category-icon

Szlak Pocztyliona - żółty

130 km
373 m
Polska, warmińsko-mazurskie, Elbląg
Oficjalny przebieg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-08-24
Polska, warmińsko-mazurskie, Elbląg
category-icon
130 km
373 m
277 m
3/6
Elbląg - początek szlaku przy Rondzie Kaliningrad, u wylotu z miasta w kierunku Warszawy - drogą rowerową. Przechodzi pod wiaduktem w ciągu drogi krajowej S22 zwanej "berlinką", "betonówką" lub "Autostradą" ul. Pasłęcką w kierunku Gronowa Elbląskiego. Miała łączyć Berlin z Królewcem. W latach 1933-1937 udało się zrealizować 92 kilometrowy odcinek z Królewca do Elbląga.

Przezmark - prastara osada Prusów z bogatą historią. Jej ślady dostrzeżemy w kościele z XIII wieku, jako jednego z 22 wzniesionych przez Prusów na mocy umowy prusko-krzyżackiej z 1249 roku. Kościół jest perełką gotyckiej architektury. Wyposażenie kościoła to barokowy ołtarz główny z 1718 roku, ambona, organy, empora i pająki. Przy kościele zachowały się nagrobne płyty, najstarsza z 1622 roku.

Pasieki - pierwsza informacja o wsi pochodzi z 1377 roku. Była to osada bartników, w której istniał młyn o specjalnym uprzywilejowaniu. We wsi była karczma i szkoła. Obecnie jest tam tylko kilka zagród z domami podcieniowymi.

Weklice - znaleziono tu ślady działalności ludzkiej z epoki neolitu, brązu czy żelaza. Od I do IV wieku przebywali Goci. Obok osady znajdowało się cmentarzysko. Jest to największe i najbogatsze stanowiska archeologiczne w Polsce. Wystawa "Księżniczka Gocka z Weklic" w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu. Wieś wchodziła w skład posiadłości ziemskich Elbląga. Budynek szkoły powstał w 1821 roku.

Aniołowo - wzmianka pochodzi z 1315 roku. Od 1543 roku należała do parafii w Mariance. Pierwsza szkoła powstała w 1749 roku, a obecny budynek pochodzi z 1871 roku. We wsi istniała gospoda, mleczarnia, dwa sklepy kolonialne, stawy karpiowe, droga brukowa.

Marianka - powstała w latach 1304 - 1312, potem wymieniana jest jako książęca wieś czynszowa. Istniało nadleśnictwo, młyn - wiatrak, kuźnia i mleczarnia. Kościół pw. św. Piotra i Pawła pochodzi z 1334 roku, z malowidłami z XV wieku. Cennym elementem jest kryształowe sklepienie w prezbiterium, ambona i chrzcielnica z XVI wieku, barokowy ołtarz główny z 1682 roku, tabernakulum, organy. Obecnie odkrywane są gotyckie freski.

Pasłęk - założony przez holenderskich osadników w 1297 roku nad rzeką Wąską .Obecnie można podziwiać zabytkowe mury obronne z Bramą Kamienną i Młyńską, Stare Miasto z zamkiem, ratuszem i kościołami

Kwitajny - najstarsza osada pruska na tym terenie (1281 rok), potem wieś czynszowa z majątkiem rycerskim, aż do posiadłości ziemskich rodziny Donhoffów. O świetności świadczy kościół wybudowany w latach 1714-1719, pałac z 1740 roku, stawy, ruiny oranżerii. We wsi znajduje się cmentarz ewangelicki założony w 1704 roku. W pobliżu znajduje się rezerwat "Dęby w Krukach Pasłęckich".

Małdyty - wzmianka pochodzi z 1354 roku, a w 1400 roku Krzyżacy założyli folwark. Małdyty były ważnym węzłem drogowym dyliżansów w kierunku Morąga, Ostródy, Elbląga i Zalewa.

Zalewo - dawniej ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy, drogowy i kolejowy. Linię kolejową z Elbląga, przez Myślice, Zalewo, Miłomłyn do Ostródy o długości 75,9 km wybudowano w latach 1891-1893, rozebrano w 2004 roku. Obecnie Zalewo jest węzłem trzech szlaków: żółtego z Elbląga do Gorynia, Zielonego z Elbląga do Iławy i niebieskiego z Zalewa przez Miłomłyn do Iławy.

Półwieś - założono w 1299 roku. Była majątkiem ziemskim należącym do Zalewa, później przestała istnieć. Dopiero w 1850 roku oddano w dzierżawę ziemię Ebenowi, który założył nowoczesne gospodarstwo z gorzelnią. W 1934 roku majątek sprzedano, a później wydzierżawiono mieszkańcowi Przezmarka.

Kamieniec - początki wsi sięgają czasów krzyżackich. Był siedzibą najbogatszego rodu Prus Wschodnich von Finck Finckenstein. Do 1945 roku władał nim Alfred zu Dohna. Kościół pochodzi z 1706 roku, a pałac zwany "Wersalem Północy" zaczęto budować w 1716 roku do 1720 roku. Przebywali w nim królowie i cesarze.

Susz – miasto z historią średniowiecza, nad Jeziorem Suskim z 1305 roku. Liczne wojny, zarazy niszczyły miasto kilkakrotnie. Rozwój następuje od XIX wieku, jednak z okresu średniowiecza zachował się kościół pw. św. Antoniego z bogatym wyposażeniem renesansowym rokokowym i barokowym, do którego przylega fragment murów obronnych.

Kisielice – miasto założone przez prywatne osoby w XIII wieku. Pozostał zabytkowy kościół (wybudowany w l. 1331-1334) pw. Matki Bożej Królowej Świata z wieżą o wysokości 45 m. Do zabytków Kisielic należy także wieża wodociągowa z początku XX wieku.

źródło: www.kanalelblaski.eu/
Trasę poleca:Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części wschodniej obejmuje obszar zamknięty przez Białą Górę na zachodzie, Kwidzyn na południu i Elbląd na północnym wschodzie. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Żuław Szlak Kopernikowski, Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Pojezierze Iławskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Iławskie
Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych, kajakowych oraz rowerowych. Znajdują się tu także informacji dla żeglujących po Jezioraku.
Kanał Elbląski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kanał Elbląski i okolice

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.

Rok wydania: 2012

Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023

Okolice Elbląga
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Elbląga

Mapa turystyczna "Elbląg i okolice" w skali 1:55 000, opracowana w ramach bliskiej współpracy z Oddziałem PTTK w Elblągu. Tytuł "Okolice Elbląga" to tylko hasło, bo mapa obejmuje obszar szeroko pojętych okolic Elbląga. Sięga oczywiście po Frombork, Krynicę Morską, Pasłęk, Braniewo, a na wschodzie aż po Pieniężno, Ornetę, Miłakowo. Zatem niezwykle atrakcyjne, ale może niezbyt popularne turystycznie tereny Wysoczyzny Elbląskiej i północnej Warmii.

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Miejscowości na trasie