Szlak Saren, jest równie krótki, co wspomniany powyżej Szlak Wiewiórek. To jednak znacznie bardziej wymagająca trasa wiodąca często wąskimi i stromymi ścieżkami, które zdecydowanie nie nadają się na rodzinny spacer z małymi dziećmi, a tym bardziej nie w wózku.
Szlak rozpoczyna się na Osiedlu Mickiewicza, nieopodal granicy lasu, skąd pnie się tzw. Wilczym Parowem w kierunku Małej Gwiazdy.
Zanim na dobre pożegnamy się z cywilizacją, ścieżka doprowadza nas do głazu upamiętniającego Otto Gerike`a, który był prekursorem wytyczania i znakowania szlaków turystycznych. Nieco wyżej, mamy okazję poznać grupę okazałych, ponad stuletnich daglezji, które imponują swą wielkością na tle innych gatunków drzew. Warto zauważyć, że nie tylko różnią się one rozmiarem, ale także odmienną korą i szyszkami. Stąd szlak zaczyna piąć się na szczyt wzgórza. Początkowo podejście jest łagodne, po czym ścieżka zwęża się i po sam szczyt wije się stromym nachyleniem zbocza. Na szczycie docieramy do skrzyżowania szlaków , czyli tzw. Małej Gwiazdy. To także świetne miejsce na odpoczynek.
Po osiągnięciu najwyższych partii leśnych ścieżek, szlak pozwala turyście trochę odsapnąć. Przez kolejne 250 m spacerujemy aż do skrzyżowania z Drogą Wielkokacką. Tu należy jednak zwrócić uwagę, że szlak nie podąża dalej tym sielankowo wijącym się duktem, a przecina go zanurzając się w głębokim wąwozie ciągnącym się równolegle do biegu drogi. To odcinek dość trudny z uwagi na powalone na jego dnie konary i suche gałęzie. Osoby nie czujące się na siłach pokonania takiego toru przeszkód zawsze mogą wrócić na wspomnianą wcześniej drogę, gdyż jedna i druga trasa spotyka się przy wiecie wypoczynkowej nieopodal zamkniętej dla ruchu samochodowego ul. Mikołaja Reja.
Po dojściu do asfaltu szlak najpierw odbija w prawo, a po chwili w lewo przechodząc między ogródkami działkowymi na drugą stronę Doliny Świemirowskiej, gdzie nad potokiem znajduje się ciekawy obelisk – Głaz Esperantystów, pomnik międzynarodowej przyjaźni.Stąd do końca szlaku pozostaje jedynie zejście ulicą do autobusowej pętli Reja.
Trasę poleca:GR3miasto
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe
Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace
Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie
Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.