category-icon

Tatry Wysokie - Od Kasprowego przez Świnice aż po Zawrat.

19 km
1.6 km
Polska, małopolskie, Zakopane
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-09-11
Polska, małopolskie, Zakopane
category-icon
19 km
1577 m
1755 m
Średni
6/6
Propozycja wycieczki w Tatry Wysokie (Kasprowy - Świnica - Zawrat) dla osób, które mają kontakt z górami. Trasę oceniam na średnią, jednakże występują pewne trudności przy głównych szczytach, według mapy podczas wycieczki są oznaczenia trudności trasy na bardzo trudny/trudny oraz kilka ekspozycji, czaszek znaczących wiele wypadków śmiertelnych.

Z uwagi na powyższe trasę należy uznawać za średnią - trudną. Należy wybrać się mając pewność, że dzień będzie bardzo pogodny, ponieważ wszelkie zaburzenia pogody takie jak deszcze, mgły mogą znacznie utrudnić wycieczkę, a nawet spowodować wypadki z powodu śliskich skał bądź możliwości zboczenia ze szlaku.

W przypadku trasy warto skorzystać z kolejki na Kasprowy Wierch, plusem jest to, że mamy duży zasób sił na dalsze zmagania bez konieczności tracenia "prądu" na wejście na Kasprowy (3h).

Kolejka czynna jest od godziny 7:30 - wersja oficjalna. W dobrej pogodzie już ok. 7 pierwsze wagony startują, trasa prowadzi granią z Kasprowego przez drobne szczyty jak Beskid, Liliową Przełęcz. Oczywiście cały czas kierujemy się czerwonym szlakiem, w godzinach porannych może być nieco zimno, wiać mocny wiatr a skały są jeszcze zimne w dotyku, trzeba dobrze obserwować szlak, ponieważ w kilku miejscach można zboczyć z czerwonego. Cała droga od Kasprowego do Świnicy wg. szlaku zajmuję dwie godziny. Pod szczytem zaczynają się elementy z użyciem łańcucha. Pamiętajmy, że to jest tylko dodatek służący do pomocy podczas wchodzenia, dla zapewnienia naszego bezpieczeństwa. widok ze szczytu jest wyjątkowy, chociaż we wrześniu o godzinie 11-12 niestety od południowego wschodu pada słońce, także widoczność nie jest taka fantastyczna, jednakże widok na tatry zachodnie jest znacznie lepsza.

trasa jest dość prosta na tym etapie, warto posiedzieć chwilę i nacieszyć się widokami, których jest sporo, momentami widać Rysy oraz jest możliwość zobaczenia Krywania - spory słowacki szczyt.

Większą trudność sprawia część Świnica - Zawrat. Podczas tej drogi głównie schodzimy w dół ze skał z użyciem łańcuchów, klamer. Jest momentami trudno, są ekspozycje. Czasem skały są tak płaskie, że nie można nigdzie położyć nogi, należy iść ostrożnie i pamiętać o ważnej zasadzie, jeden łańcuch - jedna osoba. Wiele osób pcha się do osób które obecnie schodzą z użyciem łańcucha, w przypadku wtargnięcia drugiej osoby, turysta schodzący może stracić równowagę, bądź może to mu przeszkodzić, niestety wiele osób na szlaku nie zna tych zasad i się pcha bądź szarpie łańcuchem podczas jego użycia. Warto wtedy ludziom zwrócić uwagę mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich osób.

Świnica - Zawrat wg szlaku to 50 min. Trasa ta sprawia najwięcej trudności podczas schodzenia, łańcuchy, klamry. Zawrat to przystanek z możliwością wejścia na szlak do Koziego Wierchu (jednokierunkowy). Lub można zejść do Doliny 5 Stawów (szlak łatwy, i trwa 1h 20 minut) bądź do Czarnego Stawu Gąsienicowego tzw. Zawratowym żlebem. Szlak ten jest trudny i ma wiele elementów z użyciem łańcuchów.

Schodząc niebieskim szlakiem pojawiają się fantastyczne malownicze krajobrazy naszej Doliny 5 Stawów, jest to niezwykłe przeżycie, warto usiąść pośród kosodrzewiny i napawać się tym widokiem, jeżeli jest sporo wolnego czasu... Szlak niebieski prowadzi przez łatwą drogą ułożoną kamieniami... w końcu dochodzimy do Schroniska. Obok jest Wodospad Siklawa, bardzo ładne miejsce, jednakże należy się kierować ziel. szlakiem - ok 15 minut od schroniska. W samym schronisku jest bardzo miła obsługa, znacznie niższe ceny jak w Murowańcu, a jedzeniem bardzo dobre.
Po odpoczynku w schronisku nie pozostaje nic innego jak zejść czarnym szlakiem wchodząc na zielony i spokojnie spacerem iść w kierunku drogi, wodogrzmotów Mickiewicza. Z tego miejsca idziemy - często już pod wieczór kiedy się zmierzcha asfaltową droga aż do Polany Palenicy skąd odjeżdżają prywatne busy, które zawiozą nas na Brzeziny, Kuźnice bądź Zakopane. Przejazd kosztuje 10 zł / osoby do Kuźnic.

Podsumowując jest to świetna trasa, bardzo malownicza. W okolicy Hali Gąsienicowej i Doliny 5 Stawów Świnica to najwyższy szczyt ze wspaniałym widokiem na Kościelec, Kozi Wierch i resztę granatów od strony wschodniej. Piękne panoramy, podczas tej wyprawy warto mieć dużo zasobów wody, apteczkę oraz numer telefonu do pogotowia GOPR - 601 100 300 Zawsze może się przydać!

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na zachodzie, Tatrzański Park Narodowy na południu i Łapsze Wyżne na wschodzie. Okolice Bukowiny Tatrzańskiej to popularny rejon narciarstwa zjazdowego i basenów termalnych. Znajduje się tu 9 kolei krzesełkowych i 45 wyciągów narciarskich, przy których działają liczne wypożyczalnie sprzętu, serwisy i szkółki narciarskie. 
Obszar ten znany jest także z licznych tras wspinaczkowych, szlaków turystycznych, gościnnych kwater, doskonałej kuchni regionalnej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Tatry Polskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy obejmuje Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich.Na terenie Tatr, na wyznaczonych do tego szlakach lub obszarach, można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo, taternictwo powierzchniowe i jaskiniowe.Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Dodatkowo zamieszczone zostały: plan Zakopanego (1:18500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, propozycje wycieczek z czasami przejść, opisy schronisk turystycznych, a także ciekawostki na temat stolicy gór polskich. Treść mapy była konsultowana z pracownikami TPN i MSiT Zakopane. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023

Tatrzański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatrzański Park Narodowy

Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Mapa zawiera także: plan Zakopanego (1:18'500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, mapę grzbietową Tatr Polskich oraz szereg panoram Tatr z opisanymi szczytami. Treść mapy była konsultowana z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2019

Tatry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry

Mapa Tatr polskich i Słowackich, na południu jej zasięg jest po Strbske Pleso. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe wraz z dokładnymi czasami przejść. Została ona zaktualizowana w terenie. Mapę wyświetlisz pozakupie w formie jednego z podkładów mapowych w aplikacji turystycznej Traseo. Rok wydania 2021

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie