category-icon

Szlak XXV lecia PTTK

122 km
418 m
Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź, Siemianowice Śląskie, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Ja

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-08-10
Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź, Siemianowice Śląskie, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Ja
category-icon
122 km
418 m
427 m
4.4/6
Szlak XXV lecia PTTK jest pętlą przechodząca prze kilka miast Zagłębia Dąbrowskiego, Górnego Śląska i Jaworzno. Podzieliłem go na 7 odcinków. Szlak, jak na okolicę jest zaskakująco ciekawy turystycznie oraz dobrze oznakowany co jest rzadkością w tym regionie. Opis muszę ograniczyć do 5000 znaków, ale OK, i tak nikt nie będzie tego czytać.

Odcinek I - Sosnowiec Maczki - Sosnowiec Kazimierz Górniczy 10,2km
Szlak rozpoczynamy od nieczynnego, zabytkowego dworca PKP w Maczkach. Do Maczek można dojechać autobusami: 622 spod UM w Sosnowcu, 28 z Będzina i Dąbrowy Górniczej, 835 z Katowic. Maczki to najbardziej zalesiona dzielnica Sosnowca, co widać na trasie szlaku. Dochodzimy do stawu Balaton, w dzielnicy Porąbka. Odcinek kończy się w parku im. J.Kuronia - moim zdaniem najciekawszym parku w Zagłębiu Dąbrowskim.

Odcinek II - Sosnowiec Kazimierz Górniczy - Dąbrowa Górnicza Pogoria III 17,2km
Odcinek II rozpoczynamy w Sosnowcu - Kazimierzu w parku im J.Kuronia. Do Kazimierza można dojechać tymi samymi autobusami co do Maczek, plus 34 ze Strzemieszyc. Po opuszczeniu parku czeka nas długi i mało ciekawy odcinek prowadzący ulicami Dąbrowy Górniczej. Dochodzimy do Wzgórza Gołonowskiego, u którego podnóża możemy się posilić w pizzerii To Jest To. Na szczycie wzgórza znajduje zabytkowe Sanktuarium św Antoniego.
Schodzimy ze wzgórza i udajemy się w stronę zespołu zbiorników wodnych: Pogoria I, II i III.
Tafli Pogorii I nie zobaczymy - od ścieżki jest ogrodzona płotem. Pogoria II to zbiornik dla miłośników natury z bogata flora i fauną. Pogoria III to dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych, a także innych typów rekreacji, jak rolki, rowery czy n-w.
Po obejściu Pogorii III kończymy ten odcinek.

Odcinek III Dąbrowa Górnicza park Zielona - Czeladź Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia 17,9km
Odcinek III zaczynamy od wschodniej części parku Zielona w DG. Na start można dojechać autobusami: 16 i 79 z Będzina, 690 z Sosnowca, lub z Katowic 808 i 811 wysiadając na przystanku Damel i idąc około 2,5km.
Park Zielona o wczesnych godzinach porannych jest bardzo przyjemny. Po opuszczeniu parku idziemy do Będzina wzdłuż Czarnej Przemszy. Po wejściu do Będzina czeka nas nieprzyjemny, kilku kilometrowe odcinek z widokiem na dymiąca elektrownię Łagisza. Po pokonaniu tego odcinka dochodzimy do dzielnicy Grodziec, gdzie krajobraz diametralnie się zmienia. Znajduje się tam największa atrakcja tego odcinka - Góra św. Doroty - najwyższe wzniesienie na szlaku.
Po zejściu z Góry św. Doroty udajemy się do parku Rozkówka, gdzie niestety podczas mojej obecności budowano drogę, więc chciałem ten park jak najszybciej opuścić.
Następnie udajemy się do Czeladzi - najstarszego miasta w Zagłębiu Dąbrowskim, które prawa miejskie otrzymało w XIII w. Mijając szpital można zejść z trasy żeby posilić się w restauracji Te Klimaty.
W czeladzi można zwiedzić zabytkowy rynek, Galerię Sztuki Współczesnej 'Elektrownia" oraz pozostałości po kopalni Saturn, gdzie jest koniec odcinka.

Odcinek IV Czeladź Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia - Katowice Załęże 12,7km
Odcinek IV rozpoczynamy w Czeladzi przy Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia. Dojechać tam można autobusami 100 i 723 z Sosnowca oraz 911 z Katowic.
Udajemy się kierunku Siemianowic Śląskich, gdzie przechodzimy przez dwa parki: Pszczelnik i Miejski. W Parku Miejskim można zwiedzić Muzeum Miejskie oraz zespół pałacowo-parkowy Pałac Donnersmarcków. Następnie zwiedzamy dzielnicę Bytków i udajemy się w stronę Parku Śląskiego w Chorzowie. Przed wejściem do parku można coś zjeść w Restauracji Orientalnej "S Viet Nam".
W Parku Śląskim liczne atrakcje. Po opuszczeniu parku idziemy przez Osiedle Tysiąclecia w Katowicach i kończymy odcinek na przystanku tramwajowym Załęże Wiśniowa.

Odcinek V Katowice Załęże - Katowice Ochojec 23,2km
Odcinek V rozpoczynamy na przystanku tramwajowym Katowice Załęże Wiśniowa. Można tam dojechać tramwajami 7 i 20 spod dworca PKP w Katowicach.
Zaczynamy od przejścia osiedla Witosa, po czym wchodzimy w las, który będzie nam towarzyszył przez większość odcinka. Dochodzimy do granicy Katowic i skręcamy w kierunku Czarnego Stawu. Następnie mijamy kolejne stawy i odbijamy na południe w kierunku Starych Panewnik.
Po przejściu Starych Panewnik idziemy dalej lasem do stawu Starganiec. Za nim, Lasami Panewnickimi dochodzimy do Piotrowic, gdzie las się kończy. W Piotrowicach znajduje się restauracja To Tu, gdzie można coś zjeść. Odcinek kończy się pod szpitalem w Ochojcu.

Odcinek VI Katowice Ochojec - Mysłowice Brzezinka 19,1km
Odcinek VI rozpoczynamy pod szpitalem w Katowicach - Ochojcu. Dojechać tam można autobusami nr 9 i 10 spod dworca PKP w Katowicach. Zaraz na starcie wchodzimy do lasu i dochodzimy nim do stawu Janina.
(...)

Odcinek VI Mysłowice Brzezinka - Sosnowiec Maczki 22,7 km
Odcinek VII rozpoczynamy na pętli autobusowej Wysoki Brzeg, gdzie można dojechać autobusem 292 z Mysłowic. (...)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.