category-icon

Szlakiem łemkowskich cerkwi do uzdrowiska. Trasa 48 narowery

31 km
533 m
Polska, małopolskie, Hańczowa, powiat gorlicki, Beskid Niski
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-14
Polska, małopolskie, Hańczowa, powiat gorlicki, Beskid Niski
category-icon
31 km
533 m
541 m
4/6
Przystanki na trasie wyznaczają piękne drewniane cerkwie i kościoły będące ozdobą Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej oraz urokliwe uzdrowisko. Wycieczkę rozpoczynamy w Uściu Gorlickim, ruszając spod cerkwi (1) zielonym szlakiem rowerowym do Kwiatonia. Tutaj podziwiać możemy niezwykły skarb architektury drewnianej – piękną cerkiew z XVII w., wpisaną na listę UNESCO (2). Kilkaset metrów za cerkwią, na łuku drogi odbijamy z głównej szosy w prawo, na Skwirtne. Niespełna 1,5 km od rozjazdu znajduje się tam kolejna cerkiew (3), którą warto zwiedzić. Wracamy w kierunku Kwiatonia, by za żółtym szlakiem rowerowym skręcić w lewo, do Hańczowej. Łagodnym podjazdem przecinamy poprzeczny masyw i opadamy w kierunku widocznej poniżej cerkiewnej wieży. Nie wjeżdżamy jednak do wsi, lecz za szlakami (dołączył czerwony pieszy) skręcamy w lewo i długim, na szczęście łagodnym, podjazdem wznosimy się po zboczu Koziego Żebra. Podjazd kończymy przy wiacie i ekscytującym zjazdem opadamy do uzdrowiska (4) w Wysowej-Zdroju, gdzie warto zwiedzić jeszcze drewniane zabytki, jakimi są cerkiew (5) i kościół (6). Przed kościołem skręcamy w lewo i przez Przełęcz Hutniańską (w końcówce trudny podjazd) i Ropki ponownie wjeżdżamy do Hańczowej. Tym razem polecamy zwiedzanie pięknej zabytkowej cerkwi (7). Główną drogą, wzdłuż Ropy wracamy do Uścia Gorlickiego.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Drewniana cerkiew w Uściu Gorlickim (1) – zbudowana w 1786 r. w stylu zachodniołemkowskim. Wewnątrz zachował się barokowy ikonostas. Na jego cokole znajdują się płaskorzeźby przedstawiające Chrystusa nauczającego proroków. Jest to ewenement w przypadku kościoła wschodniego, który tradycyjnie nie uznawał rzeźby figuralnej.
Drewniana cerkiew w Kwiatoniu (2) – wzniesiona na pocz. XVII w. Jest prawdopodobnie jedną z najstarszych i zarazem najpiękniejszych cerkwi łemkowskich. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XIX w. Kompletny ikonostas powstał w 1904 r. Obiekt wpisany na Listę UNESCO.
Drewniana cerkiew w Skwirtnem (3) – wybudowana w 1837 r., z pięknie wykształconymi trzema częściami budowli: prezbiterium, nawy i wieży. Zarówno dach, jak i ściany zewnętrzne kryte są gontem.Uzdrowisko Wysowa-Zdrój (4) – oparte na leczeniu sanatoryjnym przy wykorzystaniu tutejszych wód mineralnych – szczaw. Leczone są tu m.in. choroby dróg oddechowych i układu trawiennego. Niewielkie uzdrowisko znajdowało się tu już w XVIII w. Jednak największy rozwój Wysowej jako miejscowości uzdrowiskowej nastąpił w latach 60. i 70. XIX w., kiedy powstała większość istniejących dziś sanatoriów i urządzeń zdrojowych.
Drewniana cerkiew w Wysowej-Zdroju (5) – wzniesiona w 1779 r. w stylu zachodniołemkowskim. Uwagę zwraca nietypowe usytuowanie wieży, która wyrasta częściowo z przedsionka, a częściowo z nawy – jest to efekt przebudowy przeprowadzonej na pocz. XX w.
Drewniany kościół w Wysowej-Zdroju (6) – wybudowany w 1938 r. wg projektu „typowego” kościoła opracowanego przez znanego architekta Zbigniewa Mączyńskiego.
Cerkiew drewniana w Hańczowej (7) – pw. Opieki Bogurodzicy powstała w 1 poł. XIX w. Jest to typowa cerkiew zachodniołemkowska o konstrukcji zrębowej i ścianach pokrytych gontem. Polichromia ornamentalno-figuralna oraz ikonostas pochodzą z końca XIX w. W prezbiterium znajduje się barokowy ołtarz główny.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa48 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wysowa-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wysowa-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia najbliższe okolice miejscowości Wysowa-Zdrój oraz plan centrum w skali 1:7'500. Wysowa-Zdrój to niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim, przy granicy ze Słowacją. Otoczona jest zewsząd górami Beskidu Niskiego, tzw. Górami Hańczowskimi. Mapa zawiera dodatkowo informator turystyczny, a w nim: informacje ogólne o Wysowej-Zdroju, miejsca i obiekty godne odwiedzenia, propozycje spacerów i wycieczek, atrakcje dla dzieci, przydatne adresy i numery telefonów. Całość wzbogacona jest fotografiami. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2024

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego, przeznaczona jest dla wszystkich, którzy przybywają w góry puste i dzikie, aby aktywnie spędzić czas, jeździć na rowerze i zdobywać piesze odznaki W KRĘGU LACKOWEJ, o których dowiesz się więcej na stronie www.niski.pl. Znajdziesz na mapie największe atrakcje turystyczne i przyrodnicze regionu. Oznaczone są także cmentarze z okresu I wojny światowej oraz zabytkowe cerkwie. Wyznaczyliśmy trasy rowerowe, a trasy piesze można wyszukać w Traseo po wpisaniu hasła SIWEJKA i zaimportować do aplikacji. Ciesz się chwilą, wypoczywaj aktywnie – nocleg możesz zarezerwować u twórców mapy w gospodarstwie Siwejka. www.siwejka.pl

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz Gorlice na północy po polsko-słowackie pogranicze na południu. Rok wydawnia 2023

Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy mapach i wykresach przedstawione są kilometraże oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagały turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę. Zawarte zostały również: aktualny przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, informacje teleadresowe schronisk PTTK, ciekawostki krajoznawcze, przyrodnicze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie