Szlak Stu Jezior: wycieczka przez Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie
Kraina Stu Jeziora, ukryta w sercu Wielkopolski, uważana jest za najpiękniejsze pojezierze w tej części kraju. Dzięki urokliwym krajobrazom i zróżnicowanym trasom stanowi prawdziwy raj dla miłośników rowerowych przygód. Szlak Stu Jezior (SSJ) prowadzący przez malownicze Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie, liczy ok. 110 km. Długość szlaku sprawia, że chętnie jest on pokonywany w ciągu jednego dnia. Idealną opcją jest jednak wycieczka kilkudniowa, podczas której można zwiedzić liczne atrakcje i perełki architektury ukryte na trasie. Sam Szlak Stu Jezior jest najstarszym szlakiem rowerowym w Wielkopolsce, powstał w 1999 r. Włączony jest także do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych.
Przebieg Szlaku Stu Jezior
Szlak Stu Jezior, znany również pod postacią skrótu SSJ, zaczyna się w Poznańskim Węźle Rowerowym. To symboliczne miejsce stanowi doskonały punkt startowy dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Nie sposób także go przeoczyć: na wysokim drogowskazie znajduje się szereg tabliczek kierujących do różnych, mniej lub bardziej oddalonych od Poznania celów rowerowych wycieczek. Szlak Stu Jezior oznaczony w terenie czarnym rowerem na białym tle, prowadzi przez gęste lasy, malownicze pola i urokliwe wsie, ukazując piękno Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Wybierając się na trasę warto wybrać odpowiedni rower terenowy, ponieważ oprócz odcinków szosowych natknąć się można również na fragmenty piaszczystych ścieżek. Dodatkowo także warto mieć na względzie bezpieczeństwo: w dużej mierze Szlak Stu Jezior prowadzi po drogach ogólnodostępnych, także dla ruchu samochodowego. Trasa ta nie tylko jest częścią Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych, ale też jest punktem stycznym z międzynarodowym szlakiem R-1, prowadzącym z Calais we Francji aż do rosyjskiego Sankt Petersburga.
Atrakcje i zabytki na Szlaku Stu Jezior
Szlak Stu Jezior, rozpoczynający swój przebieg we wspomnianym Poznaniu, prowadzi następnie do Szamotuł, w których warto się zatrzymać przy gotyckim kościele Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa. To miejsce pełne historii, którego atmosfera przenosi odwiedzających w odległe czasu. W Szamotułach czeka też Muzeum-Zamek Górków ze słynną Basztą Halszki. Kolejnymi ciekawymi sakralnymi budowlami jest XV-wieczny kościół w Ostrorogu oraz w Psarskiem, z charakterystyczną kwadratową wieżą. Podążając dalej, Szlak Stu Jezior doprowadzi nas do uroczego pałacu w Białokoszy, pochodzącym z początku XIX wieku. W Łężeczkach warto zrobić sobie przerwę na piknik, najlepiej na punkcie widokowym, z którego rozpościera się wspaniała panorama Jeziora Charzypskiego. Dalej trasa prowadzi przez Chrzypsko Wielkie, Ryżyn i Jesionki aż do Sierakowa. W Sierakowie warto też odwiedzić kościół NMP Niepokalanie Poczętej oraz pozostałości zamku Opalińskich. To właśnie tutaj, w Sierakowie, zaczyna się fascynująca przygoda z Puszczą Notecką – kolejną przyrodniczą perełką okolicy, pełną ścieżek spacerowych i tras rowerowych. Ciekawostką na trasie jest Jezioro Śremskie, którego dno w najgłębszym miejscu znajduje się aż 6 m poniżej poziomu morza, co czyni to miejsce unikalnym w skali Wielkopolski.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część północna
Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część Południowa
Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlak Piastowski
Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje praktyczne. Rok Wydania 2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska
Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.