category-icon

Szlak Prusów - niebieski

28 km
23 m
Polska, warmińsko-mazurskie, Iława

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-08-24
Polska, warmińsko-mazurskie, Iława
category-icon
28 km
23 m
23 m
Średni
2.5/6
Rodzaj nawierzchni: drogi asfaltowe - 33,35 km drogi gruntowe - 18,30 km drogi szutrowe - 10,20 km drogi brukowe - 0,50 km drogi polbrukowe - 6,15 km Charakterystyka szlaku: Z centrum Zalewa (0,0 km), obok kościoła z XIV wieku pw. św. Jana Ewangelisty, wyjeżdżamy ul. Częstochowską, osiedlem domków jednorodzinnych do drogi wojewódzkiej nr 519 w kierunku Iławy. Zalewo założone z XIII-XIV wieku nad jeziorem Ewingi to niegdyś ważny ośrodek administracyjny dla 12 powiatów, komunikacyjny i gospodarczy. Z zabytków poza kościołem zachowały się baszta, budynek szkoły z 1928 roku, kaplica pw. św. Rodziny, cmentarz żydowski, wieża ciśnień. Za Zalewem przez Rąbity, Międzychód i Śliwę (8,4 km) kierujemy się do miejscowości Boreczno (10,2 km), gdzie mijamy zabytkowy kościół. W Dubie jedziemy mostem nad kanałem łączącym Zatokę Kraga z jeziorem Dauba, a w Mozgowie pokonujemy dwa mosty nad Kanałem Iławskim i podążamy do Karnit położonych nad jeziorem Kocioł. W pałacu z 1856 roku urządzono hotel, a w XIX wiecznej ujeżdżalni koni salę balową. Pałac otacza "Bajkowy Świat Kłobuka" z labiryntem i licznymi atrakcjami oraz małe zoo. Dalej na długich odcinkach szlak biegnie wzdłuż Kanału Iławskiego, przez Dębinkę, aż do Śluzy Miłomłyn. Na Jeziorze Karnickim Kanał Iławski poprowadzono w poprzek jeziora w usypanej grobli. Można tam dojechać skręcając ze szlaku za Karnitami w kierunku Lig. Miłomłyn to miasto z 1335 roku z licznymi zabytkami: kościołem pw. św. Bartłomieja, fragmentami murów obronnych, gotycką wieżą dzwonniczą, wieżą obronną, kamieniczkami, budynkiem nadleśnictwa z 1842 roku. Od Śluzy Miłomłyn liczony jest kilometraż szlaku wodnego we wszystkich kierunkach. W Miłomłynie, naprzeciwko hotelu Miłomłyn Zdrój szlak wchodzi do lasu i aż do Tynwałdu prowadzi w większości lasami, w pobliżu jeziora Srebrnego Dużego, Śluzy Zielona, jezior Gil Mały i Gil Wielki, Iłgi, Tynwałd i Jezioraka, najdłuższego jeziora w Polsce (27,5 km). Szlak kończy się w Iławie obok pięknego ratusza. Iława jest dużym węzłem kolejowym, Mekką żeglarzy, z kilkoma przystaniami żeglarskimi, wypożyczalniami sprzętu wodnego. Z zabytków wyróżniają się kościoły pw. Przemienienia Pańskiego, cerkiew bizantyjsko - ukraińska, zabytkowe kamienice, 3 wieże ciśnień. źródło: www.kanalelblaski.eu
Trasę poleca:Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pojezierze Iławskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Iławskie
Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych, kajakowych oraz rowerowych. Znajdują się tu także informacji dla żeglujących po Jezioraku.
Kanał Elbląski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kanał Elbląski i okolice

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.

Rok wydania: 2012

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.