Święta wielkanocne mają to do siebie, że upamiętniają zwycięstwo życia nad śmiercią czyli zmartwychwstanie Chrystusa. W tym przypadku trudno było mówić o radości...
Wyprawa rowerowa, jaka odbyła się w wielkanocną, piękną, słoneczną niedzielę, była poświęcona tragicznie zmarłym górnikom w czeskiej kopalni w Stonavie.
Swoją wyprawę rozpocząłem jadąc główną drogą z Landeka w kierunku Skoczowa, by tam skierować się pieknymi pagórkowatymi i widokowymi terenami w stronę Dębowca, gdzie chwilę się zatrzymałem przy tamtejszej tężni solankowej. Widokowe tereny towarzyszyły mi też na trasie z Dębowca przez Kończyce Wielkie do zabudowań byłej kopalni "Morcinek" w Kaczycach. To co tam zastałem mocno mnie zszokowało. Część budynków ulega degradacji i jest rozkradana oraz panuje tam spory bałagan. Jedynie co to można to polecić amatorom zwiedzania takich, opuszczonych obiektów czyli urban exploration zwanym też urbex.
Z terenu kopalni pojechałem do czeskiej Karviny. Tam zszkowało mnie to, że w tak wielkie święto jak Wielkanoc są otwarte hipermarkety, ale już w Poniedziałek Wielkanocny są zamknięte ! Czechy to jeden z najbardziej zlaicyzowanych krajów.
Na teren kopalni w Stonavie dotarłem chwilę później.
Katastrofa górniczaiała miejsce 20 grudnia 2018 o godzinie 17:16, w kopalni ČSM-Północ w czeskiej Stonawie, w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim, zrzeszonej w OKD w Karwinie. W jej wyniku zginęło 13 górników (12 Polaków i 1 Czech), a 10 zostało rannych. Przyczyną katastrofy był wybuch metanu na poziomie 800 metrów pod ziemią. Była to druga co do skali katastrofa górnicza w Czechach od 1990 roku.
Kiedy tam przebywałem widziałem ludzi czekających przez wejściem do budynku, przez którym nadal palily się znicze oraz na drzwiach umieszczono napisany po polsku tekst modlitwy. W tym momencie na dół zaczynali zjeżdżać ratownicy by wyciągnąć ciała zabitych górników. Smutne wydarzenia poruszyły Czechów i Polaków. Po zapaleniu znicza, udałem się w stronę Jeziora Cierlicko w Olbachcicach.
Jezioro to położone jest w malowniczej dolinie i utworzone na potoku Stonavka, znajduje się tam m.in. pole namiotowe i kąpielisko z miejscami do rekreacji. Znajduje się tam też elekrownia. Na tamie tego jeziora chwilę odpoczywałem bowiem teren jest tam wymagający z powodu licznych ale widokowych pagórków.
Tak samo wygląda trasa w kierunku Cieszyna, ktorą później jechałem napotykając na trasie schron sprzed II wojny światowej w okolicy Kocobędza oraz rekonstrukcję dawnej osady słowiańskiej podobnej do polskiego Biskupina czy też osady "Białogród" w Strumieniu.
Widokowa i dość mocno pagórkowata trasa była z Cieszyna do Landeka. To żółty szlak rowerowy Euroregionu Śląsk Cieszyński. Szlak ten rozpoczyna się na Moście Przyjaźni w Cieszynie a kończy w lesie przy głównej drodze między Chybiem a Landekiem. Trasa ogólnie jest bardzo atrakcyjna widokowo, ale też wymagająca. W Zamarskach prowadzi tuż obok drewnianego zabytkowego kościoła z 1731 roku, a potem jest solidny podjazd...Już kiedyś przejechałem trasę tego szlaku i pamiętałem, że jest wymagająca. Dla tych, którzy chcą ją przejechać w całości polecam też zabrać ze sobą mapkę tego szlaku, bowiem w rejonie miasta Cieszyna ktoś (wandal) zwinął oznakowanie...
Z Landeka już mam blisko do domu i tym samym licznik pokazał 122 km. Rajza była w super pogodzie, przez co widoki też były super !!!
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Cieszyn i okolice
Mapa Cieszyna w skali 1:25 000 – jak mapa sztabowa - obejmuje miasta: Cieszyn, Skoczów, Trinec, Ustroń. Są tu wszystkie szlaki z podaniem ich długości i czasami przejść. Mapa jest zaktualizowana w terenie.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice
Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski
Mapa Beskidu Śląskiego obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków (Czechy) na zachodzie. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i gęsto zaludnione. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Na odwrocie znajduje się obszerny informator krajoznawczo-turystyczny, zawierający podstawowe informacje o regionie. Opis wzbogacony jest kolorowymi zdjęciami. Dodatkowo znajdują się tu plany centrów miast: Bielsko-Biała, Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń, Wisła. Mapa polecana jest do uprawiania różnych form turystyki, jak również dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice
Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.
Rok wydania: 2016/2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice
Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski i Beskid Żywiecki
Praktyczna mapa turystyczna Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Obejmuje swym zasięgiem tereny od Makowa Podhalańskiego na wschodzie po Skoczów na zachodzie oraz od Bielska-Białej na północy po czeskie i słowackie pogranicze na południu. Mapa zawiera aktualne informacje turystyczne i topograficzne tych terenów - siatkę szlaków turystycznych (długość odcinków, czasy przejścia, przewyższenia), infrastrukturę (noclegi, punkty gastronomiczne i inne), wszelkie atrakcje - wyciągi, zabytki, kąpieliska. Rok wydania: 2023