Świdnica – Zagórze Śląskie – Wałbrzych ( Zamek Książ ) - Świebodzice – Dobromierz – Bolków ( Zamek Bolków ) - Świny ( Zamek Świny ) - Jawor ( zamek ) - Rogoźnica – Strzegom – Świdnica
Naszą trasę rozpoczynamy w Świdnicy, dawnej stolicy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, gdzie również stał zamek, jednak do dzisiaj zachował się tylko bogato zdobiony portal i piwnice. Na miejscu świdnickiego zamku ( ul. Zamkowa ) znajduje się obecnie Kościół Zielonoświątkowy. Natomiast rekonstrukcje wyglądu zamku można obejrzeć na makiecie średniowiecznego miasta w Muzeum Dawnego Kupiectwa ( Rynek 37 ).
Ze Świdnicy udajemy się do położonego w odległości 15 km Zagórza Śląskiego, gdzie na górującej nad jeziorem Bystrzyckim górze Choina wznosi się bryła Zamku Grodno, zachowana w formie trwałej ruiny. Budowla pochodzi najprawdopodobniej z końca XIII w. I w wiekach późniejszych była wielokrotnie przebudowywana. Ciekawostkę stanowi dekorowany budynek bramny, ozdobiony dekoracją sgraffitową przedstawiającą dwa lwy broniące wejścia. Wewnątrz budynku możemy podziwiać różne wystawy, a także szkielet księżniczki Małgorzaty uwięzionej w lochu przez swego ojca. Warte polecenia jest wejście na wieżę zamkową, skąd rozpościera się panorama okolicy z Jeziorem Bystrzyckim.
Po zwiedzeniu Zamku Grodno udajemy się przez Jugowice i Jedlinę Zdrój do położonego między Wałbrzychem a Świebodzicami Zamku Książ, który swoją wielkością ustępuje tylko zamkowi w Malborku i krakowskiemu Wawelowi. Wybudowany w XIII wieku przez księcia świdnickiego Bolka I zamek swój największy rozkwit zawdzięcza bogatemu i wpływowemu rodowi Hochbergów, którzy nadali mu obecny, przepyszny wygląd. Podczas II Wojny Światowej hitlerowcy skonfiskowali zamek, a w skale pod nim zaczęli drążyć tunele. Prace te miały na celu przekształcenie zamku w kolejną kwaterę główną Hitlera. Dziś Książ słynie m.in. z Sali Maksymiliana, Salonu Chińskiego, Sali Rycerskiej oraz 12 tarasów.
Z Książa udajemy się przez Świebodzice i Dobromierz do Bolkowa, gdzie na wysokim wzgórzu nad miastem góruje pochodząca z XIII wieku jedna z największych warowni książąt świdnicko-jaworskich. Najciekawszą częścią zamku jest 25 metrowej wysokości wieża z dziobem, w której dolnej części znajduje się dawny loch głodowy. Dziś w zamku mieści się niewielkie muzeum, a w lipcu każdego roku odbywa się tutaj festiwal gotyckiego rocka – Castle Party.
Z Bolkowa udajmy się drogą numer 3 do pobliskiej miejscowości Świny, w której na wzniesieniu stoi pochodzący z XII wieku zamek. Gród zamieszkiwała rodzina Świnków, jednak w XVII wieku zamek został sprzedany, a w 1876 roku spłonął i od tamtej pory nie został odbudowany. Po zwiedzeniu ruin zamku Świny udajemy się drogą numer 3 do Jawora, gdzie możemy podziwiać ( niestety tylko z zewnątrz ) rezydencję książąt świdnicko-jaworskich oraz starostów królewskich. W czasach pruskich warownia służyła jako więzienie, którym była aż do roku 1945. W chwili obecnej mieszczą się tutaj biura i magazyny. Po obejrzeniu zamku przez Rogoźnicę i Strzegom wracamy do Świdnicy.
Powyższą trasę ze względów praktycznych proponujemy podzielić na 2 dni.
Trasa została przygotowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”
Trasę poleca:Ksiestwo Świdnicko-Jaworskie
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Sowie
Mapa Gór Sowich Wydawnictwa Galileos z aktualnym przebiegiem szlaków turystycznych, zarówno pieszych jak i rowerowych. Wraz z czasem przejść. Zasięg mapy na północy wyznacza Świdnica, na wschodzie Bielawa, na południu Srebrna Góra i Nowa Ruda, na zachodzie Jedlina Zdrój. Rok wydania 2020
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Sowie
Mapa turystyczna "Góry Sowie" zamknięta jest przez: Wałbrzych na północnym-zachodzie, Broumov na zachodzie, Radków na południu, Srebrna Góra na południowym-wschodzie. Prawdziwą osobliwością tego obszaru są podziemne obiekty militarne. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Są tu dobre warunki dla miłośników MTB, narciarstwa zjazdowego i biegowego, jazdy konnej. Na mapie oznaczono szlaki turystyczne: piesze i rowerowe. Rok wydania 2024
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne
Mapa obejmuje Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne i Adszprasko-Teplickie Skały po czeskiej stronie. Na mapie są wszystkie elementy potrzebne turyście do poruszania się w tym ciekawym terenie. Podane odległości i czasy przejść pomogą zaplanować wycieczkę. Rok wydania 2023
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály
Mapa obejmuje bardzo atrakcyjną turystycznie czeską część Gór Stołowych. Podobnie jak w polskiej części masywu, także ten region obfituje w przeróżne ciekawe formacje skalne. Ciekawym szczytem Broumowskich Ścian jest leżąca nieopodal Koruna z punktem widokowym i interesującymi formacjami skalnymi na szczycie, natomiast za największą atrakcję uchodzi góra Hvězda (674 m n.p.m.), na której szczycie, na skalnej krawędzi, znajduje się barokowa kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, wykonana z piaskowca ciosowego (zbudowana na podstawie pięcioramiennej gwiazdy). Miasta skalne znajdujące się w Adršpašskoteplickich skálach są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna niewymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. W pobliżu znajduje się też Teplickie Skalne Miasto – nieco mniej znane od Adršpašskoteplickich skál, lecz rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie.
Rok wydania: 2016/2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras Strefy MTB Sudety
Mapa przedstawia zbiór 26 górskich tras Strefy MTB Sudety, w tym tras singletrack, enduro i torów pumptrack, wiodących po terenach Gór Sowich, Suchych oraz Kamiennych. Dodatkowo na mapie zaznaczono punkty dostępu do tras Strefy, serwisy i myjnie rowerowe oraz certyfikowane punkty noclegowe i gastronomiczne Strefy MTB.
Mapa tras rowerowych MTB swym zasięgiem obejmuje obszar od Boguszowa-Gorców na północnym zachodzie, po Bardo na południowym wschodzie. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.
Rok wydania: 2018
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia
Mapa Wrocławia i okolic na wschodzie sięga po centrum Wrocławia, na zachodzie do Środy Śląskiej, południowa granica określona jest przez wsie Słupice, Kełczyn, Oleszna, Radzików, północna przez Ligotę Piękną, Gosławice i Brodno. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°33’ - 17°01’ długości geograficznej wschodniej oraz 50°49’-51°14’ szerokości geograficznej północnej. Mapa obejmuje swym zasięgiem Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Zbiornik Mietkowski. Mapa aktualizowana w terenie, zawiera długości szlaków pieszych i rowerowych, nazwy ulic, rodzaje nawierzchni dróg, zabytki. Tak dokładnej mapy turystycznej tego obszaru jeszcze nie było!