category-icon

Szlak Niebieski - Pętla Sarbska

22 km
8.9 km
Polska, pomorskie, Łeba

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-07-13
Polska, pomorskie, Łeba
category-icon
22 km
8888 m
8890 m
Łatwy
2.3/6
Niebieski szlak Pętla Sarbska ma swój początek przy dworcu kolejowym w Łebie. Stąd wspólnie ze szlakiem zielonym PM-164z wędrujemy do zamku w Nowęcinie. Z Placu Dworcowego idziemy w kierunku ul. 11 Listopada mijając z lewej strony rondo. Po przejściu ok.. 50 metrów po prawej stronie ulicy mamy Informację Turystyczną, LOT. Idziemy dalej ul. 11 Listopada która, za skrzyżowaniem z główną ul.T. Kościuszki przechodzi w ul. 10 marca i tą ulicą wędrujemy ok. 200 m do końca gdzie skręcamy w prawo w Al. Jana Pawła II. Aleją idziemy w kierunku ronda ok.. 300m a w połowie drogi po lewej stronie mijamy kościół Sw. Jakuba. Na rondzie skręcamy w lewo w ul. Łebską i nią wchodzimy do Nowęcina gdzie przy zamku skręcamy w prawo a następnie po przejściu 50 metrów w lewo w ul.Lipową. Tutaj szlak zielony prowadzi prosto do wsi Szczenurze a my wędrujemy na wschód południową stroną j. Sarbsk szlak niebieski od zamku w Nowęcinie do wschodnie strony j. Sarbsk na odcinku 12 km miejscami przechodzi wspólnie ze szlakiem czerwony PM-05c. Wychodząc z Nowęcina drogą polną w stronę miejscowości Sarbsk mamy do pokonania 7 km. odcinek niebieskiego szlaku. Po przejściu 2 km. wchodzimy do lasu i cały czas główną drogą leśną idziemy do rozwidlenia dróg, w lewo odchodzi droga do stanicy wodnej nad j. Sarbsk Habenda - kemping i kursy windsurfingowe, a my skręcamy w prawo i dochodzimy do miejscowości Sarbsk ok.. 800 m. Wchodząc do centrum wsi skręcamy w lewo, po prawej stronie mijamy kościół Świętej Anny. Z Sarbska wspólnie ze szlakiem czerwonym wędrujemy drogą asfaltową do wsi Ulinia oddalonej o 2,6 km. Przed miejscowością Ulinia skręcamy w lewo w drogę leśną i zalesioną częścią wsi dochodzimy do skrzyżowania na którym rośnie piękny rozłożysty dąb Pomnik Przyrody. Na krzyżówce skręcamy w lewo i idziemy jedyną drogą która prowadzi w kierunku morza do parkingu 2,2 km. Z parkingu wędrujemy tylko 250 m wspólnie ze szlakiem czerwonym do skrzyżowania z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10, tu my idziemy prosto a pozostałe szlaki odchodzą w prawym i lewym kierunku. Od parkingu wchodzimy do krajobrazowego Rezerwatu przyrody Mierzeja Sarbska stąd już zaczyna się pas wydm po których wędrujemy do Łeby 9,9 km. Wschodnią i północną częścią j. Sarbsk. Nasz szlak prowadzi drogą, którą wczasowicze z parkingu muszą przejść na nadmorską plaże. Po przejściu od skrzyżowania szlaków ok.. 1 km. Skręcamy w lewo ze ścieżki prowadzącej do morza i wędrujemy zalesionym terenem równolegle do lini brzegowej w kierunku Łeby. Wędrując po Mierzei Sarbskiej mijamy kilka tablic przyrodniczych , widzimy brzeg można i podziwiamy piękno nadmorskiej fauny i flory - 9 km. Przed Łebą wychodząc na drogę asfaltową możemy odbić w lewo i po przejściu 100m wejść na pomost i zobaczyć wspaniały widok na j. Sarbsk. My dalej wędrujemy prosto drogą asfaltową, która przechodzi w ul. Nadmorską i po przejściu 900 m dochodzimy do Ośrodka Wczasowego Mazowsze gdzie nasz szlak się kończy.
Trasę poleca:PTTK Ziemi Lęborskiej
PTTK Ziemi Lęborskiej

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Słowiński Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Słowiński Park Narodowy

Mapa Słowińskiego Parku Narodowego wraz z zaznaczeniem szlaków pieszych i rowerowych oraz najważniejszych atrakcji turystycznych. Mapa swoim zasięgiem obejmuje obszar od Łeby do Ustki, od południa zamknięty przez Warblino.

Wybrzeże Słowińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wybrzeże Słowińskie

Mapa przedstawia ciekawy, a przy tym niezwykle popularny odcinek polskiego wybrzeża – od Ustki po Łebę. Zasięg mapy na południu wyznaczają: Słupsk i Potęgowo.

Jest to teren atrakcyjny nie tylko pod względem wypoczynkowym. Piękne plaże, w tym słynne klify w Dębinie, imponujące wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, spuścizna po dawnych mieszkańcach prezentowana w skansenach i cała masa innych atrakcji, przyciągają w ten rejon nie tylko tłumy plażowiczów, ale i miłośników aktywnego wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem. Bogata sieć szlaków turystycznych zachęca do aktywnego zwiedzania. Region ten upodobali sobie zwłaszcza rowerzyści.

Na mapie przedstawiono: gęstą sieć szlaków turystycznych, porty i przystanie statków białej floty, fortyfikacje nadmorskie, latarnie morskie i pozostałe atrakcje turystyczne. Jest także wybrana baza noclegowa i gastronomiczna. Z praktycznych ciekawostek - dodano numery wejść na plaże. 
Przebieg szlaków, jak i pozostała infrastruktura turystyczna zostały gruntownie sprawdzone podczas weryfikacji terenowej. Szczególnej uwadze polecamy międzynarodową trasę rowerową Eurovelo 10 - na mapie zaznaczono jej dotychczasowy, przeznaczony do likwidacji przebieg, jak również ten planowany. 
Na rewersie mapy znajduje się informator krajoznawczy z licznymi zdjęciami.

Rok wydania: 2021

Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.