category-icon

Szpiglasowy Wierch w warunkach zimowych

13 km
6 h 21 min
524 m

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-05-25
category-icon
13 km
524 m
1145 m
Łatwy
6 h 21 min
3.6/6
Kiedy dzień wcześniej schodziliśmy z Koziego Wierchu, złapał nas mały deszcz. Padał jeszcze, gdy kładliśmy się spać. Zastanawialiśmy się, czy nie jest to zwiastun pogorszenia się pogody i czy dziś nie będziemy przedzierać się przez mokrą śnieżną breję. Budzimy się w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów około siódmej. Za oknem świeci słońce. Jeszcze leżąc, sprawdzamy w intrenecie prognozę – lampa przez cały dzień. No to wstajemy. Zbieramy się dość sprawnie i po ósmej wyruszamy ze schroniska w stronę Szpiglasowej Przełęczy.

Ponieważ przed wyjazdem nie znaleźliśmy w internecie ani innych dostępnych nam źródłach informacji o przebiegu zimowego szlaku na Szpiglasową Przełęcz, a z doświadczenia wiedzieliśmy, że sugerowanie się przedeptanym w śniegu śladem nie zawsze jest dobrą opcją, postanowiliśmy iść szlakiem letnim, czy raczej mniej więcej tak, jak on prowadzi. Jego przebieg, jak się okazało, nie był widoczny, ale mieliśmy mapę TrekBuddy na telefonie i podążaliśmy po wirtualnym śladzie.

Wzdłuż Przedniego i Wielkiego Stawu idziemy niebieskim szlakiem, do odbicia letniego szlaku żółtego na Szpiglasową Przełęcz. Od tego momentu nie mamy już żadnych śladów. Odpalam aplikację z mapą, żeby złapać odpowiedni kierunek marszu i by bez przeszkód przejść między Wielkim i Czarnym Stawem oraz pokonać łączący je potok.

Podchodzimy trochę pod górę i zaczynamy trawers dość stromego zbocza. Śnieg, mimo wieczornego deszczu, jest dobrze związany i stabilny. Niepokoi nas tylko trochę duże nasłonecznie stoku, który pokonujemy wszerz. Wszak jest drugi stopień zagrożenia lawinowego. Po około 200 metrach trawersu musimy podejść kawałek prosto w górę po bardzo stromej ścianie. Na szczęście śnieg dobrze trzyma raki i czekan i po dłuższej chwili wychodzimy na grupkę skał wystających ze zbocza, na których możemy usiąść, zjeść drugie śniadanie i podziwiać Dolinę Pięciu Stawów Polskich z góry.

Najtrudniejszy moment mamy już za sobą. Teraz idziemy już po bardziej połogim zboczu aż dochodzimy do ostatniej stromizny prowadzącej na przełęcz. Mozolnie pniemy się źlebem do góry. Niestety tym razem mamy na sobie dość ciężkie plecaki. Pod samą przełęczą śnieg jest słabiej związany, miejscami zapadamy się w nim powyżej kolan. Przy takiej stromiźnie jest to dość stresujące. W końcu jednak wychodzimy na Szpiglasową Przełęcz. Tutaj zostawiamy duże plecaki i pokonując wąską, ośnieżoną grań, wchodzimy na szczyt Szpiglasowego Wierchu.

Na wierzchołku jesteśmy chwilę. Robimy zdjęcia i schodzimy z powrotem na przełęcz. Dalsza droga prowadzi w stronę Morskiego Oka, ale najpierw musimy pokonać strome zbocze, zapadając się w głębokim śniegu, który po tej stronie grani jest mokry i kopny. Musimy uważać, żeby się nie obsunąć, bo pod nami ze zbocza sterczą całe grupy skał. Lawirując powoli między nimi, dochodzimy do miejsca, gdzie teren się wypłaszcza i brniemy dalej w kopnym śniegu do Doliny za Mnichem, a następnie w stronę schroniska nad Morskim Okiem. Przed schroniskiem zatrzymujemy się na dłużej. Zamawiamy piwo i szarlotkę i korzystamy ze słońca. Po południu z tłumu turystów uciekamy do zacisznego schroniska w Roztoce, które chyba jest naszym ulubionym tatrzańskim schroniskiem. Dzień kończymy przy kolejnym piwie i kolejnej szarlotce. Ta roztocka smaczniejsza.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tatry Polskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy obejmuje Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich.Na terenie Tatr, na wyznaczonych do tego szlakach lub obszarach, można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo, taternictwo powierzchniowe i jaskiniowe.Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Dodatkowo zamieszczone zostały: plan Zakopanego (1:18500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, propozycje wycieczek z czasami przejść, opisy schronisk turystycznych, a także ciekawostki na temat stolicy gór polskich. Treść mapy była konsultowana z pracownikami TPN i MSiT Zakopane. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023

Tatrzański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatrzański Park Narodowy

Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Mapa zawiera także: plan Zakopanego (1:18'500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, mapę grzbietową Tatr Polskich oraz szereg panoram Tatr z opisanymi szczytami. Treść mapy była konsultowana z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2019

Tatry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry

Mapa Tatr polskich i Słowackich, na południu jej zasięg jest po Strbske Pleso. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe wraz z dokładnymi czasami przejść. Została ona zaktualizowana w terenie. Mapę wyświetlisz pozakupie w formie jednego z podkładów mapowych w aplikacji turystycznej Traseo. Rok wydania 2021

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Tatry Polskie i Słowackie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie i Słowackie

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne oraz wyciągi narciarskie.

Najpopularniejszym celem wędrówek turystów są Tatry Wysokie, których charakterystycznym elementem krajobrazu są: doliny U-kształtne, kotły, pokrywy morenowe, ostre i wąskie szczyty oraz grzbiety, zwane turniami. Szczyty Tatr Zachodnich są niższe i bardziej łagodne. Występują tu zjawiska krasowe, efektem czego są liczne jaskinie, wywierzyska, żłobki krasowe i leje krasowe. Znajduje się tutaj również wiele dróg wspinaczkowych dla taterników.

Mapa Tatr posiada cieniowanie, zastosowane w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Rok wydania: 2023