category-icon

Trasa wzdłuż Nysy Kłodzkiej

11 km
1 h 15 min
129 m
Polska, opolskie, Nysa

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-08-01
Polska, opolskie, Nysa
category-icon
11 km
129 m
135 m
1 h 15 min
4.9/6
Początek trasy rozpoczynamy na skrzyżowaniu ulic Sudeckiej i Kasprowicza w Nysie. Trasa długości 11,5 km nadaje się zarówno do biegania, jak również na rower lub spacer pieszy. Trasa jest płaska prowadzi głównie wzdłuż rzeki Nysa Kłodzka. Ze skrzyżowania kierujemy się ul. Kasprowicza w kierunku parku miejskiego, następnie Aleją Duńczyków na Stawie Łódkowym zwanym także Stawem Sekuta. Jest to miejsce spotkań nyskich biegaczy, którzy w każdy weekend prowadzą akcje pod nazwą Nysa Biega. Alejką wzdłuż stawu zmierzamy w kierunku Fortu Wodnego. Fort Blockhauzschanze , znany obecnie jako Fort nad Bielawką, Fort Blockhaus lub Fort Wodny zbudowany został przez Austriaków w 1741 r. tuż przed oblężeniem i zdobyciem Nysy przez Prusaków. Obecnie na terenie fortu odbywają się różnego rodzaju koncerty i imprezy plenerowe. Od fortu biegniemy dalej ścieżką wzdłuż kanału wodnego do tzw. tamy wojskowej, która kiedyś należała do terenów wojskowych. Od tamy woskowej poruszamy się nadal wzdłuż rzeki Nysa Kłodzka. Tutaj rozpoczyna się ścieżka ornitologiczna, na której umieszczone są tablice informacyjne z opisami ptaków, które można spotkać w tym rejonie. Ścieżka kończy się przy moście Kościuszki. My poruszamy się dalej prosto wzdłuż rzeki mijając elektrownie wodną a następnie most Bema. Dalej biegniemy ulicą Mazowiecką skręcając w lewo na most kolejowy. Na drugiej stronie rzeki skręcamy w lewo i poruszamy się kolejno ulicą Wojska Polskiego, most Bema, ścieżką na wale na Szlaku Chrobrego . Mijając most Kościuszki skręcamy w prawo i dalej ulicą Ujejskiego, następnie skręcamy w lewo w ulicę Saperską, gdzie po drodze mijamy kąpielisko miejskie. Biegniemy dalej do tamy Jeziora Nyskiego. Po minięciu tamy skręcamy w lewo schodkami w dół a następnie drogą wzdłuż rzeki do parku miejskiego. Po przekroczeniu ul. Powstańców Śląskich ścieżką w parku przebiegamy obok Stawu Łabędziego, następnie Stawu Sekuta zmierzając do miejsca startu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Prudnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Prudnik i okolice

Mapa Prudnika i okolic obejmuje obszar od Nysy i Krapkowic do Głuchołaz i Města Albrechtickiego. Naniesiono wszystkie trasy rowerowe, szlaki piesze i konne. Podano ich długość a przy szlakach pieszych również czasy przejść. We wszystkich miejscowościach podano nazwy ulic. Na mapie użyta jest siatka geograficzna, opisana co 1 minutę (szerokość geograficzna) i 2 minuty (długość geograficzna). W formie drukowanej mapa wydana została w nakładzie 1000 egzemplarzy jako limitowana seria.

Jesioniki i Góry Złote
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki i Góry Złote

Mapa przedstawia dwa niewielkie pod względem wysokości pasma górskie Sudetów rozciągające się na granicy Polski i Czech, na pograniczu Moraw i Śląska. W Jesionikach najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) znajdujący się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, stanowiący jednocześnie najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie ustawiona jest charakterystyczna wieża telewizyjna przypominająca kształtem rakietę kosmiczną. Wierzchołek jest dobrze widoczny z wielu punktów widokowych oraz wyższych miejsc w promieniu nawet kilkuset kilometrów, nie tylko Czech, ale również południowo zachodnich województw: opolskiego czy dolnośląskiego. Góry Złote to jedno z najdłuższym pasm Sudetów, rozciągające się z Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiej. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione i bardzo atrakcyjne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Najsłynniejszą atrakcją regionu jest dawna podziemna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku.

Przedgórze Sudeckie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Przedgórze Sudeckie

Na mapie Przedgórza Sudeckiego zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia. Zaznaczono wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Ziemia Nyska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Nyska

Mapa Ziemi Nyskiej obejmuje miasto Nysa wraz z sąsiednimi gminami. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, łącznie z kilometrażem, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. Na mapie zaznaczono przebieg Szlaku Czarownic oraz Szlaku św. Jakuba.

Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze, stacje ładowania e-bików, wiaty wypoczynkowe,serwisy rowerowe, punkty dostępowe). 

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Miejscowości na trasie