Trasa: Maszewo- Połęcko (Krzesiński Park Krajobrazowy po przepłynięciu promem na drugi brzeg Odry - Maszewo
Rodzaj trasy: Krajobrazowo-przyrodnicza
Walory: Przejażdżka promem na drugi brzeg Odry i możliwość zwiedzenia Krzesińskiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzenie miejsca, w którym po raz pierwszy na ziemiach Zachodniej Polski odkryto ropę naftową.
Maszewo
Pierwsze wzmianki o Maszewie (niemiecka nazwa Messow) pochodzą z 1251 roku kiedy to Otto syn kasztelana krośnieńskiego Konrada nadał opatowi Henrykowi z klasztoru cystersów w Lubiąży majątek Maszewo.Następnym właścicielem wsi został rycerz Zygmunt von Rotenburg jako lennik margrabiego z wsi Maszewo. Kolejnym właścicielem majątku był Balizar von Loben. W przeszłości obszar gminy podzielony był na szereg majątków rycerskich, których najstarsi właściciele pochodzili już z XIII w. W następnych stuleciach majątki często zmieniały swoich właścicieli. W okolicy Maszewa znajduje się czternaście stanowisk archeologicznych (wczesnodziejowe, średniowieczne, i nowożytne).
Kościół w Maszewie
W ciągu stuleci istniały tutaj 3 budowle kościelne. Istnienie pierwszej budowli drewnianej z 1590 roku opisał proboszcz Elias Lauriscius. Pierwsza wzmianka o murowanym kościele, pojawiła się w źródłach historycznych z 1656 roku. W latach 1909-1914 kościół został zburzony, a na jego miejscu powstała neogotycka budowla z cegły jaką widzimy dzisiaj. Na uwagę zasługują dwa dzwony z XV wieku znajdujące się na wieży, potwierdzające długą tradycję kościoła.
Połęcko
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1277 roku, ale istniejące stanowiska archeologiczne ujawniają wczesnodziejowe i średniowieczne dzieje wsi. Wieś była własnością miasta Krosna. Niektórzy łączą istniejącą tu przeprawę na Odrze w najazdami cesarza Henryka II na państwo Piastów w roku 1005 i 1015. Według niektórych badaczy gdzieś w okolicach Połęcka przeprawiała się cesarska armia. Pierwotnie owalnica, obecnie wielodrożnica z zabudową zwartą, kalenicową i szczytową. Po zlikwidowanym cmentarzu z XIX wieku zachowany drzewostan.
Rybaki
Wieś posiada charakterystyczną zwartą zabudowę wiejską. Długą historią potwierdzają stanowiska archeologiczne a jest ich piętnaście. Najstarsze pisane wzmianki o Rybakach pochodzą z 2. poł. XIII w. Ponownie istnienie wsi potwierdzono w 1438 r., kiedy to czynsze z miejscowości odkupili od księcia głogowskiego Henryka, bracia Hans i Lorenz von Knobelsdorf. W XVI w. wieś przeszła w ręce rodu von Löben. Po 1850 r. doszło do częściowego podziału dóbr szlacheckich między licznych chłopów.
Kościół w Rybakach
Zbudowano go w 2. poł. XVII w. Ma konstrukcję szkieletową. Na emporze organowej zachował się napis wskazujący okres budowy i jego fundatora: „w 1659 r. Dom Boży przez Johanna Fridricka v. Löben został wybudowany i 14.10.1677 poświęcony”. Około roku 1680 powstało interesujące barokowe wyposażenie. W XVIII w. świątynię obudowano z zewnątrz cegłą i otynkowano. W 2. poł. tego stulecia wprowadzono do wnętrza ołtarz ambonowy. Prawdopodobnie około 1934 r. wzmocniono ścianę szczytową dostawiając kruchtę ze ścianami w formie grubych przypór. W okresie tym, na terenie istniejącego wówczas wokół kościoła cmentarza, wzniesiono niewielki budynek, którego dokładnego pierwotnego przeznaczenia nie znamy.
Rybaki nafta
Ponad 50 lat temu Rybaki pod Krosnem Odrzańskim znalazły się na pierwszych stronach największych gazet w kraju z powodu odkrycia bogatych złoż ropy naftowej. Wiercenia zaczęły się w lutym 1961, a skończyły 12 września. Produkcja ruszyła w listopadzie. Zjechali się nafciarze z całej Polski i ... pożenili się z miejscowymi dziewczynami. Wskazanie tego miejsca było wynikiem oryginalnych przemyśleń geologów wykształconych jeszcze przed wojną. Już w latach 50. podejrzewali, że mogą coś tu znaleźć. Po kilku latach, w 1968 - powstaje Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych w Zielonej Górze.
Trasę poleca:Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska
Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.