category-icon

Tour de Kaszuby

92 km
434819 h 39 min
285 m
Polska, pomorskie, powiat chojnicki

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-08-09
Polska, pomorskie, powiat chojnicki
category-icon
92 km
285 m
96 m
Średni
434819 h 39 min
4.8/6
Ze względu na małą ilość ścieżek rowerowych w powiecie kościerskim, spędzając od wielu lat wakacje w Borsku jestem zmuszony samodzielnie szukać dojazdów do Kaszubskiej Marszruty. Oczywiście staram się unikać ruchliwych asfaltów... Tym razem zdecydowałem się pojechać wzdłuż lotniska do stacji PKP Bąk i dalej całkiem nieźle utwardzonym i oznaczonym leśnym duktem (nikt tu nie myślał o rowerzystach, raczej to efekt prac leśnych) do Leśnej Huty. Po drodze mijamy naprawdę kilka bardzo urokliwych przyrodniczo miejsc. Stamtąd szybkim, krótkim łącznikiem do mało uczęszczanej drogi Wieck - Odry. Oczywiście w Odrach można skręcić do rezerwatu "Kamienne Kręgi". Trochę obawiałem się drogi Odry - Czersk, ale miło się zdziwiłem. Minęło mnie może 10 samochodów. W Czersku krótki postój na rynku i dalej już wzdłuż Marszruty przez Gutowiec do Rytla. W międzyczasie można odbić do Fojutowa by zobaczyć akwedukt. Z Rytla dwa dwa kilometry po płytach "Yomb", które dają się nadgarstkom we znaki, ale bez przesady. Wzdłuż tej trasy i dalej w kierunku Męcikał - Struga cały czas oglądamy smutne pozostałości po wichurze sprzed dwóch lat... Oczywiście w porze obiadowej można zatrzymać się w restauracji przy hodowli pstrąga w Zaporze. Dalej asfalt doprowadzi nas z powrotem do Marszruty w okolicach Męcikału. Wstępnie planowałem pojechać do Brus, ale zdecydowałem się wypróbować nową drogę w kierunku Kosobud. Jeśli nie mamy potrzeb kulinarnych w Brusach to strzał w dziesiątkę. W Kosobudach mamy kilka możliwości. Pojechałem w kierunku Brody, ale zaraz po tym, jak kończy się droga utwardzona skręciłem w leśną drogę w kierunku Małego Gliśna. Stamtąd dość wymagającą (piaszczystą) drogą w kierunku Wiela (tu padła mi bateria w telefonie :-). Być może lepszym pomysłem byłaby trasa Brusy - Małe Gliśno - Lubnia. Z Wiela "już na twardo" do Borska. Jeśli chodzi o przewyższenia to nie jest wymagająca trasa. Aczkolwiek w sumie prawie 95 kilometrów to już trochę ;-).

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wda - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wda - część północna

Mapa przedstawia szlak kajakowy rzeką Wdą od miejscowości Śluza do Klanin. Na mapie zaznaczono kilometraż rzeki oraz obiekty istotne dla kajakarza takie jak miejsca niebezpieczne, przeszkody na trasie spływu, pola biwakowe. Mapa jest zorientowana zgodnie z kierunkiem płynięcia.

Brda - cz. północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Brda - cz. północna

Mapa Brda przedstawia szlak kajakowy rzeką Brdą, od Nowej Brdy do Tucholskiego PK. Na mapie zaznaczono kilometraż rzeki oraz obiekty istotne dla kajakarza takie jak miejsca niebezpieczne, przeszkody na trasie spływu, pola biwakowe.

Mapa jest zorientowana zgodnie z kierunkiem płynięcia.

Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy

Mapa Parków Krajobrazowych Wdzydzkiego i Zaborskiego. Na mapie zaznaczono przebieg szlaków pieszych, rowerowych, konnych i kajakowych. Przy szlakach uwzględniono kilometraż. Na mapie znajdziemy położenie punktów noclegowych i gastronomicznych. Rok wydania: 2020

Tucholski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tucholski Park Krajobrazowy

Mapa "Tucholski Park Krajobrazowy" obejmuje swym zasięgiem olbrzymi kompleks leśny pomiędzy Czerskiem, Tucholą a autostradą A1. Doskonale nadaje się na piesze i rowerowe wędrówki po tych interesujących terenach. Możemy tu odkryć m.in. akwedukt w Fojutowie, dawny gród w Raciążu, czy odbyć arcyciekawą wędrówkę wzdłuż przepięknej Brdy.

Nadleśnictwo Lipusz
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Nadleśnictwo Lipusz

Publikacja z serii map "leśnych" Wydawnictwa Eko-Kapio. Nadleśnictwo zadbało o to, żeby przy tym stopniu szczegółowości (skala 1:50 000) umieścić na mapie wszelkie możliwe trasy turystyczne (szlaki piesze, rowerowe, Nordic Walking, kajakowe), które stanowią świetną inspirację do wyruszenia na wędrówkę. Ponadto zaznaczono liczne ciekawostki turystyczno-krajoznawcze, np. widoczne nasypy po budowanej i nieukończonej autostradzie "Berlince" oraz granica polsko-niemiecka z 1939 r.

Wydanie 1, 2017

Ziemia Bytowska - cz. wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Bytowska - cz. wschodnia

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Powiatu Bytowskiego. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, gastronomie, granice obszarów chronionych. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 10 m. 

Rok wydania: 2018