category-icon

Szlakiem czarnego złota.

85 km
5 h 39 min
122 m
Czechowice-Dziedzice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-09-22
Czechowice-Dziedzice
category-icon
85 km
122 m
118 m
5 h 39 min
4.5/6
No i niestety nadszedł ostatni dzień lata. Co prawda pogoda nie zwiastuje nadejścia jesieni, ale to dobra okazja aby przejechać się szlakiem pobliskich kopalń. Pierwsza to KWK Silesia w Czechowicach-Dz. Budowa kopalni rozpoczęła się w 1902 r. Po okresie wzlotów i upadków kopalni zaczęło zagrażać widmo likwidacji, ale dzięki determinacji załogi (w 2003 r. odbył się 9-dniowy strajk prowadzony pod ziemią), udało się utrzymać ją przy życiu. W grudniu 2010 roku, została przejęta przez czeskiego inwestora i przekształcona w Przedsię Górnicze Silesia. Następna na Trasie to kopalnia Czeczot. Budowę rozpoczęto w 1978 r. Był to koniec okresu, gdzie górnictwo było priorytetem w naszym kraju. Na potrzeby kopalni wybudowano miasteczko Wola. Niestety pośpieszne i błędne rozpoznanie złóż spowodowało, że kopalnia została źle zlokalizowana i już po kilkunastu latach, pokłady węgla się wyczerpały. Obecnie jest to KWK Piast Ruch II. Kolejna kopalnia to KWK Piast znajdująca się w Bieruniu. Została zbudowana w latach 1972-1975 i jest jedną z bardziej rentownych kopalń Kompani Węglowej. Jadąc dalej docieramy do Lędzin, gdzie znajduje się KWK Ziemowit. Budowa rozpoczęła się w 1940 r. a wydobycie rozpoczęto w przeddzień górniczego święta, 3 grudnia 1952 r. Kopalnia także należy do tych nielicznych, które przynoszą zysk w polskim górnictwie. Ostatnią kopalnią na szlaku jest KWK Brzeszcze. Eksploatację węgla rozpoczęto w 1907 r. Niestety i tego zakładu nie ominął kryzys. W 2014 r. kopalnia przyniosła największą stratę w Kompani Węglowej co spowodowało, że została postawiona w stan likwidacji. Po protestach załogi w 2015 r. rząd przyjął program naprawczy i Kompania Węglowa nieodpłatnie zbyła kopalnię do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Area of Tychy and Pszczyna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Area of Tychy and Pszczyna

The map range: Oświęcim to the east, Żory to the west, Goczałkowickie Lake to the south. The map presents information useful for tourists, walking and cycling trails, tourist attractions. The most interesting places are highlighted with a yellow frame.

Oświęcim Land. Carp Valley
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Oświęcim Land. Carp Valley

The map presents the region in western Lesser Poland and eastern Upper Silesia. The map range: Pszczyna to the west, Alwernia and Wadowice to the east, Chrzanów to the north and Bielsko-Biała to the south.

Published: 2017

Silesian Beskids, Żywiec Beskids, Small Beskids
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Silesian Beskids, Żywiec Beskids, Small Beskids

The map depicts part of the Polish Carpathian Mountains in Silesia region: Beskid Śląski (Silesian Beskids), Beskid Żywiecki (Żywiec Beskids) and Beskid Mały (Small Beskids). The Polish part of the range includes protected areas, such as Silesian Beskids Landscape Park. Hiking tracks and tourist attractions are marked on the map.

Update: 2014

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie