category-icon

Tłusta i Ostra

15 km
5 h 11 min
1 km
Blatnica

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-05-31
Blatnica
category-icon
15 km
1095 m
1084 m
Łatwy
5 h 11 min
5/6
Dwa szczyty Wielkiej Fatry łatwo dostępne z miejscowości Blatnica. Mimo niepowalającej wysokości widoki są bardzo ładne a wejście taż interesujące. Są odcinki ubezpieczone łańcuchami trochę trzeba się powspinać i jest okazja zwiedzenia jaskini. Przydaje się latarka. Z Bezpłatnego parkingu szlakiem żółtym dnem Doliny Gaderskiej aż do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim na Tlstą. Szlak niebieski prowadzi Doliną Wapienną wśród bajkowej scenerii tworzonej przez wapienne skały bardzo ciekawie wyrzeźbione przez wodę. W jednej ze skał jaskinia Mażarna przewidziana do zwiedzania. Można ją zwiedzać ale lepiej użyć latarki mimo że za głęboko się nie wchodzi. W kilku miejscach na szlaku zamontowane są łańcuchy pomagające w wejściu. Jeżeli jest sucho to moim zdaniem nie są one za bardzo przydatne. Z Tłustej szlakiem zielonym i żółtym na Ostrą. Też trzeba się parę metrów powspinać i przejść przez okno skalne. Powrót w dalszym ciągu żółtym szlakiem do węzła szlaków Murań a dalej niebieskim doliną Konsky dol do auta. Gorąco polecam. Podejścia dość strome ale widoki to rekompensują.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielka Fatra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielka Fatra

Wielka Fatra to pasmo górskie w Karpatach Zachodnich na Slowacji. Leży między Małą Fatrą a Tatrami Niżnymi. Długość pasma wynosi około 40 km. Wielka Fatra porównywana bywa do polskich Bieszczadów, ogromne grzbietowe hale pasterskie przypominają bowiem połoniny. Hal tych jednak jest więcej niż w polskich Bieszczadach, a gołe, granitowe szczyty, przeplatane wapienno-dolomitowymi kopcami, pocięte głębokimi dolinami odróżniają ją wyraźnie od Bieszczadów. Lasy porastające stoki to głównie lasy świerkowe. Przede wszystkim jednak Wielka Fatra odróżnia się dzikością. Mimo że dolinami biegną dobre drogi, turystyczny ruch jest tutaj niewielki, a baza noclegowa słabo rozbudowana. Wielka Fatra posiada gęstą sieć szlaków turystycznych. Na wielu z nich można całymi dniami spotkać tylko nielicznych turystów. Grzbiety Wielkiej Fatry są długie, można nimi wędrować nawet dziesiątki kilometrów bez schodzenia do dolin. Mimo zwartości, są przy tym zróżnicowane. Dzięki grzbietowym halom rozciągają się z nich rozlegle widoki obejmujące nie tylko szczyty Wielkiej Fatry, ale także Niżne Tatry, Góry Choczańskie, Tatry, Góry Kremnickie, Rudawy Weporskie i Beskidy.

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020