category-icon

Trasa dookoła Legnicy

102 km
112 m
Polska, dolnośląskie, Legnica

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-05-11
Polska, dolnośląskie, Legnica
category-icon
102 km
112 m
111 m
Średni
2.2/6
Jest to fajna trasa dookoła Legnicy. Odległość od samego miasta nie przekracza nigdy 20km, więc zawsze szybko można wrócić.
Trasa jest urozmaicona i po drodze mija się wiele ciekawych miejsc, a co ważniejsze, masa wspaniałych widoków na wszystko dookoła. Można powiedzieć, że przy dobrej pogodzie widać prawie każdy kraniec województwa. Śnieżka na południu i jak dobrze pójdzie to szyby kopalni KGHM na północy w okolicach Rudnej i Polkowic. Mija się początkowo jeziora Koskowickie i Kunickie, na które to widok ze wzgórz jest bardzo ładny. Kierując się następnie na stary komin cegielni w Jaśkowicach Legnickich uderzamy na wschód by skręcić na drogę do Jawora. Tam punktem orientacyjnym będzie wysoki i biały kościół we wsi Mierczyce. W okolicach Mierczyc przy drodze możemy natknąć się na węże wylegujące się w słońcu. Przed Jaworem patrząc w lewo w stronę Legnicy przy dobrej pogodzie widzimy całe miasto i bloki na osiedlu oraz wszystkie legnickie wieże kościołów. Kolejny cel to Jawor i wysoki komin byłej cukrowni. Mijamy go by okrążyć zbiornik Słup, który jest zbiornikiem wody pitnej dla Legnicy. Gdy się nie zagapimy zobaczymy samotny wiatrak we wsi o tej samej nazwie. Następnie bardziej męcząca część podróży. Jedziemy zboczami pogórza Kaczawskiego aż do Złotoryi. Trasa jest pofalowana, jest dużo podjazdów ale i sporo zjazdów. Malownicze okolice wynagradzają jednaj wszystko. We wsi Sichów na skrzyżowaniu obok sklepu spożywczego, przy którym zwykle zatrzymuje się by łyknąć płynów co nieco, można podziwiać mały wagonik górniczy, który jest pamiątką po wydobywanym w okolicy uranie. Następnie ostry zjazd w dół zapewnia nam masę wiatru we włosach oraz widok na rzekę Kaczawę płynącą jakby w wąwozie. Zbliżając się do Złotoryi można zauważyć zwiększoną liczbę orłów bądź Myszołowów w okolicy :) Mijając Złotoryję czeka nas ostry podjazd pod górkę za stawami rybnymi. Gdy już jednak wespniemy się, po naszej lewej stronie mamy widok na farmę wiatraków, a gdy pogoda jest dobra, nawet na dwie farmy wiatraków oraz co najważniejsze - szczyt góry Grodziec, na której znajduje się pałacyk koło wsi Zagrodno. Droga w stronę Chojnowa jest już spokojna o ile mamy jeszcze siły. Droga powrotna wiedzie pomniejszymi wioskami, gdyż droga z Chojnowa do Legnicy jest dość niebezpieczna. Spokojniej podziwiać wijącą się od wsi Niedźwiedzice rzekę Skorę, która to wpada do Czarnej Wody, która to z kolei w Legnicy wpada do Kaczawy. Końcówka trasy o ile nie jest już pod wiatr, jest bardzo rekreacyjna ,a gdzieniegdzie występujące lasy, będące początkiem Borów Dolnośląskich , i ich cień, ochładzają nas i dodają otuchy bo dom już niedaleko. Po deszczu lasy pięknie pachną, szczególnie w lipcu i sierpniu :)

Polecam tą trasę dla ludzi, którzy chcą się dobrze zmęczyć a jednocześnie mieć dużo satysfakcji z siebie i z trasy :)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry i Pogórze Kaczawskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry i Pogórze Kaczawskie

Mapa Gór i Pogórza Kaczawskiego zawiera aktualny przebieg szlaków rowerowych i pieszych z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami turystycznymi. Swoim zasięgiem obejmuje obszar zamknięty przez Legnicę na północy i Jelenią Górę na południu. Przedstawia także teren Parku Krajobrazowego Doliny Boru oraz Parku Krajobrazowego Chełmy.

Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich

Aktualizowana w terenie mapa Krainy Łęgów Odrzańskiech obejmuje obszar od Wrocławia do Głogowa. Osią mapy jest rzeka Odra. Na mapie umieszczono aktualne szlaki piesze i rowerowe.

Bory Dolnośląskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Dolnośląskie

Mapa Borów Dolnośląskich swoim zasięgiem obejmuje obszar samych Borów, Dolne Łużyce (także z częścią niemiecką) oraz Przemkowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Łuku Mużakowa. Wschodnią granicę mapy wyznaczają Głogów i Chojnów.

Dolnośląska Kraina Rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolnośląska Kraina Rowerowa

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Szczególnie zostały uwypuklone drogi rowerowe istniejące, w budowie i planowane. Mapa zawiera atrakcje turystyczne, przyrodnicze i bazę noclegową. Dodatkowo zostały zaznaczone miejsca przyjazne rowerzystom. Część opisowa zilustrowana fotografiami, obejmuje obszar mapy w podziale na regiony, wybrane szlaki rowerowe oraz krótką charakterystykę miejsc przyjaznych rowerzystom.

 

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie