Szlak Wygasłych Wulkanów, część 1

Dodano 6 października 2013 przez plik GPX
Szlak Wygasłych Wulkanów, część 1
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

30556
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  5.3
  • Dystans: 103 km
  • Czas trwania: 9 h 22 min
  • Średnia prędkość: 10,94 km/h
  • Przewyższenie: 352 m
  • Suma podejść: 3 162 m
  • Suma zejść: 3 158 m
  • Data: 6 października 2013
  • Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Sędziszowa
158784
Legnickie Pole
Początek Szlaku Wygasłych Wulkanów
158785
Jawor
Stąd droga nie istnieje i trzeba iść po polu, dlatego lepiej skręcić w prawo ciut wcześniej.
158786
Jawor
Po remoncie budynków znikł piktogram - należy skręcić na południowy-zachód.
158787
Myślibórz
Widok w kierunku Jawora
158788
Myślibórz
158789
Myślibórz
Widok ze wzniesienia Rataj
158790
Myślibórz
Małe Organy Myśliborskie
158791
Myślibórz
Chwila odpoczynku na Słonecznej Łące.
158792
Myślibórz
Widok ze Skałki Elfów. Wąwóz Myśliborski wciąż czeka na wizytę złotej jesieni :)
158793
Myślinów
Koniec drogi. Ktoś ją zaorał i tym samym skazał turystów na wędrówkę po polu.
158794
Pomocne
158795
Pomocne
Czartowska Skała
158796
Pomocne
Czartowska Skała
158797
Pomocne
Niestety kolejna droga popada w zapomnienie i rowerem ciężko się tędy jedzie.
158798
Kondratów
Rozciąga się stąd piękny widok w kierunku Złotoryi. Szkoda tylko, że droga obrasta krzakami.
158799
Kondratów
158800
Kondratów
Nie jest to najwygodniejsza droga do spaceru, a co dopiero jazdy rowerem.
158801
Gozdno
Po lewej widoczny Wilkołak, a po prawej Kamieniołom Krzeniów.
158802
Sędziszowa
I kolejna zapomniana droga. Dodatkowo powalone drzewo leżące w poprzek niej zniechęca do wędrowania tędy.
158803
Sędziszowa
A tutaj szlak mnie niemiło zmylił. Kilka lat temu szlak skręcał w lewo, a teraz jego przebieg zmienił się i prowadzi jeszcze kawałek prosto. Niestety również ta droga na wprost zniknęła pod pługiem maszyny rolniczej i zrobiłem sobie spacer po grząskim gruncie.
158804
Sędziszowa
Na szczycie Wielisławki znajdują się ruiny zamku oraz schroniska.
158805
Sędziszowa
Organy Wielisławskie
158806
Sędziszowa
Organy Wielisławskie
158807
Sędziszowa
Tutaj kończę podróż szlakiem na dziś. Zbliżający się zmrok nie pozwolił mi na wykonanie planu za jednym razem.
Plan przejechania tego szlaku miałem jeszcze pod koniec wiosny. Przełożył się jednak na jesień. Trochę szkoda, bo chłód i krótki dzień nie były przychylne.
Wyruszyłem przed godz. 10, gdy temperatura rosła od 11 stopni w górę. Szlak zaczyna się w Legnickim Polu i tam się znalazłem. Akurat odbywało się jakieś święto policji i pełno było mundurowych. Możliwe, że przez dużą ilość radiowozów nie zauważyłem początku mojego szlaku, który znajduje się gdzieś na przystanku MPK. Za to na budynku przy drodze do Strachowic znajduje się tabliczka żółtego szlaku z kilometrażem i stamtąd oficjalnie rozpocząłem jazdę Szlakiem Wygasłych Wulkanów.
Do Mikołajowic szlak nie jest w ogóle oznaczony, więc już wiedziałem, że bez mapy przebycie całej drogi jest niemożliwe. Miałem ze sobą turystyczną mapę Gór i Pogórza Kaczawskiego ze szlakiem, także to była moja jedyna nadzieja - w internecie nikt nie udostępnił swojego przejścia trasy.
Za Snowidzą wjechałem na polną drogę, na której nie ma ani jednego znaku. Korzystając z GPS-a, ustaliłem jak należy jechać. Najpierw przeciętna polna droga, a później zarośnięta trawą i krzakami, zapomniana. Dalsza droga została zaorana, i to w bezczelny sposób, bo nawet słupek graniczny leżał wykopany.
Jest niby jesień, a jednak babie lato. Bardzo przeszkadzają te pajęczyny unoszące się w powietrzu. Miałem nadzieję, że nie będę miał z nimi wiele do czynienia.
