category-icon

Szlak Mennonitów Liczący 173 km

172 km
215 m
Gdańsk
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-09-20
Gdańsk
category-icon
172 km
215 m
211 m
2/6
Szlak Mennonitów
Liczący 173 km Szlak Mennonitów prowadzi rowerzystów przez najważniejsze miejsca, w których znajdują się pamiątki i ślady obecności Mennonitów oraz inne warte zobaczenia atrakcje Żuław Wiślanych. Szlak można podzielić umownie na 3 części. Pierwsza z nich liczy ok. 35 km, rozpoczyna się na Dolnym Mieście w Gdańsku i biegnie przez tereny Żuław Gdańskich, aż do mostu w Kiezmarku. Niestety na tym terenie pozostały bardzo nieliczne ślady obecności tej społeczności. Szlak na tym odcinku posiada najlepszą infrastrukturę rowerową w postaci dróg rowerowych, kładek, miejsc odpoczynku i dobrego oznakowania.

Część druga szlaku, licząca blisko 100 km, prowadzi slalomem przez całe Żuławy Wielkie (Malborskie) i jest najciekawsza pod względem kulturowym. Na trasie warto zatrzymać się dłużej m.in. w stolicy Żuław – Nowym Dworze Gdańskim, gdzie w Żuławskim Parku Historycznym zgromadzono liczne pamiątki po menonitach oraz majestatyczny zamek krzyżacki w Malborku. W okolicach Malborka, zachowały się liczne cmentarze mennonickie.

Ostatnia część szlaku biegnie przez tereny Żuław Elbląskich na odcinku ok. 35 km, tereny te są najniżej położoną częścią tego depresyjnego regionu. Szlak przebiega m.in. przez zarastające Jezioro Druzno, będące rajem dla ptactwa wodnego i ornitologów. Szlak kończy się w Elblągu.

Płaski teren Żuław, przez który prowadzi Szlak Mennonitów, sprzyja szybkiemu pokonywaniu kolejnych kilometrów. Lepiej podróżować w kierunku z Gdańska do Elbląga, z powodu przeważających na obszarze Pomorza wiatrów zachodnich.




????POBIERZ PLIK GPX ????
✔ Dystans: 173 km

✔ Nawierzchnia: drogi asfaltowe

✔ Suma podjazdów: 220 m

✔ Suma zjazdów: 240 m

✔ Jaki rower: mtb, krosowy oraz trekingowy

✔ Trudność: szlak dla osób początkujących i średnio zaawansowanych

✔ Początek szlaku: Gdańsk

✔ Koniec szlaku: Elbląg

✔ Strona szlaku: https://pomorskie.travel

✔ Znakowanie: Zobacz znakowanie szlaku (link)

Atrakcje na szlaku:
Gdańsk | Zabudowa szachulcowa | Dolina rzeki Motławy | Żuławy Wiślane | Morze Bałtyckie | Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim | Zamek krzyżacki w Malborku | Elbląg | Dziedzictwo mennonickie

Propozycja etapów:
Długość szlaku wynosi 174 km. Ze względu na dostępność miejsc noclegowych proponujemy podział szlaku na 3 etapy:

Etap 01| Gdańsk Nowy Dwór Gdański | ok. 67 km
Etap 02| Nowy Dwór Gdański – Malbork | ok. 55 km
Etap 03| Malbork – Elbląg | ok. 50 km

Jak dojadę na szlak:
Szlak jest dobrze skomunikowany. Gdańsk, Nowy Dwór Gdański, Malbork oraz Elbląg są skomunikowane zarówno ze sobą, jak i posiadają połączenia kolejowe z dużą ilością miast w całej Polsce.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gdańsk. Plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gdańsk. Plan miasta

Na planie zaznaczono wszystkie aktualne ulice, kina, teatry, ośrodki kultury, urzędy, stacje benzynowe, noclegi, restauracje, układ komunikacji. Oprócz spisu ulic są tu ważniejsze informacje dotyczące Gdańska oraz opis ciekawych miejsc.

Trójmiejski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Mapa turystyczna "Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana" została opracowana we współpracy z pracownikami tegoż Parku, dzięki czemu stanowi dokładne i rzetelne źródło informacji na temat tego obszaru. Mapa Mierzei Wiślanej doskonale nadaje się do uprawiania zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej. Mapa swoim obszarem zamyka się na zachodzie przy Mikoszewie, na wschodzie zaś przy Fromborku.

Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części zachodniej obejmuje obszar zamknięty przez Skarszew na zachodzie, Kwidzyn na południu, Malbork na wschodzie i Tczew na północy. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Zamków Powiśla, Szlak Grzymisława, EuroVelo 9 i Szlak Kopernikowski. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części wschodniej obejmuje obszar zamknięty przez Białą Górę na zachodzie, Kwidzyn na południu i Elbląd na północnym wschodzie. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Żuław Szlak Kopernikowski, Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Kanał Elbląski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kanał Elbląski i okolice

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.

Rok wydania: 2012

Miejscowości na trasie