category-icon

Szlak Rowerowy Hymnu Narodowego / odcinek przywidzki (czerwony)

21 km
2 h 18 min
50 m
Czapielsk, Marszewska Góra, Ząbrsko Dolne, Huta Górna, Klonowo Dolne, Trzepowo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-06-05
Czapielsk, Marszewska Góra, Ząbrsko Dolne, Huta Górna, Klonowo Dolne, Trzepowo
category-icon
21 km
50 m
41 m
Łatwy
2 h 18 min
4.7/6
Szlak Rowerowy Hymnu Narodowego zwany także szlakiem im. Józefa Wybickiego, to szlak tranzytowy rozpoczynający się na rogatkach Gdańska, a kończący w Będominie. Łączny przebieg szlaku wynosi 44,6 km, z czego 20 km w gminie Przywidz.

1. Statystyki szlaku:
Początek szlaku: rogatki Gdańska, granica Lasów Otomińskich
Koniec Szlaku: Będomin, przy Muzeum Hymnu Narodowego
Dystans: łącznie 44,6 km / 20,35 na terenie gminy Przywidz.
Nawierzchnia: w większości utwardzone drogi gruntowe, gdzieniegdzie żwir i drogi brukowe, na niewielkim odcinku asfalt.
Rekomendowany rower: górski lub turystyczny

Trudność szlaku: dla średnio zaawansowanych

2. Opis szlaku i jego oznakowanie:

Szlak Rowerowy Hymnu Narodowego, to szlak tranzytowy przecinający na swej trasie trzy gminy: Kolbudy, Przywidz oraz Nową Karczmę. Szlak w całości oznakowany jest kolorem czerwonym, jednak na terenie każdej gminy w inny sposób.

3. Nawierzchnia i utrudnienia na szlaku :

Po wydostaniu się z Lasów Otomińskich, szlak podąża dość ruchliwą drogą kaflową między Otominem a Sulminem.

Nieco dalej za Sulminem szlak schodzi do drewnianej kładki nad rzeką Radunią. Po stronie Lasów Otomińskich odcinek ten ostro opada w dół i wiedzie wąską, wypłukaną przez wody gruntowe ścieżką, która zmusza rowerzystę do zejścia z roweru. Odcinek ten jest trudny do pokonania nawet dla najwytrwalszych w boju rowerzystów. Tuż za kładką, na przeciwległym brzegu, teren jest dość podmokły i często nie do przebycia o „suchej stopie”.

Po kolejnych 100 metrach szlak pokonuje łąkę, przez którą wiedzie dawna linia kolejowa, wykorzystywana dziś w turystyce drezynowej.

Między Kolbudami a Czapielskiem szlak zagłębia się w lesie i wiedzie wzdłuż Rezerwatu Jaru Reknicy mało uczęszczanym, miejscami dość grząskim duktem, którędy podążają także amatorzy jazdy konnej.

Za mostem na Reknicy w Czapielsku szlak ponownie zagłębia się w lesie pokonując bardzo nieprzyjemną drogę gruntową utwardzoną ostrym gruzem. Odcinek ten jest nie do pokonania, szczególnie jeśli poruszamy się rowerem trekkingowym o węższych oponach.

Dalej szlak podąża zaciemnionym wąwozem wraz z pięknie meandrującą Reknicą. Gruntowa droga miejscami jest wypłukiwana przez spływające z lasu wody. Na końcu tego malowniczego odcinka brakuje mostu. Niegdyś brzegi Reknicy łączył kamienno-drewniany most, który z biegiem czasu uległ zniszczeniu. Dziś jego miejsce zastępuje prowizoryczna drewniana kładka, jednak jest ona na tyle wąska, że przedostanie się rowerem z sakwami, bądź przyczepką byłoby raczej niemożliwe.

Nieco dalej na terenie Gminy Przywidz, szlak przecina rozległe łąki podążając do Trzepowa. Póki jest sucho droga jest znośna, ale po opadach przejazd jest utrudniony przez zalegające błoto.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Szwajcaria Kaszubska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szwajcaria Kaszubska

Mapa Szwajcarii Kaszubskiej oraz Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tu okolic Kartuz, Chmielna i Sierakowic wraz z Wieżycą, Ostrzycami i Szymbarkiem. Mapa przygotowana została w skali 1 : 50 000. Posiada siatkę GPS zgodną z WGS 84. Na mapie znajdują się nazwy głównych ulic w miejscowościach, aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych z kilometrażem, granice parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu.

Wieżyca i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wieżyca i okolice

Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem na Kaszubach. Mapa przedstawia obszar wokół góry ograniczony miejscowościami: Skaryszów, Kościerzyna, Lipusz, Cewice aż do lotniska w Gdańsku. Na mapie zaznaczono aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami oraz tras rowerowych i ścieżek przyrodniczych szlaków kajakowych. Są tu też wszystkie inne obiekty potrzebne turyście do planowania wycieczki. Głębokości głównych jezior Kaszubskich pokazano przy pomocy izobat. Siatka geograficzna zgodna z GPS oparta na układzie WGS-84.
Produkty - pliki do pobrania zawierają tylko kartografię, bez strony opisowej.

Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część północna. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Lipusz i Sulęczyno na zachodzie, Lębork i Nowy Dwór Wejherowski na północy, Żukowo i Przywidz na wschodzie oraz Gołuń i Wdzydze Kiszewskie na południu. Na mapie uwgzlędniono trasy rowerowe, szlaki piesze i Nordic Walking z długościami. Dodatkowo zaznaczone zostały drogi polne, leśne oraz szlaki kajakowe. Są tu też zabytki, noclegi, muzea, punkty widokowe, szczególnie warte odwiedzenia miejsca zaznaczono żółtą ramką.

Kaszuby Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022

Kaszuby dla aktywnych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla aktywnych

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i Człuchów. Na mapie zaznaczono miejscowości, drogi, zabytki, ważniejsze noclegi, szlaki piesze, rowerowe i kajakowe z kilometrażem, przystanie i kąpieliska.

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.