category-icon

Tarnów

124 km
194 m
Polska, małopolskie, Tarnów - Pilzno, Przecław, Baranów Sandomierski - Tarnobrzeg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2014-03-18
Polska, małopolskie, Tarnów - Pilzno, Przecław, Baranów Sandomierski - Tarnobrzeg
category-icon
124 km
194 m
238 m
Łatwy
4.1/6
Tarnowa na rowerach jeszcze nie odwiedziliśmy, chociaż przez miasto zdarzało się wielokrotnie przejeżdżać innymi środkami transportu. Tymczasem to bratnia miejscowość dla Tarnobrzega, której dzieje powiązane są z tym samym rodem Tarnowskich. Zresztą herby obu miast są niemal identyczne, różniąc się jedynie rozmiarami gwiazdy i księżyca, wypełniających herbowe pole. Do Tarnowa dotarliśmy koleją z przesiadką w Rzeszowie. Spod tamtejszego dworca (obecnie pięknie odrestaurowanego) obowiązkowo skierowaliśmy się na Rynek. Po sesji fotograficznej poświęconej śródmiejskim zabytkom udaliśmy się w kierunku Pilzna. To był najbardziej wymagający odcinek trasy bowiem asfaltowa szosa przebiegała w pagórkowatym terenie. Od Pilzna, zdominowanego przez wyniosłą wieżę gotyckiej fary, było już zdecydowanie łatwiej. Droga przypominała blat kuchennego stołu, przebiegając dolinami Wisłoki i Wisły. Na dodatek wiatr jeżeli nam nie sprzyjał to w każdym razie nie przeszkadzał, a rześkie powietrze pochmurnego dnia korzystnie wpływało na dyspozycję psycho-fizyczną.W efekcie, dosłownie połykaliśmy dystans, mknąc cały czas po asfalcie. Od czasu do czasu wypadały przerwy w co bardziej atrakcyjniejszych miejscach. Na przykład przed pałacem w Przecławiu, otoczonym oazą zieleni oraz na zadbanym ryneczku w Gawłuszowicach, w sąsiedztwie zabytkowego kościoła św. Wojciecha. Jedynym minusem wycieczki były bolące siedzenia w jej końcowej części. Wyszła bokiem dłuższa przerwa w pedałowaniu ale i konkretny dystans do pokonania. To była jednak drobna niedogodność.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pogórze Strzyżowskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pogórze Strzyżowskie

Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu. Rok wydania 2022

Okolice Rzeszowa. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Rzeszowa. Część północna
Mapa Rzeszowa i okolic przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na północ od miasta, w tym okolice Mielca. Zasięg mapy wyznaczają: Szwagrów i Nowa Dęba na północy, Czermin na zachodzie, Dębica i Rzeszów na południu, Białobrzegi i Leżajsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Łańcut i Leżajsk – atrakcyjne turystycznie miasta z dużym nagromadzeniem zabytków. Okolice Rzeszowa i Mielca to wciąż mało znany wśród turystów region. Mapa doskonale nadaje się do wycieczek rowerowych i pieszych, jak również dla osób zmotoryzowanych.
Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022