category-icon

Trasa do wsi Ossów miejsca sławnej bitwy w 1920 r. pod W-wą.

48 km
0 m
Warszawa

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-06-03
Warszawa
category-icon
48 km
0 m
0 m
Łatwy
4.6/6
Trasa rowerowa do historycznego miejsca jakim była bitwa z bolszewikami w dniach 14-15 lipca 1920 r. na polach wsi Ossów koło Warszawy. Na tych terenach zginęło około 300 ochotników z Warszawy, głównie młodzież w wieku akademickim oraz sławny ksiądz Ignacy Skorupka, nieszczęśliwie już podczas pierwszego ataku od strzału w głowę. Ciało księdza zostało sponiewierane przez dzicz bolszewicką, wielokrotnie po kłutą bagnetami. Jednak ciało księdza podczas następnego ataku znaleziono i zniesiono na tyły frontu. Od ulicy Matarewicza (porucznik dowódca batalionu piechoty w którym kapelanem był ów ksiądz, też poległ w tej bitwie) wiedzie droga na teren byłego poligonu artyleryjskiego (za rzeką Długą) gdzie została jeszcze przed II wojną światową wybudowana ładna kaplica po wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej oraz cmentarz (mogiła zbiorowa) około 96 poległych na polach tejże wsi. Pozostali polegli zostali pochowani w Radzyminie a ksiądz Skorupko został pochowany przez rodzinę w grobie na Starych Powązkach w Warszawie.
1. początek trasy z Dolnego Mokotowa skrzyżowanie ulic Dolna, Chełmska, Belwederska i Sobieskiego. Jedziemy ul. Chełmska do Czerniakowskiej, w prawo.
2. Jedziemy ścieżką rowerową (na Siekierkach) wzdłuż Trasy Siekierkowskiej, most na Wiśle aż do ul. Ostrobramska, w prawo do ronda Mościckiego.
3. Następnie jedziemy ścieżką wzdłuż ul. Marsa a następnie skręcamy na lewo do ul. Żołnierska
4. Jedziemy ścieżka wzdłuż ul. Żołnierska aż do ul. Bankowa (Zielonka) w którą skręcamy w prawo. Bardzo zniszczona nawierzchnia.
5. Po około 200 m zwiedzamy pomnik pomordowanych harcerzy ROTA przez Niemców w 1939 r. za to, że powywieszali ulotki z treścią Roty M. Konopnickiej na murach
6. Następnie jedziemy cały czas Bankową poprzez stację kolejową Zielonka Bankowa do ul. Wojska Polskiego i nią prosto (ścieżka rowerowa) do ul. Prymasa Wyszyńskiego a następnie ul. Kolejową do torów kolejowych (przed tunelem idziemy pieszo do ul. Słowackiego na prawo). Jak jestem w mieście to muszę zaliczyć albo ratusz albo główną stację kolejową.
7. Następnie ulicami Słowackiego, ścieżką koło rzeki Długa, skręt w lewo w ul. Turowska, skręt w prawo do ulicy Ossowska, Hubala, skręt w lewo Poniatowskiego (Kobyłka), skręt w prawo w ul. gen. Dąbrowskiego do drogi 634.
8. Przejeżdżamy drogę 634 i wjeżdżamy do wsi Turów ul. Hallera a następnie ul. Matarewicza (wieś Ossów). Tą drogą (około 1 km po minięciu szkoły podstawowej), po lewej stronie dojedziemy do miejsca śmierci księdza Ig. Skorupka (pomnik).
9. Następnie cofamy się ten 1 km i dojeżdżamy do kaplicy i zbiorowej mogiły 96 poległych, wjazd znajduje się około 200 m za wspomnianą szkołą im. Bitwy Warszawskiej 1920. Wstęp wolny.
10. Po zwiedzeniu cmentarza można odpocząć nad rzeką Długą lub stawami. Następnie drogą wzdłuż kaplicy jedziemy w głąb lasu a następnie skręcamy w drogę pożarową nr 42 (na prawo).
11. Wzdłuż drogi pożarowej można zwiedzić po drodze bunkry z 1939 r. Tą drogą dojedziemy do ul. Prymasa Wyszyńskiego w Zielonce a nią do ul. Wojska Polskiego. Tą ulicą wracamy tak jak wcześniej tylko w odwrotnym kierunku.
Wycieczka w większości po ścieżkach rowerowych i drogach osiedlowych.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Południowe okolice Warszawy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Południowe okolice Warszawy

Mapa południowych okolic Warszawy w skali 1:50 000, na mapie przedstawiono obszar od śródmieścia Warszawy na północy, po Grójec na południu. Na zachodzie zasięg mapy wyznaczają Ożarów Mazowiecki i Pruszków, na wschodzie - Garwolin. Na mapie znajdziemy szlaki piesze i rowerowe oraz rezerwaty w okolicach Piaseczna, Pruszkowa, Józefowa, Konstancina-Jeziornej, Otwocka, Karczewa, Mińska Mazowieckiego, Góry Kalwarii.

Zawarto tu w całości Chojnowski Park Krajobrazowy i Mazowiecki Park Krajobrazowy. Rok wydania 2024

 

 

 

Miejscowości na trasie