category-icon

Szlak Piastowski: odcinek północ-południe

287 km
165 m
Polska, wielkopolskie, Kalisz
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-05-30
Polska, wielkopolskie, Kalisz
category-icon
287 km
165 m
149 m
6/6
Turystyczna trasa znana pod nazwą Szlak Piastowski jest najstarszą tego typu trasą w Polsce. I chyba nikt nie ma wątpliwości, iż leży ona na obszarze Wielkopolski, części Kujaw i Pałuk. Jej przebieg łączy najważniejsze obiekty i zabytki naszej historii związanej z początkami państwa polskiego. Jako określenie trasy turystycznej nazwa Szlak Piastowski po raz pierwszy pojawiła się w 1938 roku w publikacji „Przewodnik po Wielkopolsce” autorstwa Jana Kilarskiego. Początkowo wiodła ona z Poznania przez Gniezno, Mogilno, Kruszwicę do Inowrocławia. U podstaw stworzenia trasy wycieczkowej znanej jako Szlak Piastowski stanęła wiedza historyczna i świadomość, że to właśnie na tych terenach powstawały zręby państwowości polskiej. To na obszarach wokół Gniezna Piastowie rozpoczęli budowę swojej domeny, a w konsekwencji państwa.

Oprócz obiektów z czasów Piastów na omawianej trasie turystycznej znajdują się zabytki starsze i młodsze z kolejnych okresów historycznych. Wszystkie prezentowane obiekty świadczą, iż państwo Piastów nie jest tworem zawieszonym w historycznej próżni. Człowiek działał na tym terenie, rzeźbiąc krajobraz kulturowy na długo przed pojawieniem się tutaj Piastów. A ich spadek przejęty przez następców rozwija się do dziś.

Wzrost zainteresowania, a tym samym większy ruch turystyczny na szlaku odnotować można w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Na ożywienie zainteresowania zabytkami znajdującymi się na tym terenie miały wpływ bez wątpienia przygotowania do obchodów 1000-lecia chrztu Polski, które odbyły się w roku 1966. W ramach ich realizacji prowadzono szereg spektakularnych archeologicznych badań wykopaliskowych. Z jednej strony stały się one doskonałym miejscem nauki dla ówczesnych studentów archeologii, pozwoliły na tworzenie naukowego podejścia archeologii do przedmiotu badań, dały podwaliny współczesnym badaniom wykopaliskowym. Z drugiej strony uatrakcyjniły sam szlak, odsłaniając nowe, nieznane dotąd obiekty, a dzięki zabiegom konserwatorskim i aranżacyjnym umożliwiły dostęp do najważniejszych zabytków z czasów Piastów.

Odkrywane, rekonstruowane, rewaloryzowane obiekty, nie tylko z czasów piastowskich, zaczęto chętnie oglądać zwłaszcza ze względu na ich dużą wartość historyczną dotyczącą początków Polski. Stały się także atrakcjami turystycznymi i miejscami rekreacji. Podczas prowadzonych badań dochodziło do spektakularnych odkryć, których znaczenie trudno przecenić. Pozyskane wówczas zabytki i stworzona dokumentacja są do dziś materiałem źródłowym dla rozmaitych opracowań oraz ciągłych analiz.

Już w XIX wieku teren, na którym położony jest Szlak Piastowski był miejscem licznych wizyt, odwiedzin, był tematem opracowań naukowych, a na ich kanwie powstały prace literackie, romantyczne wizje poetyckie. W tym okresie najczęściej odwiedzano okolice Poznania, Gniezna, ale także Ostrów Lednicki, Kruszwicę, jak również Strzelno czy Inowrocław.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Poznania. Część Południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część Południowa

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.

Pojezierze Powidzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Powidzkie

Mapa "Pojezierze Powidzkie" obejmuje powiat słupecki i okolice, wraz z Powidzkim i Nadwarciańskim Parkiem Krajobrazowym oraz przepięknym opactwem cysterskim w Lądzie. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, oraz podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Powiat kaliski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat kaliski

Mapa powiatu kaliskiego ze wszystkimi potrzebnymi turyście informacjami. Zaznaczono szlak kulinarny Kaliskie Smaki, szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej i szlaki Dębów i Paproci oraz wszystkie inne szlaki turystyczne i rowerowe.

Rok wydania: 2017

Gmina Strzałkowo. Mapa tras rowerowych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Strzałkowo. Mapa tras rowerowych

Gmina Strzałkowo. Mapa tras rowerowych

Powiat ostrowski dla aktywnych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat ostrowski dla aktywnych

Mapa powiatu ostrowskiego w skali 1:70 000, w skład którego wchodzą gminy: Ostrów Wielkopolski, Nowe Skalmierzyce, Odolanów, Raszków, Przygodzice, Sieroszewice, Sośnie. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. Za pomocą wyraźnych, charakterystycznych znaków wskazano miejsca, gdzie można aktywnie spędzić wolny czas. Na mapie zaznaczono miejscowości, drogi, lokalizację obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, zabytki, ważniejsze noclegi, łowiska, stadniny koni, parki linowe, przystanie żeglarskie, korty tenisowe, strzelnice sportowe, hale sportowe oraz kąpieliska i baseny. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 10 m. Obszar mapy ograniczony jest współrzędnymi 17°25’ - 18°14’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°24’-51°48’ szerokości geograficznej północnej.

Szlak Piastowski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlak Piastowski

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje praktyczne. Rok Wydania 2017

Miejscowości na trasie