category-icon

Szlak łącznikowy Kościerzyna - Wdzydze

18 km
1 h 34 min
54 m
Kościerzyna, Szarlota, Lizaki, Juszki, Wdzydze

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-12-04
Kościerzyna, Szarlota, Lizaki, Juszki, Wdzydze
category-icon
18 km
54 m
78 m
Łatwy
1 h 34 min
5.1/6
Rowerowy szlak łącznikowy rozpoczyna się w Kościerzynie przy dworcu kolejowym, gdzie na ścianie budynku umieszczono krótką informację o przebiegu jego marszruty i oznakowaniu. Od tego miejsca do centrum miejscowości wiedzie odseparowana od głównej arterii droga rowerowa, jednak na całej długości tego odcinka nie ma żadnego oznakowania szlaku ani wskazówki, które potwierdziłyby że podążamy w ogóle w odpowiednim kierunku. Pierwsza tabliczka z oznakowaniem szlaku pojawia się dopiero na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Chojnickiej. Tu też odbijamy i bocznymi uliczkami powoli opuszczamy Kościerzynę. Na odcinku tym sporadycznie mijają nas samochody, a ruch kończy się wraz z ostatnimi zabudowaniami wypoczynkowej miejscowości – Szarlota. Chwilę dalej zagłębiamy się w malowniczych lasach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Choć wokoło jest już szaro, buro i ponuro, zagajnik wita nas piękną zielenią różnych gatunków iglaków, mchów i porostów – istny raj dla naszych oczu i ciała, które regeneruje się wraz z kolejnym pokonanym kilometrem. Do tego wszystkiego, choć w ostatnim czasie dużo padało, nie ma tu żadnego błota. Tutejsze piaszczyste podłoże chłonie wszystko niczym gąbka. W grudniu, gdy temperatura jest nieco niższa i nie ma jeszcze za wiele śniegu, jazda takimi gruntami sprawia naprawdę wiele przyjemności. Niekiedy nawet bardziej niż latem, ale do tego trzeba odpowiednio się przygotować i ubrać. Leśny krajobraz uzupełniają liczne jeziorka i potoki przepływające przez mijane po drodze łąki. Krótkie przerwy warto zrobić nad jeziorem Wałachy oraz Strupino. Ciężko nie zatrzymać się także w Juszkach, malowniczej wsi, w której zatrzymał się czas. Nadal znajdziemy tu wiele przepięknych drewnianych domów, krytych strzechą, z rzeźbionymi okiennicami i nadprożami drzwi frontowych, zadbanymi ogródkami pełnymi kwiatów i różnych ozdób. Juszki, to istny żywy skansen. Szlak kończy się na wjeździe do wsi Wdzydze. W tym samym miejscu rozpoczyna się drugi opisany przez nas rowerowy szlak łącznikowy wiodący do Lipusza. Chcąc przejrzeć przebieg obu szlaków warto zwrócić uwagę na znajdującą się przy skrzyżowaniu mapę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
Trasę poleca:GR3miasto
GR3miasto

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wda - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wda - część północna

Mapa przedstawia szlak kajakowy rzeką Wdą od miejscowości Śluza do Klanin. Na mapie zaznaczono kilometraż rzeki oraz obiekty istotne dla kajakarza takie jak miejsca niebezpieczne, przeszkody na trasie spływu, pola biwakowe. Mapa jest zorientowana zgodnie z kierunkiem płynięcia.

Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy

Mapa Parków Krajobrazowych Wdzydzkiego i Zaborskiego. Na mapie zaznaczono przebieg szlaków pieszych, rowerowych, konnych i kajakowych. Przy szlakach uwzględniono kilometraż. Na mapie znajdziemy położenie punktów noclegowych i gastronomicznych. Rok wydania: 2020

Szwajcaria Kaszubska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szwajcaria Kaszubska

Mapa Szwajcarii Kaszubskiej oraz Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tu okolic Kartuz, Chmielna i Sierakowic wraz z Wieżycą, Ostrzycami i Szymbarkiem. Mapa przygotowana została w skali 1 : 50 000. Posiada siatkę GPS zgodną z WGS 84. Na mapie znajdują się nazwy głównych ulic w miejscowościach, aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych z kilometrażem, granice parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu.

Nadleśnictwo Lipusz
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Nadleśnictwo Lipusz

Publikacja z serii map "leśnych" Wydawnictwa Eko-Kapio. Nadleśnictwo zadbało o to, żeby przy tym stopniu szczegółowości (skala 1:50 000) umieścić na mapie wszelkie możliwe trasy turystyczne (szlaki piesze, rowerowe, Nordic Walking, kajakowe), które stanowią świetną inspirację do wyruszenia na wędrówkę. Ponadto zaznaczono liczne ciekawostki turystyczno-krajoznawcze, np. widoczne nasypy po budowanej i nieukończonej autostradzie "Berlince" oraz granica polsko-niemiecka z 1939 r.

Wydanie 1, 2017

Wieżyca i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wieżyca i okolice

Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem na Kaszubach. Mapa przedstawia obszar wokół góry ograniczony miejscowościami: Skaryszów, Kościerzyna, Lipusz, Cewice aż do lotniska w Gdańsku. Na mapie zaznaczono aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami oraz tras rowerowych i ścieżek przyrodniczych szlaków kajakowych. Są tu też wszystkie inne obiekty potrzebne turyście do planowania wycieczki. Głębokości głównych jezior Kaszubskich pokazano przy pomocy izobat. Siatka geograficzna zgodna z GPS oparta na układzie WGS-84.
Produkty - pliki do pobrania zawierają tylko kartografię, bez strony opisowej.

Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część południowa. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Przechlewo na zachodzie, Borzyszkowy i Sominy na północy, Czarna Woda i Czersk na wschodzie oraz Chojnice i Człuchów na południu. Na mapie uwgzlędniono trasy rowerowe, szlaki piesze i Nordic Walking z długościami. Dodatkowo zaznaczone zostały drogi polne, leśne oraz szlaki kajakowe. Są tu też zabytki, noclegi, muzea, punkty widokowe, szczególnie warte odwiedzenia miejsca zaznaczono żółtą ramką.