu oraz Miłomłyn na zachodzie. Jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny turystycznie. Malowniczy krajobraz, ukształtowany w czasie ostatniego zlodowacenia, tworzą liczne jeziora, rzeki, wzgórza morenowe i rozległe kompleksy leśne (Lasy Taborskie, Lasy Purdzkie, Lasy Łańskie). Do największych atrakcji kulturowych regionu należą zabytki gotyckie, w tym zamki krzyżackie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie. Dużą atrakcją turystyczną regionu jest Kanał Elbląski. Rok wydania 2019

Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023

Miejscowości na trasie