Trasa rowerowa "Dookoła Gminy Susiec" zbudowana jest na bazie trasy Nr 10 Gminy Susiec przedstawianej w przewodnikach i mapach z cyklu "Rowerem po Roztoczu". W tej trasie usunięto najtrudniejsze odcinki i aktualny przebieg wygląda następująco:
•0 km; Stacja PKP w Suścu. Jadąc ul. Leśną przecinamy ul. Tomaszowską, następnie rowerową ścieżką jedziemy na południe do parkingu w Rebizantach.
•3,2 km; Za mostem na rz. Tanew skręcamy w lewo w kierunku Huty Szumy. (Dla chętnych, którzy chcą zobaczyć Szumy - wodospady w Rezerwacie nad Tanwią, należy najpierw odbić w prawo ok. 800 m). Po powrocie na miejsce, jedziemy przez miejscowość Huta Szumy. Asfaltowa droga przecina rzekę Tanew i doprowadza do miejscowości Paary.
•10 km; Po dojechaniu do Paar skręcamy w prawo do miejscowości Narol Wieś.
•16 km; Na wschodnim końcu Wsi Narol w skręcamy lewo, obok Pałacu Łosiów w kierunku Podlesiny.
•20,6 km; Po przejechaniu torów PKP w Podlesinie skręcamy w lewo i poruszamy się Szlakiem Green Velo najpierw po bitej drodze do miejscowości Maziły, następnie asfaltową do Łosińca. W Łosińcu koło świetlicy skręcamy w prawo gdzie stoi wiata - Punkt Obsługi Rowerów.
•26 km; Przecinamy ruchliwą drogę relacji Tomaszów Lub. Susiec i jedziemy przez Łosiniec gdzie możemy obejrzeć zabytkową cerkiew oraz cmentarz wojenny z II Wojny Światowej.
•27,2km; Na końcu Łosińca Szlak Green Velo odbija w lewo, a my jedziemy na wprost do miejscowości Zawadki. Przed miejscowością stoi tablica informująca o pobliskim obelisku poświęconym Józefowi Piłsudskiemu.
•31,4 km; W środku kolejnej miejscowości Kunki odbijamy w prawo do Łasoch.
•32,4 km; W Łasochach dojeżdżamy do wojewódzkiej drogi relacji Tomaszów Lub.- Józefów. Ze względu na duży ruch jeszcze przed szosą skręcamy lewo, w gruntową drogą. Wygodna droga kończy się i na prostym odcinku wojewódzkiej drogi należy przejść na drugą stronę. Niestety jest tu krótki, ale zarośnięty odcinek drogi. Po dotarciu do lasu napotykamy gruntową drogę, skręcającą w prawo, na północ, która brzegiem lasu wyprowadza nas na szosę do Łuszczacza.
•34,8 km; Na początku Łuszczacza widzimy Kościół, a na wzniesieniu w oddali najwyższe wzniesie Roztocza Środkowe - Wapielnię. Zjeżdżając z góry możemy skręcić w prawo by obejrzeć Wapielnię. Na dole wsi droga asfaltowa skręca w lewo i prowadzi do miejscowości Róża.
•37,2 km; Przed pomnikiem poświęconym pomordowanym żołnierzom i mieszkańcom skręcamy w lewo. Polną drogą, pomiędzy budynkami wyjeżdżamy na szczyt wzniesienia. Tu skręcamy w prawo by dotrzeć do małego przysiołka wsi Róża.
•38,7km; Za ostatnimi budynkami Róży skręcamy w lewo. Gruntowa droga zmienia się w szutrową i docieramy do Ciotuszy Nowej.
•40,1 km; Ponownie przejeżdżamy przez wojewódzką drogę i obok kościoła udajemy się prosto w górę. Na szczycie droga asfaltowa kończy się. Zjeżdżamy w dół i po dotarciu do lasu skręcamy w prawo.
•43,7 km; Obok kilku zabudowań dojeżdżamy do drogi z betonowych płyt i skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do Majdanu Sopockiego Pierwszego. W środku wsi skręcamy w prawo i zaraz za mostem koło parkingu skręcamy w lewo na deptak z brukowej kostki.
•45 km ; Jedziemy chodnikiem przy plaży, obok molo i kościoła, po czym dojeżdżamy do parkingu przy zaporze zalewu. Z parkingu Zielonym Szlakiem Rowerowym Ziemi Józefowskiej, jedziemy wzdłuż rzeki Sopot do torów PKP. Zjeżdżamy w dół i pod mostem kolejowym wyjeżdżamy na drogę w miejscowości Nowiny.
•48,3 km; Ok. 200 m za świetlicą OSP w Nowinach zaglądamy na ciekawe wodospady na rz. Sopot. Za Nowinami jadąc na powrót zielonym szlakiem docieramy do Rezerwatu Czartowe Pole.
•50 km; Z Czartowego Pola jedziemy ok 1,5 km Szlakiem Green Velo na wschód, gdzie napotykamy skrzyżowanie z odbiciem w prawo gdzie winniśmy wjechać.
•51,6km; W tym miejscu należy wspomnieć, że 100 m za skrzyżowaniem można wstąpić do kamieniołomu w Nowinach i zobaczyć Miejsca Pamięci Narodowej w Błudku. Po powrocie do skrzyżowania podążamy pominiętą asfaltową drogą, z zielonymi znakami na południe do Borowych Młynów.
•58,7km; Na drodze znajduje się zagadkowy rozjazd z zielonymi znakami w dwa kierunki. My wybieramy lewy, stanowiący krótką odnogę szlaku prowadzącą tylko do rzeki Tanew. (prawa-główna prowadzi do Józefowa).
•61,8 km; Po dotarciu do Borowych Młynów i rzeki wracamy ok. 500 m i za zabudowaniami skręcamy w prawo w niebieski szlak rowerowy prowadzący do Suśca. Droga najpierw gruntowa, potem szutrowa i na końcu asfaltowa o długości 11 km wyprowadza nas koło kościoła na ul. Tomaszowską. Stąd po 1km dojeżdżamy do miejsca startu.
•Stacja PKP (74,8km).
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze
Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej atrakcyjności turystycznej, m.in. Zamość, Józefów, Tomaszów Lubelski. Mapa Roztocza przedstawia szlaki, zabytki, informacje ważne dla turystów. Rok wydania 2023
Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i niezbyt rozpoznawalny region, a w tym takie „miejscówki”, jak: Lubaczów, Oleszyce, Horyniec-Zdrój, Narol, Ruda Różaniecka i inne. Znajdziemy tu wiele pamiątek w postaci cerkwi (w większości w stanie ruin) i opuszczonych cmentarzy greckokatolickich. Odszukiwanie tych miejsc w terenie, olbrzymie kompleksy leśne i rzadka zabudowa wsi (co przekłada się na niewielki ruch samochodowy), stwarzają doskonale warunki do uprawienia turystyki rowerowej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerem po Roztoczu
"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo przyrodnicze. Mapa "Rowerem po Roztoczu" powstała przy współpracy gmin z tego obszaru: Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Narol, Horyniec Zdrój, Bełżec, Lubycza Królewska i Cieszanów.
Zapraszamy na rowerową podróż przez ten niezwykły zakątek, do zwiedzania atrakcji i odkrywania tajemnic Roztocza!