Szlak Wygasłych Wulkanów jest szlakiem pieszym. Stąd też w Jaworze pojawiły się kolejne problemy, gdy trzeba było przedostać się jednokierunkową pod prąd. Dalej jeszcze na Rynku został zamalowany jeden znak, ale na plus jest możliwość poruszania się rowerem wokół ratusza.
Za Jaworem zaczął się porządny teren. Najpierw po żwirowej drodze, a później droga obok szczytu Rataj. Ponieważ na mapie są oznaczone w tym miejscu Małe Organy Myśliborskie, to postanowiłem na chwilę zboczyć ze szlaku, a gdy natrafiłem na niebieski szlak ścieżki spacerowej, to byłem pewien, że jestem na właściwej drodze. Trafiłem na sam szczyt bazaltowego wzniesienia, a później zsunąłem się po łagodniejszym zboczu, żeby zobaczyć całość z dołu. Niesamowity widok. Dowiedziałem się też, że znajdowało się tam grodzisko z zamkiem, jednak do obecnych czasów niewiele się zachowało.
Dojechałem do Myśliborza, a po wizycie w sklepie zatrzymałem się na Słonecznej Łące, żeby zjeść i odpocząć. Potem ruszyłem wzdłuż Wąwozu Myśliborskiego, zatrzymując się pod Skałką Elfów. Tyle o niej słyszałem, że sam chciałem zobaczyć jakie widoki się z niej rozciągają. Nie udało mi się wjechać, ale rower wepchnąłem aż na sam szczyt. Przepychając się w tłumie, udało mi się zobaczyć skromny widok na pałac w Myśliborzu i wioski leżące za Pogórzem Kaczawskim. Szkoda tylko, że jesień jeszcze nie zdążyła odwiedzić tego wąwozu, bo przydałoby się więcej koloru tym drzewom.
Dalej szlak wyprowadza z wąwozu, niestety znów na zaoraną drogę. Dobrze przynajmniej, że dało się jechać, choć ciekawi mnie jak turyści mają się przedostać po polu tuż przed żniwami. Na zdjęciach satelitarnych Google ta droga jest widoczna - tylko na zdjęciach.
Kolejnym celem była Czartowska Skała. Chciałem być jak najdokładniejszy w przejeździe po szlaku, dlatego spędziłem trochę czasu kręcąc się wokół góry, ale ostatecznie dałem sobie spokój. Szlak po prostu nie jest tam oznaczony. W dodatku dalej prowadził do Pomocnego po zapomnianej drodze i trochę się namęczyłem jadąc po grząskim gruncie.
Lubię lasy, ale ten szlak przydałoby się odświeżyć. Za Kondratowem wjechałem do kolejnego lasu, w którym wytyczenie głównych dróg spowodowało, że te boczne zostały zapomniane. Po gałęziach i różnych odpadach po wycince drzew, szlak pokierował mnie do głównej drogi leśnej, a następnie do Gozdna. Stąd między szopą i płotem dwóch gospodarstw prowadzi rzadko uczęszczana ścieżka, która ciągnie się skrajem lasu do polnej drogi. Niestety też rzadko kto ją odwiedza. Jakimś cudem udało mi się nie zjechać ze szlaku i znalazłem się na ścieżce wyjeżdżonej przez motocyklistów. W oddali było słychać pobzykiwanie ich maszyn, więc starałem się szybko przemieszczać.
Szlak kontynuował po zarośniętej drodze, o której już dawno zapomniano. Jak na złość zgubiłem mapę, a to była moja jedyna pomoc na tym szlaku. Musiałem się kilkaset metrów po tej trawiastej drodze wrócić. Mapa leżała, ciut ubłocona, ale przydała się zaraz za lasem. Tam spotkała mnie niemiła niespodzianka. Droga znów została zaorana, i to tak dawno temu, że nawet na zdjęciach satelitarnych jej nie widać. (...)

Wartość nie może być dłuższa niż 5000 znaków

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Dolina Bobru
Dolina Bobru - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Doliny Bobru zasięgiem obejmująca obszar od Jeleniej Góry do Bolesławca. Na mapie zaznaczono szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz ważniejsze atrakcje turystyczne. 

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Girszran
20 kwietnia 2018 Girszran napisał:
Panie andrzeju.aa – prośba. Jest szansa przeczytać całość Pańskiej relacji ze szlaku wygasłych wulkanów? Niestety tutaj zarówno część 1 jak i 2 się w pewnym momencie urywa (po 5000 znakach).
JJ_Active
26 czerwca 2015 JJ_Active napisał:
:)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta